Bindics Judit, az Ernst and Young államigazgatási üzletág igazgatója a 24 országban 12 ezer fő megkérdezésével végzett felmérést ismertetve szerdán a Budapesten tartott sajtótájékoztatón elmondta: a hadiipart, a közlekedést, az energiaellátást és a postaszolgáltatást tartják a megkérdezettek a legfontosabb iparágaknak, amit állami tulajdonban kell tartani.
A magyarhoz hasonlóan vélekedtek az állami tulajdon szükségességéről Franciaországban, Belgiumban és Lengyelországban, míg az angolszász országokban kevesebben vélekednek így. Az üzletág-igazgató összegzése szerint az állampolgárok bíznak az államban mint tulajdonosban, de szerintük az állami vállalatok hatékonysága és a minőség elmarad az üzleti szféra teljesítményétől. A vállalatirányításban fontos a politikától való távolságtartás.
A megkérdezett magyarok 92 százaléka gondolja úgy, hogy az állami vállalatok túlságosan függenek a politikától. Ennél nagyobb arányt csak Indiában, Kínában, Indonéziában és Dél-Afrikában mértek, de a legalacsonyabb arányszám is 80 százalék volt, mégpedig Németországban. A felmérés elemzése alapján az Ernst and Young javaslatot is tesz az állami vállalatok hatékonyságának javítására, amihez megfelelő vállalatirányítási modell, stratégia, innováció és társadalmi felelősségvállalás szükséges.
Fontos a felelősségre vonhatóság
A hatékony vállalatirányításban fontos a vezető testületekben az átlátható választás, az, hogy a tagokat felelősségre lehessen vonni, és teljesítményüket folyamatosan ellenőrizzék. Az állami vállalatoknak gyakran nincs stratégiájuk, ami legalább 3-5 évre irányt adna a tevékenységnek. Az innováció nemcsak a technológiait jelenti, hanem működést is, ami az üzleti modellben, a tehetségkutatásban és -ápolásban is megnyilvánul. Az elemzők úgy vélik, hogy a társadalmi kötelezettségvállalásra az állami vállalatoknak nagyobb „szabadságuk” van, mint a magántulajdonú cégeknek.
Havas István, az Ernst and Young vezérigazgatója a tanulmány elkészítését azzal indokolta, hogy a gazdasági válság miatt megingott az állampolgárok bizalma a piacgazdaságban. „Most egy ciklus végéhez érkeztünk Magyarországon és Európában is. Az elmúlt húsz év után most feltették azt a kérdést, mit várnak az állampolgárok az államtól mint tulajdonostól, és szerintük hogyan képes az állami vállalatokat működtetni.”
A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy ha a politika a hosszú távú nemzeti érdekeket akarja érvényesíteni az állami vállalatok működtetésében, az helyes, de a rövid távú személyes érdekeket kerülni kell. Egyébként pedig – tette hozzá – az állami vállalatoknak a versenyszféra vállalkozásaival kell versenyezniük.
(MTI)
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
