A miniszter nem lát reális lehetőséget arra, hogy az állam visszakapja a milliókat. Gyakorlatilag nincs is kitől: az eredeti, amerikai Interblue vállalat megszűnt, állítólagos jogutódját pedig Szlovákia soha nem ismerte el. Nagy József november eleji kinevezése után azt mondta, az év végéig szeretne pontot tenni az előző kormánytól örökölt légszennyezési kvóták eladásával kapcsolatos ügyre. A tárca jogi osztálya azóta megvizsgálta annak lehetőségét, hogy van-e értelme nemzetközi perrel behajtani az Interblue adósságát. Miután erre nem sok esélyt látnak, büntetőfeljelentést tesznek. „Tisztán büntetőjogi síkra visszük az ügyet” – mondta a miniszter.
A miniszter a jövő héten találkozik az üggyel foglalkozó speciális ügyésszel. Ezt követően dönti el, hogy önálló feljelentést tesznek-e, vagy egy már meglévőhöz csatlakozik a tárca. Lucia Zitnanská (SDKÚ) jelenlegi igazságügyi miniszter még tavaly augusztusban tett feljelentést ismeretlen tettes ellen hivatali jogkörrel való visszaélés és hűtlen kezelés címén. A rendőrség azóta is nyomoz, a részletekről egyelőre nem tájékoztattak.
Karol Siska ügyvéd, akinek irodája Jozef Medved (Smer-SD) exminiszter megbízásából készített jogi elemzést az ügyben, úgy látja, Nagy nem jól döntött. „Nem tudom, mi alapján döntött a tárca úgy, hogy annyiban hagyja az egészet, mindig van esély a pénz visszaszerzésére” – mondta korábbi elemzésükre hivatkozva, melyben megállapították, hogy az amerikai törvények szerint egy cég likvidálása után is van lehetőség a pénz behajtására a tulajdonosoktól.
A tárca azonban már nem akar további jogászokat fizetni. „A minisztérium korábbi vezetőinek kísérletei ugyanis semmilyen eredményt nem hoztak” – mondta a minisztérium szóvivője a Hospodárske Noviny című lapnak. Medved tavaly közel 50 ezer eurót fizetett Siska irodájának, ám az elemzés nyomán mégsem született semmilyen eredmény.
A légszennyezési kvóták eladását még Ján Chrbet (SNS) miniszter hozta tető alá 2008-ban, akkor a piaci ár feléért adta el a kvótákat az amerikai Interblue Group cégnek, ezzel legalább 66 millió eurónyi kárt okozva az államnak. Szlovákiának később a zöldprojektek megvalósítása után 15 millió eurót kellett volna visszakapnia a cégtől, ám az Interblue ezt nem fizette ki. Sőt, tavaly decemberben a cég megszűnt, állítólagos jogutódját Szlovákia soha nem ismerte el.
(bumm.sk)
László András értékelte a brüsszeli szavazást
