A kastély egykori lóistállóját és az őrség épületét is magában foglaló épületegyüttes 1793-ban készült a barokk kor neves bécsi építészének, J. Henricinek a tervei alapján. A kastéllyal szemközti épületegyüttes egy részében ma a Henrici étterem üzemel, s ahogy Schneider Erika, az Esterházy Magánalapítvány magyarországi képviselője elmondta, a komplexum teljes renoválására fennállása óta nem volt példa, az épület mai funkciói azonban elengedhetetlenné teszik ezeket a munkálatokat.
Az alapítvány az osztrák műemlékvédelmi hatósággal közösen megállapította, hogy a legfontosabb feladat az épület szigetelése. Ezek a munkálatok már korábban megkezdődtek az együttes keleti oldalán, idén ősz óta a nyugati szárnyon is folyik a fölújítás. A homlokzati toszkán oszlopsor és a porticus (a bejáró előtti teret kívülről övező oszlopos csarnok) renoválása elsődleges, hiszen a nedvesség okozta sókicsapódás ott már igen erősen megrongálta az építményt. A nedvesség elleni falszigetelési munkák keretében meg kell kötni a sókat és meg kell akadályozni a talajvíz felszivárgását – magyarázta a képviselő.
Az épület állagát figyelembe véve a vegyi eljárás helyett a műemlékvédelmi hivatallal egyetértésben egy sokkal bonyolultabb és időigényesebb, ugyanakkor sokkal kíméletesebb módszert, az úgynevezett falátvágásos technikát alkalmazzák. (Ezt az eljárást pár éve már sikeresen alkalmazták a bécsi Volkstheater felújításánál.) Végezetül külső, felületkezelő restaurálási munkákkal fejezik be a korszerűsítést.
A kismartoni kastélynegyed az istálló felújításával látványos része lesz Burgenland tartományi fővárosának – mondta Hans Christian Karall, a történelmi építményekért felelős igazgató az Esterházy Magánalapítványnál.
(MTI)

Megrázó vallomást tett a súlyos beteg magyar politikus: teljesen összeomlott