A csekély forgalom mellett zajló kereskedésben a legnagyobb mértékben a bányaipari cégek papírjai erősödtek, a fémek drágulására reagálva. Javította az indexeket az is, hogy az euró rekordmélységbe süllyedt a svájci frankkal szemben, mert a gyenge euró nagyobb profitot eredményezhet számos exportra termelő európai vállalatnál – mondta Richard Batty, a Standard Life Investment elemzője, aki szerint úgy tűnik, hogy a részvénypiacok az euróövezeti államadósság-válságot nem az egész övezet kríziseként, nem rendszerválságként fogják fel, hanem az érintett országok problémájaként értelmezik.
A nyugat-európai tőzsdék teljesítményét összefoglalóan mutató FTSEurofirst–300 index előzetes adatok szerint 0,7 százalékkal, 1133,91 pontra emelkedett. A mutató legutóbb 2008 szeptemberében, a Lehman Brothers csődje előtt volt ezen a szinten. Londonban a FTSE–100 index 0,34 százalékkal, 5891,61 pontra, Frankfurtban a DAX–30 mutató 0,52 százalékkal, 7018,60 pontra, Párizsban a CAC–40 mutató 0,46 százalékkal, 3885,08 pontra erősödött.
A devizapiacon nem változott az euróövezeti adósságválság megítélése, a befektetők továbbra is attól tartanak, hogy a válság újabb tagországokra terjedhet át, az euró így gyengült hétfőn, a svájci frankkal szemben történelmi mélypontra, 1,2636 svájci frankra, a dollárral szemben pedig az 1,31 dolláros szint alá süllyedt.
A kőolaj ára csökkent, annak ellenére, hogy számos tényező a drágulás irányába mutat. Észak-Amerikában és Európában például rendkívül hideg az időjárás, ami első megközelítésben az energiaigény növekedését valószínűsítheti. „Ennél azonban összetettebb a képlet, hiszen a hideg miatt az üzemanyagigény is kisebb” – mondta Oliver Jakod, a Petromatrix elemzője.
A nyugati féltekén irányadó WTI olajfajta hordónkénti ára 60 centes gyengüléssel, 87,42 dolláron állt a nyugat-európai tőzsdezáráskor, az északi-tengeri Brent ára 45 centtel, 91,21 dollárra csökkent.
(MTI)
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
