– Hogyan kezdődött a karrierje?
– Nagyon konzervatív családból származom. Otthon szinte tabu volt a tévénézés. Mivel engem érdekelt, milyen egy film, ellógtam moziba, ahol életem első filmjeként a Szegény Dzsoni és Árnikát néztem meg.
– Otthon hogyan fogadták a hírt, amikor bejelentette, hogy a filmművészetire szeretne menni?
– Amikor otthon közöltem, válaszul egy fülest kaptam. Ezután folyamatosan szökdöstem a mozikba. Emlékszem, amikor a Desperado című filmet vetítették. Bementem délután a fél hármas előadásra a Kossuth Moziba, végignéztem. Nagyon lenyűgözött. Elbújtam az előadás után. Megnéztem a fél ötöst is, majd a fél hetesre is bent maradtam. Akkor döntöttem el, hogy filmes leszek.
– Mi volt az első próbálkozása ebben a szakmában?
– A gimnáziumban kezdtem el az amatőrfilmezést. Se kameránk, se videónk nem volt otthon. Osztálytársammal kértünk kölcsön kamerát, és nekiálltunk akciójeleneteket vágni. Felvettük a kazettára, betettük a VHS-be és egy másik VHS-sel összemásolgattuk. Jó rutinszerzés volt, mert ha valami menet közben nem tetszett, akkor csak úgy lehetett megváltoztatni, hogy újra elkezdtük megvágni elölről az egészet. A kisfilmjeinket fesztiválokra küldtük, ahol nyertünk.
– Mi volt az első téma, amiről filmet készített?
– Volt egy fesztiválkiírás, amire háromperces filmmel lehetett nevezni. Egy barátommal kitaláltuk, hogy gótikus horrorfilmet fogunk készíteni. Ő megírta a verset. Ez lett a Ludwig című film. Én Ludwigot játszottam, aki baltával vágta le az emberek fejét. Az osztálytársaink is szerepeltek benne. Jó trükkfelvételeket alkalmaztunk. Összetoltuk a teremben lévő padokat, melyeket leterítettük szőnyegekkel. Valaki a pad alá bújt, és a szőnyegek között kidugta a fejét, közben a többiek járkáltak. Így került egy fej a földre. Olyan horrorjelenet volt, hogy csak na! Ezután egy westernfilmet készítettem Vadkeleti Blamázs címmel. Innentől kezdve elindult a karrierem.
– Ennél könnyedebb filmeket nem is készített?
– Azt minek? Az egyik kedvenc filmrendezőm, Quentin Tarantino azt mondta, egy parkoló autónál egy felrobbanó autó mindig izgalmasabb. Ezt a mondatot a magamévá tettem. Arról, hogy két ember megy az utcán és beszélget, minek filmet csinálni? Úgyhogy az erősebb műfajok vonzanak.
– Mikor kezdett el pályázatokra is jelentkezni?
– Már a Pázmány egyetemre jártam, amikor a jezsuiták kiírtak egy filmpályázatot, amin pénzt is lehetett nyerni. Rögtön jelentkeztem egy keresztény témájú trilógiával. Mivel a boldogmondásokból kellett filmet készíteni, eszembe jutott az a rész, hogy „boldogok, akik üldöztetésben szenvednek”. Kitaláltam, hogy készítek egy modern keresztényüldözéses filmet, ahol a hívők győzedelmeskednek nem mindennapi eszközzel. A jezsuitáknak nem tetszett az alkotás. A közönségtől viszont nagy ovációt kapott, így megkaptuk a közönségdíjat. Rájöttem, hogy a Biblia tele van szuper történetekkel. Az édesapám lelkipásztor. Ő az elején kiakadt ettől az egésztől. De aztán szerepelt későbbi filmjeimben. Készítettem egy vígjátékot a Bibliából. Jancsó Miklós látta ezt egy fesztiválon, és elmondta: mekkora tehetség ez a fiú. Azt tanácsolta, nevezzük be ezt egy igazi filmszemlére. Beneveztük, és a film bejutott. A PestiEst külön ajánlót írt róla, hogy ez az első keresztény vígjáték Magyarországon.
– Mely filmjei értek el helyezést a filmfesztiválokon?
– Az Előbb-utóbb Valladolidban nyert fődíjat, majd a Daazo-n alig három hónap alatt 175 ezres nézőszámot ért el. A II. AXN Filmfesztivál fődíját a kétperces Superdigital nyerte. A mezőnyt a Pálfi György és Török Ferenc vezette zsűri értékelte. Elsősorban a film vizualitását találta kiemelkedőnek a bírálóbizottság. Pálfi György a díjátadót követően azt mondta: „úgy véltük, hogy ebben a munkában valósult meg legmagasabb szinten a forma és a gondolat találkozása”. Szeretem az olyan történeteket, ahol megváltozik a világ.
– Már több mint egymillión látták a YouTube-ra felkerült, Magyarországról szóló különleges alkotást. Hogy született ez az országimázsfilm?
– A Budapest című film a világ legviccesebb véletlene. Egy németországi kiállításra készült, ahol egy magyar pavilonban hang nélkül vetítették egy monitoron. Amikor vége lett a kiállításnak, a megrendelő feltette a YouTube-ra. Másnap valaki az internetes blogjába. Öt nap alatt 400 ezren látták, most már körülbelül 1,5 milliónál tart. Azóta elkészült ennek a folytatása is, ami egész Magyarországot megmutatja, amiben ugyanígy szerepet kaptak a hazai meghatározó találmányok. Hamarosan ez is nyilvános lesz.
Letartóztattak egy dílert, akár életfogytiglant is kaphat
