Összesen hét elnökjelöltet vettek őrizetbe. A kórteremből ismeretlen helyre hurcolták a választásokon második helyen végzett Uladzimir Neklaev elnökjelöltet, akit a rendőrattak után eszméletlenül szállítottak kórházba – közölte a jelölt felesége.
A fehérorosz államügyészség egyik illetékese azt mondta, hogy az őrizetbe vettek közül egyesek ellen tömeges rendbontások szervezése címén fognak vádat emelni, és akár 15 év börtönbüntetés is kiszabható lesz rájuk. A rendőrség szerint több száz tüntetőt vettek őrizetbe. Anatol Kuljasau belügyminiszter leszögezte, hogy senki sem marad büntetlen.
Csak két elnökjelöltet, Jaroszlav Romancsukot és Viktor Tyerescsenkót nem vették őrizetbe. Ők is Lukasenka ellenzékéhez tartoznak, de nem értettek egyet az ellenzéki megmozdulással.
Az Egyesült Államok minszki nagykövetsége közleményben ítélte el az erőszakcselekményeket. A képviselet aggodalmát fejezte ki a hatóságok túlzott erőalkalmazása, az elnökjelöltek bántalmazása, az újságírók és a civil társadalom képviselői ellen alkalmazott erőszak és Uladzimir Neklaev sorsa miatt.
Guido Westerwelle német külügyminiszter is erélyesen elítélte a letartóztatásokat. Elfogadhatatlannak nevezte szabadságjogaikat érvényesíteni akaró ellenzéki jelöltek és híveik megkínzását, megveretését vagy őrizetbe vételét.
A lengyel külügyminisztérium ugyancsak elítélte a tüntetők tömeges bántalmazását, és megengedhetetlennek nevezte a rendőrség kemény fellépését. „Különös aggodalomra ad okot az ellenzéki jelöltek súlyos bántalmazása” – áll a tárca közleményében, amely az erőszak leállítására, az őrizetbe vettek azonnali szabadon bocsátására, és a tüntetők, politikusok, illetve az újságírók elleni tettlegesség kivizsgálásra szólított fel.
(MTI)
Büntetést követel az Air India katasztrófa egyik áldozatának édesapja + videó
