The Guardian (www.guardian.co.uk)
Bangladesi „halálosztag” kiképzésében vesz részt a brit állam – írja a The Guardian a WikiLeaks által nyilvánosságra hozott dokumentumok alapján. A Gyors Reagálású Zászlóalj (RAB) akciói során rendszeresen ártatlan civilek vesznek oda a „kereszttűzben”, az amerikaiak és a britek mégis támogatják a hivatalosan terrorelhárító osztagként működő egységet.
Emberi jogi aktivisták szerint a RAB hat évvel ezelőtti megalakulása óta legalább ezer törvénytelen gyilkosságot hajtott végre. A nemzetközi szervezetek által konzekvensen „kormányzati halálosztagnak” nevezett csoport rendszeresen megkínozza foglyait. Jelentések szerint a félkatonai szervezet tisztjei emberrablással és zsarolással egészítik ki fizetésüket. Ez az a szervezet, melynek a brit kormányzat „nyomozói kikérdezői technika” témájában legalább másfél éven keresztül kiképzést nyújtott. Ezt James Moriarty, az amerikaiak dhakai nagykövete jelenti Washingtonba, brit hivatalos személyeket idézve.
A The Guardian megkeresésére a brit külügyminisztérium elárulta, Nagy-Britannia csak emberi jogi segítséget nyújt a térségben. A RAB gyakorlatokért felelős vezetője, Mejbah Uddin azonban nem tud semmi ilyesfajta tréningről. Bár a RAB hivatalos honlapja szerint is 622 civil halt meg misszióik során a „kereszttűzben”, az amerikaiak is úgy vélik, a szervezet hiányosságai ellenére hatékony terrorelhárító és rendvédelmi munkát végez.
„Az egységet nagyfokú tisztelet és csodálat övezi, mivel az emberek a rend védőit látják bennük egy olyan országban, ahol a törvény szava egyre kevesebbet és kevesebbet jelent” – írja Moriarty, majd megjegyzi, egyszer talán a RAB válhat az FBI bangladesi megfelelőjévé.
Ynet (www.ynetnews.com)
Halálos fenyegetésekkel próbálják elüldözni Líbiából a „cionista” Marx & Spencert – írja az Ynet WikiLeaks-dokumentumok alapján. Az amerikai konzulátust figyelmeztették, az üzletért felelős vállalkozót hamarosan „végzetes autóbaleset” érheti.
A vita mögött valószínűleg a líbiai miniszterelnök és a kérdéses üzletember közötti személyes nézeteltérések álltak. Az ország kereskedelmi kamarájából származó forrás mindenesetre a brit cég rossz hírére hivatkozva követelte annak kivonulását. „A M&S óriási összegekkel támogatja Palesztina izraeli megszállását, és ezt minden arab jól tudja – magyarázta a meg nem nevezett férfi az amerikai hivatalnokoknak. – Már a cég nevének említése is sértésnek számít, olyan sértésnek, mely komolyan érinti a líbiai nép nemzeti érzéseit.” A líbiaiak közölték, a „régi időkben” egyszerűen börtönbe csukták volna ezt az embert, de mivel ezt már nem tehetik meg, egyszerűen ellehetetlenítik a vállalkozását. A ruhaüzlet megnyitását követő hónapokban komoly rágalomhadjárat indult: a brit céget „cionista vállalatnak” nevezték, mely egyenesen palesztin gyerekek meggyilkolását támogatja.
Nem jártak azonban sikerrel: a kérdéses üzlet ma is működik.
Megszólaltak a túlélők a Trump elleni merénylet évfordulóján + galéria
