Közel 10 milliárdos támogatást nyertek a közintézmények

Összesen 9,28 milliárd forint európai uniós támogatást nyertek el <a href="http://mno.hu/portal/784026" target="_blank"><strong>épületenergetikai</strong></a> korszerűsítésre állami felsőoktatási és egészségügyi intézmények – jelentette be Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyekért felelős államtitkára vasárnap a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karán Budapesten.

MNO
2011. 05. 15. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyetemi kar 189 millió forintot kap az Új Széchenyi-terv Környezet és energia operatív program (KEOP) vissza nem térítendő támogatásaként.

Bencsik bejelentette, hogy a megújuló energiával történő épületkorszerűsítésre szóló, a nagy érdeklődés miatt lezárt pályázatot hamarosan újra megnyitják, mert a KEOP 2013. évi összegéből 2,6 milliárd forintot átcsoportosítanak erre. Várhatóan júniusban pedig két új energetikai pályázati konstrukciót indítanak: az egyik az 1992 előtt épült családi házak korszerűsítését, a másik új épületek energiahatékony megoldásait támogatja.

Az államtitkár a 9,28 milliárd forint értékű pályázatok eredményeként megvalósuló beruházások hatását számszerűsítve közölte: ezeknek az intézményeknek évi 130 ezer gigajoule energia megtakarításával 400 millió forinttal csökken az energiaköltségük, és harmincezer gigajoule energiát termelnek majd évente a beépített megújuló energiaforrások. A leginnovatívabb technológiákra is nyertek el támogatást, amit a magánszféra számára mintaprojektnek tekintenek – fűzte hozzá. Az államtitkár megjegyezte, hogy a beruházásoknak gazdaságélénkítő és munkahelymegtartó hatásuk is van.

Az 1901-ben épült intézmény épületenergetikai korszerűsítésére 189 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara – közölte a kar dékánja, Makovényi Ferenc. A tervek szerint két éven belül befejezik az energetikai beruházást: a tetőtér hőszigetelését, a világításnak és a nagy előadóterem hűtés-fűtésének korszerűsítését. A 12-13 év alatt megtérülő beruházás nyomán 18,1 százalékkal, évi 1588 gigajoule-lal csökken az energiafelhasználás, ami évi 1,83 millió forint megtakarítást jelent – mondta a dékán.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.