Űrhajók, galaktikus birodalmak és részeg varázslók, mi más kell a fa alá?

Sokan tartják, hogy a könyv a legszebb ajándék. Ez a közhely azonban csak akkor igazolódik be, ha tudjuk, kinek mit kell venni. Az MNO a közelmúltban megjelent sci-fi és fantasy művek közül szemezgetett. Cikkünk az utolsó pillanatban vásárló laikusoknak és a műfaj szerelmeseinek próbál utat mutatni, hogy legalább a könyvesboltban ne akarjunk lézerfegyvert rántani vagy évszázadokon át tartó átkot szórni embertársainkra vagy magunkra.

Lóska Márton
2010. 12. 23. 13:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többek között Arthur C. Clarke, Isaac Asimov, Stanislav Lem és Terry Pratchett művei jelentek meg a közelmúltban a hazai könyvpiacon. Ez a névsor a sci-fi és fantasy műfaj rajongóit bizonyára egy pillanat alatt meggyőzi arról, hogy ne zoknit vagy Hello Kitty-s bugyit kérjenek a Jézuskától. De lássuk a megjelent műveket röviden!

A kultikussá vált 2001: Űrodüsszeia alkotójának, Arthur C. Clarke-nak régóta várt könyve, a Randevú a Rámával című kötettel kezdődő saga második része, a Ráma II. került a boltok polcaira. (A 2001: Űrodüsszeiából Stanley Kubrickkal készített filmváltozatot, amelynek zenéjét Ligeti György szerezte.) A most megjelent művét Clarke a NASA írói vénával is megáldott vezető tudósával, Gentry Leevel együtt hozta létre.

Univerzumokon átívelő hírnév

Asimov munkáit az egyik „szakkiadó” kezdte újra nyomtatni enciklopédia formátumban. Az Alapítvány-Birodalom-Robot univerzumot egybefogó Encyclopedia Galactica ötödik része után a sci-fi-mester regényeit és novelláit szedték csokorba. A sorozat címét Encyclopedia Galactica Alternativára változtatták ugyan, de a számozást meghagyták, így a rajongók már a IX. kötetet tehetik fel polcukra. A Szukits Könyvkiadó a tudományos-fantasztikus irodalom másik nagy alakjának, Stanislav Lemnek a kiadására is vállalkozott. A mesék világán át a komoly társadalomkritikát is érintő (a Szovjetunióban élt!) író oeuvre-jének már a negyedik kötete jelenik meg Stanislaw Lem teljes science-fiction univerzuma címen.

A két alkotó munkásságáról csak szuperlatívuszokban lehet értekezni: nem túlzás kijelenteni, hogy alkotásaik gyakorlatilag egyet jelentenek a tudományos-fantasztikus irodalom aranykorával.

Terry Pratchett: Az őrült varázslók mi vagyunk

A hazánkban még talán kevésbé ismert Terry Pratchett két könyve (Agyaglábak, Vadkanapó) jelent meg a Delta Vision jóvoltából a közelmúltban. A Korongvilág-univerzum megalkotója Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban hihetetlen népszerűségnek örvend, a 2007-es adatok szerint 50 millió darab fogyott könyveiből világszerte: sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a szigetországban a drágább alkoholos nedűk jogtalan eltulajdonítását megnehezítendő védelmi rendszerrel akarták megóvni a „szegény” fiatalságot könyveitől. Az alkotó munkássága a sci-fi világában gyökeredzik, de a világhírt a műfajparódiának titulálható fantasy könyvek hozták meg a számára. Történetei nem is inkább a műfajt, hanem saját valóságunkat fordítja ki sarkaiból; életünk minden szegmensét egy varázsszemüvegen keresztül mutatja be, amelynek dioptriái a popkultúrán keresztül a teológián át a „magasirodalomig” mindent magukba foglalnak. A vérbeli angol abszurd humor szerelmeseinek kötelező irodalom.

A fent említett mestereken túl a Terry Pratchettel is együtt dolgozó Neil Gaiman sci-fi képregénye, a Sandman, az álmok fejedelme harmadik része arathat osztatlan elismerést, ha a fa alá kerül. Ezenfelül érdemes megemlíteni a legendás Szép új világ írójának, Aldous Huxleynek másik remekművét, A vak Sámsont.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.