Hiába próbálták, nem lehetett észérvekkel hatni Csontosra

A romák elleni, hat halálos áldozatot követelő támadássorozat negyedrendű vádlottjának rendőrségi alkalmazott nővére és sógora pénteki tanúvallomásában a Pest Megyei Bíróságon azt mondta: nem volt arra utaló jel, hogy Csontos Istvánnak bármi köze lenne a gyilkosságsorozathoz, vagy ismerné az elkövetőket.<br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/782380" target="_blank"><strong>• „El tudja képzelni, hogy képes lövöldözni”</strong></a><br /><a href="http://mno.hu/portal/782374" target="_blank"><strong>• Csontos azt ordította: Fogalmatok sincs, mire képesek</strong></a>

MNO
2011. 05. 06. 15:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E.-né Cs. Erika – annak ellenére, hogy a testvérével kapcsolatban nem lett volna köteles tanúvallomást tenni – a tanúk padján részletesen beszélt öccse előéletéről, tanulmányairól, katonai külszolgálatának idejéről és a leszerelése utáni időszakáról. A nő tanúvallomásában megemlítette, hogy a rendőrségen dolgozik – az MTI információja szerint a már leváltott hajdúhadházi rendőrkapitány gyesen lévő titkárnőjeként polgári alkalmazott a rendőrségen –, s öccséről szólva elmondta: Csontos István magatartásában, életvitelében a koszovói kiküldetése után, betegszabadsága alatt változás történt, amit a család nem nézett jó szemel. A férfi 2009 májusától nem nagyon kereste a családi kapcsolatot, alig 10 percekre tett csak látogatást, nem lehetett vele beszélni, szót érteni, indulatos, agresszív lett, káromkodott.

A kétgyermekes nő, aki a négy testvér közül a legidősebb, közölte: nem lehetett észérvekkel hatni öccsére, hogy a biztos egzisztenciát nyújtó honvédségtől ne szereljen le, holott felhívták a figyelmét arra, a burkolói vállalkozási tervét másodállásként is meg tudná valósítani. Úgy véli, valami történhetett öccse koszovói kiküldetése alatt, mert szerinte egyik napról a másikra nem hoz ilyen döntést az ember, amikor az volt a gyermekkori vágya, hogy katona legyen.

A tanú nyomozati vallomásában arról is beszélt, hogy a tiszalöki gyilkosság utáni időszakban (ennek elkövetésében, 2009. április 22-én Csontos a vád szerint bűnsegédként vett részt) a férfi azért nem akarhatott velük beszélgetni, mert ők – rendőrök révén – elkezdtek volna faggatózni, és a végére jártak volna problémájának. A nő tudott arról is, hogy testvére vásárolt egy gázpisztolyt, amelyre fegyvertartási engedélyt kért, de – mint mondta – a fegyver további sorsát nem követte nyomon. Kitért arra: augusztusban segítséget kért tőle öccse, mert munkavállalás miatt el akart költözni Debrecenből, ezért két ismerősét is felhívta Székesfehérváron. A költözésről a férfi elfogása napján, augusztus 21-én egy családi összejövetelen beszéltek volna részletesen. A nő korábban felvetette öccsének, miért nem akar Hollandiába költözni, hisz két testvérük ott lakik, több lenne a keresete, de Csontos István azt állította, nem akarja elhagyni az országot.

A nő szólt arról is, augusztus 16-án, a születésnapján szüleik bocskaikerti házában egy beszélgetés során a cigányság helyzetéről és a segélyezésről beszéltek, de édesanyjuk vallomásával ellentétben arra már nem emlékezett, hogy konkrétan a romagyilkosságokról beszélgettek volna. Édesanyjuk azt vallotta néhány órával korábban, hogy amikor fia meghallotta a témát, felugrott és azt mondta, „ti nem tudjátok, mi lehet ez az egész, ti nem ismeritek ezeket”, majd feldúltan távozott a lakásból. A bíró szembesítést rendelt el anya és lánya között, de E.-né Cs. Erika kitartott állítása mellett, így a szembesítés eredménytelen lett.

A szünet után E. Sándor, Csontos István sógora, akiről felesége tanúvallomásában megemlítette, hogy jelenleg is aktív szolgálatban lévő rendőrként dolgozik, a tanúk padján arról szólt, hogy kifejezett cigánygyűlöletről nem beszélt neki rokona, a védtelen emberek elleni bűncselekmények elfogadhatatlanságát hangoztatta.

A tanú – aki a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság honlapja szerint rendőr zászlósként a Hajdúhadházi Rendőrkapitányság illetékességi körzetéhez tartozó Bocskaikert körzeti megbízottja – azt vallotta, hogy sógorával nem értették meg egymást, az nem tudta elfogadni az ő munkáját, ezért nem is keresték egymás társaságát, Csontos István magatartásából pedig nem következtetett arra, hogy köze lehetne a romák elleni támadássorozathoz. E. Sándor nyomozati vallomását a bíró a tárgyaláson nem engedte ismertetni, mert a jegyzőkönyv szerint nem figyelmeztették, hogy rokoni kapcsolata révén a gyanúsítottról nem köteles vallomást tenni.

A tiszalöki és a kislétai gyilkosságban bűnsegédlettel vádolt – a katonai titkosszolgálattal szoros kapcsolatban állt – Csontos István volt menyasszonya, akit szerdán hallgattak meg tanúként, szintén a hajdúhadházi rendőrségen dolgozik polgári alkalmazottként. Csontos Istvánnak Miszori László tanácsvezető bíró engedélyezte, hogy a tárgyalás végén édesanyjával és testvérével kapcsolattartás címén találkozhasson. Az ötszörösen minősülő emberölés és más bűncselekmények miatt indult büntetőper jövő szerdán újabb tanúk meghallgatásával folytatódik a Pest Megyei Bíróságon.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.