The Guardian (guardian.co.uk)
Eric Clapton koncertjével segítették volna az amerikai-észak-koreai kapcsolaton – írja a The Guardian a WikiLeaks által kiszivárogtatott dokumentumok alapján. Mivel Kim-Dzsong Csol, a vezér második fia ugyanis nagy rajongója a brit gitárosnak, a fellépéstől a kommunista ország segélyekkel szembeni hozzáállásának javulását remélték.
A 2007 májusában keletkezett jelentésben az Egyesült Államok szöuli nagykövete leírja, észak-koreai hivatalos személyek számoltak be Kim-Dzsong Il fiának Clapton iránti rajongásáról, azt javasolva, „egy koncert jó alkalom lenne a két ország közti kapcsolat javítására” és „a kölcsönös megértés elősegítésére”. „Szeretnénk, ha nyugaton megismernénk a zenénket, és mi is szeretnénk közelebb kerülni a nyugati előadókhoz” – fogalmazott az egyik hivatalos személy.
A javaslat igencsak különös, a pop- és rockzene ugyanis nyugati méregként tilos az országban, Clapton azonban, úgy tűnik, hajlott a dologra, 2008-ban ugyanis azt jelentette a nagykövetség, a gitáros „elviekben” beleegyezett a koncertbe. A különös fellépés végül nem valósult meg. Amikor a phenjani koncert terve kiszivárgott, Clapton határozottan tagadta a híresztelést.
A szöuli amerikai diplomata az Észak-Koreában dolgozó jótékonysági munkások egyik prominens vezetőjével folytatott beszélgetésének jegyzőkönyvét küldte Washingtonba. A dokumentumból az is kiderül, a kommunista állam alkalmanként több ezer dollárt zsarol ki az északi rokonaikat látogatni érkező módosabb déliektől. „Csak a kérvényezés szükséges lap, melyben hihetetlenül részletes személyes információk megadása kényszerítik a látogatóba érkezőket, legalább 300 dollárba kerül – magyarázza a segélyszervezet dolgozója. – Ha a rokonok megkapják az engedélyt, kénytelenek északi turisztikai célpontokat látogatni – természetesen komoly összegekért. Amikor végre hozzájuk vezetik a szeretteiket – ez általában a látogatóidő lejárta előtt néhány órával történik – gyakran közlik velük, hogy rokonuk kénytelen volt taxival utazni, és a számla kiegyenlítése címén újabb összegekkel könnyítik a pénztárcájukat”.
A zsarolás a látogatás lezártával sem szűnik meg: a déli rokonok sorozatosan üzeneteket kapnak az észak-koreai kormánytól, melyben különféle, sokszor kitalált problémák (betegség és hasonlók) ürügyén újabb pénzeket kérnek. A családtagjaikért aggódó, elkeseredett rokonok pedig szinte mindig fizetnek.
CNN (cnn.com)
Repülőgépből eshetett ki az az észak-karolinai tizenéves, akinek rejtélyes halála nagy port kavart Amerikában – írja a CNN. A fiú valószínűleg bemászott a gép behúzott kerekeit tároló részbe, innen zuhanhatott ki.
Delvonte Tisdale
A tizenhat éves Delvonte Tisdale holttestét egy csapat egyetemista találta meg Milton városának közelében. A boncolás és egyéb rendőrségi vizsgálatok nem találtak sebhelyet, golyó ütötte nyomot, vagy más sérülést. A tesztek során megállapították, a fiút nem mérgezték meg. Az orvosszakértők szerint Tisdale halálát esés okozhatta, a környéken azonban semmilyen olyan hely nem volt, ahonnan leugorhatott volna.
A nyomozók hamarosan rájöttek, a hely, ahol a fiú testét megtalálták, pontosan egy légi folyosó alatt található. A felfedezést követően a hatóságok elkezdtek foglalkozni az elmélettel, mely szerint Tisdale repülőgépből eshetett ki. Most úgy tűnik, sikerült bizonyítékot szerezni a teóriára: a közeli Charlotte Douglas Nemzetközi Reptérről két gép is indult a kérdéses útirányba a halál beálltának időpontjához közel. Ezeket átvizsgálva az egyik Boeing 737-es behúzott kerekének otthont adó kamrában emberi jelenlét nyomaira leltek. A zsírral védett területeken ujjlenyomatokat találtak, és az apró kabinon látszott, hogy valaki nemrégiben ott bújt meg.
Egy ilyen helyen bújhatott meg Delvonte
Azt egyelőre nem tudni, hogy juthatott fel a fiú gépre, ahogy az is kérdéses, ha már feljutott, hogyan eshetett ki. A rendőrség egyelőre az ujjlenyomatokat igyekszik beazonosítani.
Júniusban ismét többlettel zárt a költségvetés
