Indokolatlan és eredménytelen a kamatemelés

A magyar gazdaságban zajló folyamatok és az államháztartás helyzete cáfolják azokat az indokokat, amelyekkel a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfői kamatdöntése mellett érvelt – hangsúlyozza a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfői közleményében. Hozzáteszi: Magyarország gazdasági konszolidációjának a megakasztását okozhatja az elhamarkodott és nehezen indokolható újabb jegybanki kamatemelés. • Simor megmagyarázza, miért emelkedett az alapkamat + Képriport

MNO
2010. 12. 20. 19:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jegybank monetáris tanácsa hétfőn 25 bázisponttal 5,75 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot. A monetáris tanács megítélése szerint monetáris szigorítás hiányában fennáll annak a veszélye, hogy az inflációs várakozások emelkedésnek indulnak, és a költségsokkok másodkörös inflációs hatásokkal járnak.

Az NGM közleményében rámutat: a kormány szerint az idei 4,5 százalékos helyett 2011-ben 3,5 százalékos infláció várható, tehát az infláció csökkenő trendpályán mozog. Az NGM ezért azon az állásponton van, hogy az MNB döntése, bár nem volt váratlan a piacokon, mégis indokolatlan és hatástalan. A novemberit követő újabb, 25 bázispontos kamatemelés a forint piacán szinte semmilyen, a jegybank által várt pozitív hatást nem váltott ki, sőt a december 20-án megfigyelhető gyengülés is tovább folytatódott – emlékeztetnek.

A közlemény felsorakoztatja azokat a tényeket, amelyek a szaktárca álláspontja szerint a kamatemelésnek ellentmondanak. Eszerint idén Magyarország biztonságosan tartja a 3,8 százalékos költségvetési hiányt. Megjegyzi, hogy ezzel a teljesítménnyel az európai uniós tagok közül az ötödik legalacsonyabb deficitjével rendelkezik. A tények közé sorolják azt is, hogy idén a GDP tervezett 0,9 százalékos csökkenése helyett 1 százalékos növekedése várható. A háztartások fogyasztása 4 év után először kezd pozitív trendet mutatni. Emellett a fogyasztói árak esetében nem bizonyítható, hogy megjelentek volna az ágazati különadók. A kormánynak pedig megvannak az eszközei arra, hogy ne háríthassák az emberekre a társadalmi szolidaritás elvén alapuló különadókat.

A kormány számításai szerint a 2010-es 4,5 százalékos helyett 2011-ben 3,5 százalékos infláció várható – emeli ki továbbá a közlemény. A 2011-re várható pénzügyi és gazdasági folyamatok sem indokolják az alapkamat emelését – hangsúlyozzák. A jövő évre tervezett 3 százalék alatti deficit minden mértékadó elemző szerint korrekt és reális, azzal 2011-ben is az EU 27-ek ötödik legalacsonyabb deficitjével számol Magyarország. Egyúttal Svédország mellett Magyarország lesz az egyetlen olyan EU-s tagállam, ahol jövőre az államadósság szintje csökken – jelzik.

A szaktárca kiemelte azt is, hogy Magyarországon 2011-2013 között biztonságosan beállítható a 3 százalék alatti államháztartási deficit, amelyet a fokozatosan javuló gazdasági növekedés, bővülő foglalkoztatás, emelkedő beruházások és a kormány által megindított strukturális reformok alapoznak meg. Mindezek fényében a Nemzetgazdasági Minisztérium nem ért egyet az MNB újabb kamatdöntésével – erősíti meg a közlemény.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.