„Én voltam Ludwig, aki baltával vágta le az emberek fejét” + Videó

Fiatal filmrendező, aki a kétperces Superdigitallal elnyerte a II. AXN Filmfesztivál fődíját. Madarász Istvánnak nem ez az első sikere. Az Előbb-utóbb Valladolidban nyert fődíjat, a Daazo-n alig három hónap alatt 175 ezres nézőszámot ért el. A hazánkat népszerűsítő filmje a YouTube új sztárja lett. Horror- és akciófilmeket kiváltképp szeret készíteni – mondta el az MNO-nak Madarász István.

Durkó Anett
2010. 12. 03. 8:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Hogyan kezdődött a karrierje?
– Nagyon konzervatív családból származom. Otthon szinte tabu volt a tévénézés. Mivel engem érdekelt, milyen egy film, ellógtam moziba, ahol életem első filmjeként a Szegény Dzsoni és Árnikát néztem meg.

– Otthon hogyan fogadták a hírt, amikor bejelentette, hogy a filmművészetire szeretne menni?
– Amikor otthon közöltem, válaszul egy fülest kaptam. Ezután folyamatosan szökdöstem a mozikba. Emlékszem, amikor a Desperado című filmet vetítették. Bementem délután a fél hármas előadásra a Kossuth Moziba, végignéztem. Nagyon lenyűgözött. Elbújtam az előadás után. Megnéztem a fél ötöst is, majd a fél hetesre is bent maradtam. Akkor döntöttem el, hogy filmes leszek.

– Mi volt az első próbálkozása ebben a szakmában?
– A gimnáziumban kezdtem el az amatőrfilmezést. Se kameránk, se videónk nem volt otthon. Osztálytársammal kértünk kölcsön kamerát, és nekiálltunk akciójeleneteket vágni. Felvettük a kazettára, betettük a VHS-be és egy másik VHS-sel összemásolgattuk. Jó rutinszerzés volt, mert ha valami menet közben nem tetszett, akkor csak úgy lehetett megváltoztatni, hogy újra elkezdtük megvágni elölről az egészet. A kisfilmjeinket fesztiválokra küldtük, ahol nyertünk.

– Mi volt az első téma, amiről filmet készített?
– Volt egy fesztiválkiírás, amire háromperces filmmel lehetett nevezni. Egy barátommal kitaláltuk, hogy gótikus horrorfilmet fogunk készíteni. Ő megírta a verset. Ez lett a Ludwig című film. Én Ludwigot játszottam, aki baltával vágta le az emberek fejét. Az osztálytársaink is szerepeltek benne. Jó trükkfelvételeket alkalmaztunk. Összetoltuk a teremben lévő padokat, melyeket leterítettük szőnyegekkel. Valaki a pad alá bújt, és a szőnyegek között kidugta a fejét, közben a többiek járkáltak. Így került egy fej a földre. Olyan horrorjelenet volt, hogy csak na! Ezután egy westernfilmet készítettem Vadkeleti Blamázs címmel. Innentől kezdve elindult a karrierem.

– Ennél könnyedebb filmeket nem is készített?
– Azt minek? Az egyik kedvenc filmrendezőm, Quentin Tarantino azt mondta, egy parkoló autónál egy felrobbanó autó mindig izgalmasabb. Ezt a mondatot a magamévá tettem. Arról, hogy két ember megy az utcán és beszélget, minek filmet csinálni? Úgyhogy az erősebb műfajok vonzanak.

– Mikor kezdett el pályázatokra is jelentkezni?
– Már a Pázmány egyetemre jártam, amikor a jezsuiták kiírtak egy filmpályázatot, amin pénzt is lehetett nyerni. Rögtön jelentkeztem egy keresztény témájú trilógiával. Mivel a boldogmondásokból kellett filmet készíteni, eszembe jutott az a rész, hogy „boldogok, akik üldöztetésben szenvednek”. Kitaláltam, hogy készítek egy modern keresztényüldözéses filmet, ahol a hívők győzedelmeskednek nem mindennapi eszközzel. A jezsuitáknak nem tetszett az alkotás. A közönségtől viszont nagy ovációt kapott, így megkaptuk a közönségdíjat. Rájöttem, hogy a Biblia tele van szuper történetekkel. Az édesapám lelkipásztor. Ő az elején kiakadt ettől az egésztől. De aztán szerepelt későbbi filmjeimben. Készítettem egy vígjátékot a Bibliából. Jancsó Miklós látta ezt egy fesztiválon, és elmondta: mekkora tehetség ez a fiú. Azt tanácsolta, nevezzük be ezt egy igazi filmszemlére. Beneveztük, és a film bejutott. A PestiEst külön ajánlót írt róla, hogy ez az első keresztény vígjáték Magyarországon.

– Mely filmjei értek el helyezést a filmfesztiválokon?
– Az Előbb-utóbb Valladolidban nyert fődíjat, majd a Daazo-n alig három hónap alatt 175 ezres nézőszámot ért el. A II. AXN Filmfesztivál fődíját a kétperces Superdigital nyerte. A mezőnyt a Pálfi György és Török Ferenc vezette zsűri értékelte. Elsősorban a film vizualitását találta kiemelkedőnek a bírálóbizottság. Pálfi György a díjátadót követően azt mondta: „úgy véltük, hogy ebben a munkában valósult meg legmagasabb szinten a forma és a gondolat találkozása”. Szeretem az olyan történeteket, ahol megváltozik a világ.

– Már több mint egymillión látták a YouTube-ra felkerült, Magyarországról szóló különleges alkotást. Hogy született ez az országimázsfilm?
– A Budapest című film a világ legviccesebb véletlene. Egy németországi kiállításra készült, ahol egy magyar pavilonban hang nélkül vetítették egy monitoron. Amikor vége lett a kiállításnak, a megrendelő feltette a YouTube-ra. Másnap valaki az internetes blogjába. Öt nap alatt 400 ezren látták, most már körülbelül 1,5 milliónál tart. Azóta elkészült ennek a folytatása is, ami egész Magyarországot megmutatja, amiben ugyanígy szerepet kaptak a hazai meghatározó találmányok. Hamarosan ez is nyilvános lesz.



– Tanulmányozta híres rendezők életpályáját. Ön hozzájuk képest hol tart?
– 34 éves vagyok, és azt érzem, legalább 6 évvel le vagyok maradva. Spielberg ilyenkor már a hatodik filmjét csinálta. Óriási a hátrányom. Van ifjúsági kalandfilm forgatókönyvem, időutazós is. Ezeken dolgozom. Vasárnap kezdtem forgatni az új kisfilmemet, ami 10 perc időkavarós romantikus komédia lesz.

– Hol lesz 10 év múlva?
– Filmeket fogok forgatni, gyermekeim közreműködésével. Remélem, hogy lesz lehetőségem egyszer egy olyan filmet is készíteni, amire felkapja a fejét a fél világ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.