Az ÁSZ átfogó kulturális stratégia megalkotását javasolja

Kulturális stratégia és arra épülő cselekvési terv elkészítését javasolja az ágazatért felelős nemzeti erőforrás miniszternek az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a színházak állami támogatásának és gazdálkodásának ellenőrzéséről készített jelentésében – tájékoztatta az MTI-t kedden az ÁSZ.• Alulteljesített az elmúlt ciklus felnőttképzési rendszere

MNO
2010. 12. 21. 12:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A színházak állami támogatási rendszerének működését, valamint a színházak gazdálkodása során a támogatások hasznosulását vizsgáló jelentés megállapítja: 2010 márciusában 180 „színházi tevékenységet folytató szervezet” szerepelt a nyilvántartásokban. Az ellenőrzött időszakban – 2006 és 2009 között – a színházak évente 27,9-30,8 milliárd forint állami támogatásban részesültek.

Mint a jelentés készítői emlékeztetnek, a 2009. március 1-jén hatályba lépett előadó-művészeti törvény jelentős változást eredményezett az állami támogatás rendszerében. A jogszabály alapján az előadóművészeti szervezeteket – az állami színházak kivételével – hat kategóriába sorolták az előadásszám és a bemutatók száma alapján, az állami támogatások nagyságát pedig a fenntartói részhozzájárulástól és a nézőszámtól is függővé tették. Lehetővé vált továbbá a társaságiadó-kedvezmény igénybevétele a szponzorok számára.

A színházak gazdálkodásában az állami támogatás fenntartótól függetlenül a bevételek közel kétharmadát tette ki, a támogatási rendszerhez mégsem kapcsolódott a célok, hatások, valamint az ezek elérését elősegítő finanszírozási elvek, módszerek meghatározása – állapítja meg a dokumentum. Az ÁSZ kiemeli: a színházlátogatások számában továbbra is jelentős régiós különbségek mutatkoznak. Rámutat arra is, hogy az állami színházak egy férőhelyre jutó támogatása 2009-ben két és félszer akkora (2,1 millió forint) volt, mint a színházi átlag.

A jelentés készítői üdvözlik, hogy az előadó-művészeti törvény hatályba lépését követően a támogatási rendszer a korábbinál átláthatóbbá vált, megjegyzik ugyanakkor, hogy a jogszabály nem veszi figyelembe az ingatlanfenntartás és a fejlesztés pénzügyi igényeit. A független szervezetek számára nyújtott pályázati források felhasználásának hatékonyságát több tényező is csökkentette – jegyzik meg. Hiányosságként említik, hogy az önkormányzatok a színházak támogatásának meghatározásánál elsősorban a működőképesség fenntartására összpontosítottak: a színházépületek fejlesztésére általuk nyújtott támogatás az ellenőrzött időszakban átlagosan harmadával csökkent, ezért az elmaradt rekonstrukciók akadályozták a korszerű színpadtechnikai megoldásokat és a gazdaságos üzemeltetést.

Mint az ÁSZ megállapítja, a vizsgált időszakban a színházak nézőszáma nem változott, az előadások száma növekedett, a reálértékben csökkenő támogatások hatékony felhasználásában így nem történt visszaesés.

A Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszternek megfogalmazott javaslatok között a számvevőszék szorgalmazza a színházi ágazat céljait is magában foglaló kulturális stratégia megalkotását, valamint a nemzeti kulturális intézmények köréről, feladatairól és támogatási elveiről szóló jogi szabályozás előkészítését.

A jelentés készítői a pályázati támogatások felhasználhatóságának pontosításáról, a kifizetések cél szerinti ütemezéséről, a számonkérésről, a szabályszerű felhasználás ellenőrzéséről is javaslatokat tettek, felkérték továbbá Réthelyi Miklóst, hogy értékelje egy teljes költségvetési évet követően az előadó-művészeti törvényben meghatározott célok teljesülését.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.