Yves Leterme, a soros elnökséget jelenleg betöltő Belgium ügyvezető kormányfője szintén meggyőződésének adott hangot, hogy a magyar elnökség megfelelőképpen továbbviszi a legfontosabb ügyeket. Leterme azt is leszögezte: az EU-ban újításnak számító csoportos elnökség indulása után egy évvel egyértelműen érzékelhető, hogy a módszer bevált, mert biztosítja a folytonosságot az uniós munkában.
Van Rompuy is hangsúlyozta azt, hogy a hármas elnökségi forma bevált, és az említett trió eddig jól végezte munkáját, mindent megtett azért, hogy teljesítse közös programját. A magyar elnökség eseményei közül az uniós elnök a legfontosabbként a keleti partnerséggel és az energiaágazattal foglalkozó csúcstalálkozókat emelte ki.
A trió gyakorlati munkáját értékelte pénteken a három érintett ország európai ügyekkel foglalkozó államtitkára, Diego López Garrido, Olivier Chastel és Győri Enikő egy sajtóbeszélgetés keretében. Győri Enikő szerint nagyon jó gondolatnak bizonyult a három egymást követő EU-elnökség trió keretében megvalósuló szoros együttműködése, mert egymás munkáját következetesen lehetett folytatni, és váratlan helyzeteket is sikerült kezelni.
A folytatódó szoros kooperáció jegyében a magyar elnökség alatt is spanyol, illetve belga elnöke lesz néhány szakértői szintű előkészítő munkacsoportnak. Az uniós vezetői sajtótájékoztatón Leterme elégedettségének adott hangot, hogy bár országa most leköszön az elnöki posztról, Van Rompuy személyében mégis egy belga irányítja az Európai Tanács munkáját. Válaszul Van Rompuy viccesen úgy fogalmazott, lehet, hogy Belgium egész kicsit jobban végezte munkáját a trióban, mint a másik két ország.
Magyarország Spanyolországgal és Belgiummal egy trióban, harmadikként tölti be a soros elnöki tisztet a jövő év első felében.
Módosul az unió alapszerződése
Márciusban módosítják a tervek szerint az Európai Unió alapszerződését a tagországok állam- és kormányfői, júniusban pedig várhatóan megállapodnak azokról a jogszabályokról, amelyek a gyakorlatban alkalmazhatóvá teszik a gazdasági együttműködés fokozásáról eddig hozott döntéseket – derül ki a vezetők pénteken Brüsszelben befejeződött találkozójáról kiadott zárónyilatkozatból.
A szerződés módosítását – amely egy állandó pénzügyi stabilitási mechanizmus felállítását teszi lehetővé – a tagországokban a ratifikációs folyamat követi, az várhatóan 2013 első napján életbe. Az ülést követő nyilatkozatokban a kormányfők megismételték azt a meggyőződésüket, hogy az elmúlt évben hozott döntések segítenek megelőzni újabb válságokat vagy könnyíteni kezelésüket.
Jövő júniusra elkészül az új uniós büdzsé kerete
Támogatták az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfői pénteken befejeződött brüsszeli találkozójukon, hogy az Európai Bizottság jövő júniusra készítse el javaslatát a 2014 után kezdődő időszak többéves költségvetési kereteiről. Zárónyilatkozatukban a kormányfők arra kérték az unió érintett intézményeit, hogy működjenek együtt a keretmegállapodás időbeni elfogadása érdekében.
A találkozón azonban az is egyértelművé vált, hogy a tagországok álláspontja jelentősen különbözik e témában: David Cameron brit miniszterelnök az ülés után bejelentette, hogy Németország és Franciaország is támogatja azt a brit kezdeményezést, hogy az említett időszakban (2014-2020) az EU reálértéken ne emelje költségvetését.
(MTI)