Afrika felé is nyitnának

Javította a tevékenységi területének egészére és ezen belül a magyar gazdaságra adott idei növekedési előrejelzését a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).

MNO
2011. 05. 21. 14:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szervezet Kazahsztán fővárosában, Asztanában megrendezett kétnapos közgyűlésén Thomas Mirow elnök közölte: azzal számolnak, hogy a kelet-közép-európai országok 2015-re „kinőnek” a bankból, s elsősorban Európa déli és keleti részére, valamint Közép-Ázsia területére fókuszál majd inkább a szervezet, amely észak-afrikai beruházásait legkorábban 2012 tavaszán kezdheti meg.

A kelet-közép-európai országcsoport és az egykori szovjet térség gazdasági átalakulásának finanszírozására éppen húsz éve alakult pénzintézet szerint a magyar gazdasági növekedés elsődleges hajtóereje még mindig az export, tekintettel a gyenge belső keresletre. Az elemzés szerint a bank működési területéhez tartozó 29 ország átlagos növekedése az idén 4,6 százalék lesz.

Az előző, januári előrejelzésben az EBRD 4,2 százalékos, az azt megelőző, tavaly októberi negyedéves prognózisban 4,1 százalékos átlagos növekedést jósolt az általa befektetésekkel támogatott országcsoportban. Jövőre pedig átlagosan 4,4 százalékos GDP-növekedés valószínű. Az EBRD az új előrejelzésében – a térség egészéhez hasonlóan – javította a magyar gazdaságra adott idei növekedési jóslatát is. A bank az előző, januári becslésben szereplő 2,0 százalékos, illetve az azt megelőző, októberi előrejelzésben valószínűsített 1,7 százalékos helyett most 2,7 százalékos magyarországi gazdasági növekedést vár 2011-ben, 2012-re pedig 2,8 százalékos magyar GDP-pluszt jósol.

Nagyobb lehet a bővülés térségünkben

A Magyarországot is magában foglaló közép-európai és balti csoportban az EBRD az idén 3,5 százalékos átlagos reálnövekedésre számít a januári jelentésben prognosztizált 3,2 százalék helyett. Az EBRD 2006-ban jelentette be, hogy az addig EU-taggá lett nyolc legfejlettebb közép-európai ország mindegyike várhatóan 2010-re „kiérik” a bankból, vagyis azután nem lesz már szükségük közvetlen EBRD-finanszírozásra. A pénzügyi válság elhatalmasodása után, 2008-ban azonban az EBRD közölte, hogy a kialakult helyzetben leállítja a közép-európai EU-térségből megkezdett kivonulási folyamatot.

Afrika felé „terjeszkednének”

A közgyűlésen sikerült megvitatni a szervezet működési területének esetleges kibővítését az észak-afrikai térségre. Így legkorábban 2012-től kezdődhetnek a bank befektetései Egyiptomban és Marokkóban. Egyiptom korábban hivatalosan kérte, hogy váljon a bank működési területének részévé, Marokkó pedig „erőteljes érdeklődésének” adott hangot. Arról azonban még nem döntöttek, hogy a két észak-afrikai ország mellett mely államokra terjedne ki a bővítés. A terjeszkedést még a bank mind a 63 részvényesének jóvá kell hagynia. Azzal számolnak, hogy az Észak-Afrikába és a Közel-Keletre szánt befektetések összege elérheti éves szinten a 2,5 milliárd eurót.

Az EBRD jelenleg 61 részvényes ország, valamint két kormányközi szervezet, az EU és az Európai Beruházási Bank (EIB) tulajdona. A bank tevékenységi területéhez, amely Közép-Európától Közép-Ázsiáig terjed, jelenleg 29 ország tartozik. Két veszteséges év után 2010-ben ismét nyereséges volt az EBRD, amely 1,4 milliárd euró profittal zárta az évet. A 2010-ben aláírt új programok száma csaknem negyedével, az előző évi 311-ről 386-ra – minden eddiginél magasabbra –, a befektetések összértéke pedig 7,9 milliárd euróról ugyancsak példátlan szintre, 9,0 milliárd euróra emelkedett.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.