Alkohol, drogok és prostituáltak – így mulatnak a szaúdi hercegek

Harsogó zene, alkohol, drogok és prostituáltak – így szórakoznak zárt ajtók mögött a külvilág felé egészen más képet mutató szaúdi hercegek – írja a The Guardian a legújabban nyilvánosságra hozott WikiLeaks-dokumentumok alapján. Vallásközi párbeszédet elősegítő szervezetet hozott létre a World Trade Center közelében épülő mecset ellentmondásos imámja – tudósít a CNN.

Kovács N. László
2010. 12. 08. 10:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian (www.guardian.co.uk)

Harsogó zene, alkohol, drogok és prostituáltak – így szórakoznak zárt ajtók mögött a külvilág felé egészen más képet mutató szaúdi hercegek – írja a The Guardian a legújabban nyilvánosságra hozott WikiLeaks-dokumentumok alapján.

Mivel a társadalom legmagasabb rangú tagjairól van szó, a rettegett vallási rendőrség is távol marad, a fiatalok pedig vidáman élvezhetik az éjszakai életet. A jelentést író amerikai diplomata a halloween alkalmából rendezett egyik éjszakai partin vett részt 2009-ben, amelyet a nagy al-Thunayan család egyik fiatal hercege szervezett, akinek pontos kilétét nem árulja el a jelentés. Az is kiderül a dokumentumból, a bulit részben egy energiaitalt gyártó amerikai cég finanszírozta.

A látvány olyan volt, mint bármelyik európai vagy amerikai éjszakai szórakozóhelyen: a parketten divatos ruhába öltözött, fiatal párok táncoltak a DJ által kevert slágerekre, a bárpult mögött pedig mixer szolgálta ki a szomjas vendégeket, akik a törvény és a szokásjog szerint legfeljebb narancslével olthatták volna szomjukat, a bárpult mögött azonban a világ legnevesebb italmárkáinak címkéit viselő üvegek sorakoztak. A diplomata hamarosan megtudta, ez csak a látszat: valójában mindegyik palack a helyben kotyvasztott, szadiki nevű alkoholos italt tartalmazta. A márkás alkoholhoz nehéz hozzájutni az országban: a dokumentum megjegyzi, egy üveg Smirnoff vodka körülbelül 1500 riyálba kerül a feketepiacon (ez körülbelül 80 ezer forint), míg a helyi vodkát már ennek tizedéért be lehet szerezni.

A jelentés írója a beszélgetések során azt is megtudta, a körülbelül százötven fő, 20-30 éves szórakozó fiatal közül nem mindenki „rendes” vendég: akadnak köztük „dolgozó lányok” is. A konzulátus alkalmazottja arra is utalást tesz, ezekben a körökben megszokott a „hasis és kokain használata is”.

Az efféle rendezvényekre csak akkor lehet bejutni, ha az ember neve szerepel a rendkívüli szigorral és elővigyázatossággal összeállított vendéglistán – ez pedig gyakorlatilag a vagyonosok kiváltsága. Ilyen emberből azonban van elég az országban: Szaúd-Arábiában körülbelül tízezer különböző rendű és rangú herceg él.

CNN (www.cnn.com)

Vallásközi párbeszédet elősegítő szervezetet hozott létre a World Trade Center közelében épülő mecset ellentmondásos imámja – írja a CNN.

Feisal Abdul Rauf bízik benne, a Cordoba Movementnek nevezett kezdeményezés közelebb hozhatja egymáshoz a különböző embereket. A „többnemzetiségű, több vallás híveit magában foglaló mozgalom” célja, hogy erősítse a bizalmat és a megértést a különböző népek és vallások között. A cél „átvenni a vallások és kultúrák közötti párbeszéd irányítását a szélsőségesektől, akiket a gyűlölet és erőszak éltet” – fogalmazott Rauf, majd elmondta, ha valaha is békés világban szeretnénk élni, először ezt a bizalmatlanságból, félreértésekből és gyűlöletből álló trendet kell visszafordítanunk.

Azt egyelőre nem tudni, az imám milyen módszerekkel küzd majd a világbékéért. A vallások egymás mellett élését elérni ma mindenesetre nehezebb feladatnak látszik, mint valaha: közvélemény-kutatók szerint az amerikaiak több mint fele nem szeretné, hogy iszlám közösségi központ épüljön a „ground zero” közelében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.