Csatornakiöntések a Balatonnál: tovább romlik a helyzet

Folyamatosan küzdenek a szakemberek a csatornakiöntésekkel a Balaton körül, ahol a tó növekvő vízmagassága, a belvíz és az olvadás miatt súlyosbodik a helyzet, de a Balatonba eddig nem jutott szennyvíz – mondta Krisztin Róbert, a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (DRV) hibaelhárításokat irányító  fenntartási főmérnöke.• Apadnak a Körösök, a Berettyón is levonulóban az árhullám• Csongrádban, Békésben és Bács-Kiskunban a víz az úr • Kellemetlenné teheti a helyzetet a belvíz a Balaton déli partján

MNO
2010. 12. 07. 12:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt időszak csapadékos időjárása miatt több mint egy hete küzdenek a DRV szakemberei csatornakiöntésekkel; a leginkább veszélyeztetett települések helyzete az egy héttel korábbi állapotokhoz képest romlott – nyilatkozta a főmérnök. Magyarázata szerint a Balaton növekvő vízmagassága, a talaj és a csatornák telítettsége miatt a felgyülemlő belvíz már képtelen elfolyni az alacsonyan fekvő területekről. A legtöbb problémát ez a tó déli partjának alacsonyan fekvő településein okozza.

Balatonmáriafürdő térségében a DRV a készenléti egységei mellett a körzethez tartozó teljes állományt mozgósította a hibaelhárítási munkákhoz. Különleges gépjárművekkel, szippantóautókkal és korszerű mélyszívókkal próbálják a csatornákból kiömlő vizet visszajuttatni a csatornarendszerbe. A szakemberek szerint a kritikus helyzet akár jövő tavaszig is eltarthat – mondta Krisztin Róbert. A helyzetet súlyosbítja, hogy a kizárólag szennyvíz elvezetésére épített rendszerbe nagy mennyiségű csapadékvíz került az illegális csapadékelvezetések miatt. A napi, átlagosan 3500 köbméter szennyvíz helyett így most naponta 15 ezer köbméternyi csapadékvízzel kevert szennyvizet kell feldolgoznia a kéthelyi szennyvíztisztítónak.

A rendszer e megnövekedett mennyiséget az esőzések utáni napokban nem bírta elvezetni, jelenleg ugyan képes arra, de kérdéses, hogy újabb csapadék, vagy a Balaton vízszintjének további emelkedése mekkora gondokat okozhat – mondta Krisztin Róbert. Közlése szerint az utcára és a telkekre kiömlött, csapadékvízzel kevert szennyvíznek a hígulás mértéke miatt környezetkárosító hatása nincs, a Balatonba szennyvíz nem jutott. Ennek ellenére a DRV szakemberei a szennyvíz elszivattyúzása, csatornába visszajuttatása vagy elszállítása után, igény esetén, készek fertőtleníteni az elöntött területet.

A szakember hangsúlyozta, a károk megelőzésére, illetve enyhítésére fontos lenne, hogy a lakosság felhagyjon az illegális csatornabekötésekkel, továbbá az önkormányzatoknak folyamatosan gondoskodniuk kellene a közterületen található csapadékvíz-elvezető rendszerek és árkok tisztításáról. Az őszi-téli időszakban ezek elvégzése különösen fontos a nagy mennyiségű lehulló falevél és a jelentős esőzések miatt.

Krisztin Róbert elmondta, hogy a DRV szakemberei nagy erőkkel kutatnak az illegális bekötések után, úgynevezett ködfejlesztő berendezést és kamerás vizsgálatokat is „bevetnek” a vízműhöz tartozó szolgáltatási területen. A szabálytalankodóknak a DRV öt évre visszamenőleg számláz ki csatornadíjat a bevezetett csapadékmennyiség alapján. Idén eddig 27 lakossági és 2 közületi fogyasztónál találtak szabálytalanságot, akiknek mintegy 5,8 millió forint visszamenőleges csatornahasználati díjat kell kifizetniük a cégnek.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.