Biztonságosan tartjuk a 3,8 százalékos költségvetési hiányt

Az államháztartás hiánya november végéig több mint 1300 milliárd forint, ami 151 százaléka a törvényi előirányzatnak. Azonban decemberben még folyik bankadóból és válságadóból is jelentős összeg, így biztonságosan tartható a 3,8 százalékos GDP-arányos hiány – írja közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.

MNO
2010. 12. 07. 16:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli – november havi hiánya 172 milliárd forintra teljesült, így az államháztartás egyenlege ez év november végén 1304,8 milliárd forint deficitet mutatott, amely az éves törvényi előirányzat 151 százalékát teszi ki – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kedden.

Az NGM tájékoztatása szerint az idei első tizenegy hónap államháztartási egyenlege még nem tartalmazza a „bankadó” második részletéből decemberre várt csaknem 90 milliárd forintos bevételt, a távközlési, kiskereskedelmi és energetikai szektort érintő válságadók decemberi esedékességű bevételeit (161 milliárd forint), továbbá a decemberben időszerű társaságiadó-feltöltéseket.

A hiánycél elérését segíti továbbá az a december eleji kormányintézkedés, amely az idén 100 milliárd forintot meghaladó összeggel csökkenti a központi alrendszer kiadási lehetőségét. Ezekkel az intézkedésekkel Magyarország 2010-ben biztonságosan tartja a 3,8 százalékos költségvetési hiányt – hangsúlyozza az NGM közleménye.

A novemberi 172 milliárd forintos államháztartási hiányon belül a központi költségvetés 140,6 milliárd forint, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 31,7 milliárd forint deficitet halmoztak fel, az elkülönített állami pénzalapok pedig 0,3 milliárd forintos szufficittel zártak. A tavalyi évben az államháztartás központi alrendszerének hiánya 76,6 milliárd forintot tett ki.

A novemberi hiányt előidéző okok között az NGM közleménye megemlíti, hogy a központi költségvetés bevételei a várakozásoktól elmaradóan, a tavalyi év azonos hónapjához képest közel azonos, mindössze 4 milliárd forinttal eltérő összegben alakultak. A főbb adóbevételek különböző módon teljesültek: az egyszerűsített vállalkozói adó, az általános forgalmi adó, valamint a jövedéki és a regisztrációs adó bevételei meghaladták a tavalyi összeget, míg a társaságiadó- és a személyijövedelemadó-bevételek elmaradtak az előző évitől. Emellett csökkentette a bevételeket az, hogy a megszűnt társas vállalkozások különadójából még 5,4 milliárd forintot visszautaltak.

A kiadási oldalon a mintegy 25 milliárd forinttal több kifizetést egyrészt a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásainak – részben a bevételi többleteikkel összhangban történő – túllépése okozza.

Másrészt magasabb összegben teljesültek az egyedi és normatív támogatások is, tekintettel arra, hogy a kormány döntése értelmében ebben a hónapban került sor a MÁV Zrt. részére kormányhatározattal megállapított 23 milliárd forintos többlettámogatás kiutalására. Ezenfelül magasabb összegben alakultak az EU költségvetéséhez történő hozzájárulások és az állam által vállalt kezességek is.

A társadalombiztosítás pénzügyi alapjainál a tavalyi év azonos hónapjához viszonyítva a bevételek esetében az eltérést a Nyugdíjbiztosítási Alapnál egyrészt a két évben eltérő központi költségvetési finanszírozási rendszer okozza.

A központi költségvetési támogatások átutalási rendjének változása következtében 2010-től havonta folyósítják a központi költségvetési támogatásokat, míg 2009-ben évente háromszor, március, november és december hónapban került sor a támogatás átutalására. Másrészt az idén novemberben már nem átutalták át a magánnyugdíjpénztárba átlépők miatti járulékkiesést. A kiadások esetében a többlet főként a magasabb nyugdíjkiadások következménye. Az elkülönített állami pénzalapok egyenlegjavulását a kiadási oldalon elsősorban a Munkaerő-piaci Alap alacsonyabb központi költségvetési befizetései okozzák. Emellett elmaradtak a tavalyi évtől a passzív kiadások és a működési kiadások is.

Az államháztartás összes bevétele ez év november végéig 11 548 milliárd forint volt, míg az összes kiadása 12 852,8 milliárd forintra rúgott.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.