Félelem és rettegés Tiszaalpáron

Közmeghallgatást rendeztek Tiszaalpáron, amelyre meghívták Timafalvi László alezredest, a Kiskunfélegyházi Rendőrkapitányság vezetőjét is. A fórumon főként az ötezer fős település közbiztonságáról esett szó. A helyiek téma iránti érzékenységét jól jelzi, hogy a művelődési ház nagyterme gyakorlatilag teljesen megtelt.

MNO
2010. 12. 07. 17:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha a rendőrségi statisztika szerint Tiszaalpáron az idén ugyanannyi betörés volt, mint tavaly, a nagyközség lakóinak egy része este fél kimenni még az udvarra is. Egy minapi fórumon a rendőrkapitány, a polgármester és a helyiek is a bűnözők elleni összefogást sürgették. Nagy felzúdulás kísérte, mikor a kapitány ismertette a vagyon elleni bűncselekmények statisztikai adatait. Eszerint ugyanis az idén hajszálra ugyanannyi (16) betörés volt, mint 2009 hasonló időszakában, és a rablások száma is csak eggyel lett több (egy helyett kettő).

A hangokból úgy tűnik, sokkal több a bűncselekmény, mint ami a tudomásunkra jut, és ez rendkívül nagy probléma. Nem szeretnék a számok mögé bújni, a megoldásért és segítségért jöttem el – reagált a közönség reakciójára Timafalvi László, majd hozzátette: kollégái információhiányban szenvednek, noha a lakosság jelzései elengedhetetlenek a rendőri munkában. Éppen ezért kérte a jelenlévőket: ha gyanús vagy idegen személyeket észlelnek, tegyenek bejelentést, akár névtelenül is. A főkapitányság az idén megerősítette a rendőri járőrözést Tiszaalpáron, és a körzeti megbízottak létszámát is háromról négy főre tervezik emelni. – Nem beszélhetek az ellenőrzések részleteiről, de ígérhetem, vigyázunk önökre. A lehetőségekhez képest a legnagyobb létszámmal dolgozunk Tiszaalpáron, kollégáim telefonjai éjjel-nappal be vannak kapcsolva – mondta Timafalvi László.

Vancsura István polgármester is a megelőzést hangsúlyozta. A régi közmondás is úgy tartja: segíts magadon, az Isten is megsegít. Minden egyes házhoz nem lehet rendőrt állítani, a lakosság összefogása nélkül nem fogunk eredményt elérni. Kis odafigyeléssel több betörés megelőzhető lett volna, vagy a tettesek már bilincsben lennének – mondta a polgármester. Kijelentette azt is: az önkormányzat vizsgálja a lehetőségét egy 9-10 kamerából álló térfigyelő rendszer kiépítésének, egyedüli problémát csak a költségek okoznak. Ezenkívül a hivatal felmérést indít arról, hogy a településen ki igényelne egyéni riasztórendszeres szolgálatot. A betörők kézrekerítése érdekében egyébként az önkormányzat 500 ezertől egymillió forintig terjedő nyomravezetői díjat ajánlott fel, ám eddig még senki nem szolgáltatott értékelhető adatokat a bűnözőkről.

Én is egyik áldozata vagyok a bűnözőknek, hozzám is betörtek. Most kapásból fel tudnék sorolni nyolc másik betörést. De ha ilyen idióták vagyunk, hogy nem jelentjük be, akkor meg is érdemeljük, amit kapunk. Szervezzük meg magunkat, vigyázzunk egymásra! – szólalt fel Szabó János, aki szintén amondó volt: sokkal több a bűncselekmény Tiszaalpáron, mint amennyit a statisztikák mutatnak.

Hogyan védjem meg az otthonomat? Már úgy néz ki a ház, mint egy börtön: berácsoztam, lelakatoltam mindenemet. Mégis félek, minden este, minden éjszaka. Másfél hónap alatt tizenkét kilót fogytam, olyan rossz idegállapotban vagyok – számolt be helyzetéről az idős férfi. Egy asszony pedig azt mondta: fél kimenni este az udvarra, ha zajt hall. László János hozzátette: szerinte szervezett bűnözői csoportokról van szó, nem egy-két tyúktolvajról. Mások úgy vélték: helyiek az elkövetők, akiket mindenki ismer, a rendőrök is, és nekik kellene intézkedniük. Bár abban is sokan egyetértettek, hogy a rendőrök keze gyakran meg van kötve, és a bajok itt kezdődnek.

(baon.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.