Elektronikusan is ki lehet tölteni a hagyatéki leltárt

A hagyatéki leltár számítógépen elkészíthető, elektronikus úton kitölthető irattá válik – áll abban a rendelettervezetben, amelyről honlapján tájékoztat a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM).

MNO
2010. 12. 08. 15:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hagyatéki eljárás egyes cselekményeiről szóló rendelet tervezete szerint a nyomtatványt – amíg a leltár elektronikus továbbküldésének infrastrukturális feltételei meg nem teremtődnek (2012. július 1.) – kitöltése után ki kell nyomtatni, és úgy kell továbbítani a közjegyzőnek. A kiadás előtt álló rendelet tartalmazza például a hagyatéki leltár elkészítésének, valamint a hagyatéki eljárás során történő letétkezelésnek a szabályait is.

A szabályozással elérni kívánt cél, hogy a hagyatéki eljárás során is mind jobban érvényesüljenek az igazságszolgáltatással kapcsolatos elvárások: időszerűség, költségtakarékosság, a modern technikai-informatikai lehetőségek kihasználása – olvasható a KIM honlapján közzétett írásban, amely kitér arra is: ennek megfelelően a polgári jog öröklési szabályai problémamentesen tudnak hatályosulni, az örökhagyó halálával beálló függő jogi helyzet pedig csak a lehető legrövidebb ideig terheli majd a magánjogi viszonyokat.

Az eljárás költségvonzatait egyértelműbben szabályozzák majd, így előreláthatóbbak, kiszámíthatóbbak lesznek. A költségek és díjak jelenlegihez képest azonban nem emelkednek. A közjegyzői eljárásokkal kapcsolatos egyes rendeletek módosításáról is tervezet készült. A fizetési meghagyásos eljárásról szóló törvény a közjegyzők feladatává tette ezeknek az eljárásoknak a lefolytatását és az ezt követő esetleges végrehajtási eljárásnak az elrendelését. Ugyancsak a közjegyzők intézik a közjegyzői okiraton alapuló végrehajtás-elrendelési ügyeket, azaz a közjegyzői okiratok záradékolását. Az elmúlt hónapokban felmerült néhány olyan gyakorlati kérdés, amelyek a jogszabályok kiegészítését, pontosítását teszik szükségessé – tájékoztat a KIM honlapja.

Az elérni kívánt célt az európai fizetési meghagyásos eljárás létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet megfelelő végrehajtásának biztosításában jelölik meg, megjegyezve: az egyes elektronikus eljárások módosításáról szóló törvény a fizetési meghagyásos ügyek intézését a hagyományos, papír alapú eljárásra utalta; ennek megfelelően az európai fizetési meghagyásos ügyek iratkezelési, ügyviteli szabályait is módosítani kell. A díjrendelet módosításának indoka az, hogy az európai fizetési meghagyásos eljárás hagyományos – papíralapú – útra terelésével összefüggésben szükségessé vált a fizetési módok szabályozása, a fizetési meghagyásos eljárásról szóló törvény (tagállami) fizetési meghagyásos eljárásra irányadó szabályai ugyanis e körben nem alkalmazhatók.

Az európai fizetési meghagyásos eljárás során az eljárás díját készpénzzel, fizetési számlára történő készpénzbefizetéssel, átutalással vagy bankkártyával kezdeményezett átutalással lehet megfizetni.

A módosítás tisztázza, hogy a hagyatéki eljárásban a közjegyző letétkezelésének díjára és költségére a hagyatéki eljárással kapcsolatos általános szabályok alkalmazandók. A közjegyzői letétet a bírósági és a hatósági letéthez hasonlóan szabályozzák: a letétkezelés után kizárt a kamatfizetés.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.