The Guardian (www.guardian.co.uk)
Hatékony politikai eszköz Katar kezében az Al-Dzsazira hírtelevízió – írja a The Guardian a WikiLeaks által nyilvánosságra hozott diplomáciai iratok alapján. Bár a csatorna elméletben teljesen független, az amerikai elemzők bizonyítékai szerint a katariak egyik leghatékonyabb diplomáciai fegyverükként tekintenek az arab világ legnézettebb televíziójára.
Bár az Al-Dzsazira állítja, teljes szerkesztői szabadsággal rendelkezik, egy 2009. novemberi keltezésű amerikai üzenet szerint nem teljesen ez az igazság. Bár a távirat megjegyzi, egyértelmű cenzúráról vagy a műsorstruktúra szigorú megszabásáról nem lehet beszélni, „a csatorna diplomáciai eszközként használható, különösen a műsorok által korábban megsértett országokkal szemben – többek között az Egyesült Államok is ilyen”.
A kormányzati kontroll olyan erős, hogy a csatorna működése gyakorlatilag „a kétoldalú tárgyalások fontos részévé vált”. A katari amerikai nagykövetség júniusban azt jelentette Washingtonnak, az Al-Dzsazira „bebizonyította, milyen hatásos eszköz politikai mesterei kezében”. A televízió ugyanis az év elejétől kezdve egyre kevésbé kritikus hangon szólalt meg a szaúdi uralkodócsaláddal kapcsolatban, amit februártól a katari–szaúdi kapcsolatok folyamatos javulása követett. Az utóbbi években az amerikaiakat is jobb színben tünteti fel a csatorna, ez valószínűleg Barack Obama nyitottabb, barátságosabb politikájának köszönhető – jegyzi meg a dokumentumok szerzője.
A katariak még a palesztinok érdekében is bevetették volna az Al-Dzsazirát. Hamad bin Khalifa Al Thani sejk, az ország emírje azt ajánlotta Mubarak egyiptomi elnöknek, egy évre beszünteti a televízió adását az országában, ha az alatt az év alatt az elnök „a palesztinok számára kedvező, végleges megállapodást” hoz tető alá. Mubarak nem válaszolt a javaslatra.
A The Guardian által közölt dokumentumok valószínűleg kellemetlenül érintik majd Katart, amely nyitott, szabad és elfogadó ország képét mutatva nyerte meg a napokban a 2022-es labdarúgó-világbajnokság rendezési jogát. Az amerikaiak szerint a katari kormány „a sajtószabadság elhivatott támogatója – ha más országok sajtószabadságáról van szó”. A jelentést író diplomata ezt azután jegyezte meg, hogy 2009 júniusában a dohai Szabad Médiaközpont elnöke a munkája útjában álló kormányzati akadályokat okolva lemondott. A hírtelevízió tagadja a vádakat.
Az Al-Dzsazira szóvivője közölte, a dokumentumokban olvasható elemzés csupán az amerikai diplomaták álláspontja, amely nem feltétlenül tükrözi a valóságot.
CNN (www.cnn.com)
Több száz tonna húskonzervet hívtak vissza a héten a boltokból az Egyesült Államokban – jelenti a CNN.
Az élelmiszer-biztonsági és -ellenőrző szolgálat (FSIS) a hét elején két cég „különösen veszélyesnek” minősített termékeit rendelte vissza a boltok polcairól: először egy kaliforniai csirkés készítményeket gyártó cég 20 tonnányi konzerve került vissza a raktárba, mivel azok az egyeseknél különösen erős allergiás reakciót kiváltó tejsavót tartalmaztak, és ezt nem jelezték a csomagoláson.
Egy New York-i cég húskonzervjei is veszélyforrásnak bizonyultak, mivel a gyártó nem vetette alá őket a kötelező ellenőrzésnek. Az FSIS most újra lecsapott: mivel a Bumble Bee nevű cég csirkesalátái egyes panaszt tevő vevők szerint apró műanyagdarabokat tartalmaztak, a hatóság parancsára a boltokba került 40 tonnányi terméket mind vissza kell vinni a gyárba. Egészségkárosodás egyetlen esetben sem következett be.
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
