The Guardian (www.guardian.co.uk)
Elsüllyedt aranypénzeken és nácik által elrabolt műkincseken alkudozik az amerikai és a spanyol kormány – írja a The Guardian.
Az Odyssey nevű kincskereső cég még 2007 nyarán talált mesés kincseket a tengerben az Ibériai félsziget partjainál. A „Fekete Hattyú”-nak nevezett lelet főként több évszázados aranypénzeket tartalmazott, melyek a cég szerint egy „fel nem ismerhető” hajóroncs gyomrából kerültek elő. A mintegy félmilliárd dollárt érő zsákmányt az amerikai cég a spanyolok nagy felháborodására egyenesen Gibraltárra vitte, majd onnan az Államokba repítette.
Spanyolország azt állítja, a kincs egy spanyol galleon, a Nuestra Señora de las Mercedes-ről származik, melyet a XIX. század elején süllyesztettek el a brit királyi haditengerészet hajói, mikor az perui arannyal megrakva tartott vissza az anyaországba. Az állam keresetet adott be az Egyesült Államok területén, melyhez a tengeri csatában elesett mintegy 250 tengerész leszármazottai is csatlakoztak. A bíróság nekik ítélte a zsákmányt, az Odyssey azonban nem hajlandó átadni a kincset, azt állítva, a hajó rakományának túlnyomó többsége magántulajdonban volt, ezért az most, évszázadok múltán sem képezi a spanyol állam tulajdonát.
Az amerikaiknak is van azonban egy hasonló kérésük a spanyolokkal szemben: a Thyssen-Bornemisza szépművészeti múzeumban ugyanis lóg egy kép, melyet még a nácik raboltak el egy jelenlegi amerikai állampolgártól. Camille Pissarro „Rue St Honoré. Après-midi. Effet de Pluie” című képét Claude Cassirer Los Angeles-i lakos nagyanyjától rabolták el a nácik, a spanyol állam tulajdonába több jóhiszemű adás-vétel során jutott. Ugyan Mrs. Cassirer már kapott kártérítést a festményért, tulajdonjogáról nem mondott le – unokája ezt szerette volna, és szeretné most is érvényesíteni. Ebben az amerikai diplomáciai testület is segítségére sietett.
Eduardo Aguirre, az Egyesült Államok madridi nagykövete 2008-ban igyekezett kihasználni a helyzetet, és cserét ajánlott Spanyolország kulturális miniszterének. César Antonio Molina meghallgatta a nagykövet üzenetét, de nem volt hajlandó az üzletre: a miniszter azt hangsúlyozta, a két ügy teljesen más lapra tartozik, hiszen az ő állama jogosan, jóhiszeműen szerezte meg a festményt. A diplomáciai alkalmazottak azt is megkérdezték, nem lehetne-e valamiféle „kreatív megoldást” találni a kérdésre, Spanyolország azonban nem engedett, csak annyit ígért meg, igyekszik majd gesztusokat tenni a család és a Los Angeles-i zsidó közösség felé.
CNEWS (www.cnews.canoe.ca)
Nem kedveli a Harry Pottert és a Twilightot az Üdvhadsereg – írja a kanadai CNEWS. A neves segélyszervezet vallásos meggyőződésből utasítja el a varázslókat és a vámpírokat.
A különös döntésre a szervezet egyik alkalmazottja hívta fel a sajtó figyelmét, aki nemrégiben az Üdvhadsereg Calgary-ban levő raktárában segédkezett rendszerezni a rászorulóknak küldendő csomagokat. A neve elhallgatását kérő önkéntes meglepve tapasztalta, az ifjú varázslót és a tinivámpírokat ábrázoló játékok nem juthatnak el a gyermekekhez, ehelyett a raktárban porosodnak. „Megkérdeztem, hogy továbbküldjük-e őket azért más szervezetekhez – meséli a férfi. – Nemleges választ kaptam, majd közölték, ha a szervezet továbbítaná ezeket a játékokat, azzal tulajdonképpen ugyanúgy támogatná őket”.
A vallásos meggyőződésbe természetesen nem lehet belekötni, az önkéntest csak az döbbentette meg, amikor megtudta, a szomszédos dobozban látott műanyag M16-os gépfegyverekre nem vonatkozik hasonló tiltás. „Azok mennek a tízéveseknek – mondták” – nyilatkozta.
Visszafoglalás – Nem csak egy évszám 1968 + videó (első rész)
