Peking tiltakozik az unió döntése ellen

Peking tiltakozik az Európai Unió döntése ellen, amely a felületkezelt papír egy típusának Kínából származó importjára egyszerre szubvenció- és dömpingellenes vám bevezetését tette kötelezővé – derül ki a kínai kereskedelmi tárca (MOC) hétvégi közléséből.

MNO
2011. 05. 15. 11:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A minisztérium szóvivője szerint az intézkedés, miszerint ugyanazon termékekre egyszerre mindkét kereskedelmi korlátozást érvényesíteni kívánják, sérti a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályait. Ez az első eset, hogy az EU ilyen drasztikus lépésre szánta el magát – állapította meg nyilatkozatában Jao Csien (Yao Jian) szóvivő. A kínai kormány és az érintett vállalatok bőséges bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy a papíripar Kínában a versenyszférába tartozik, ahol a piaci elvek érvényesülnek, és a kormány soha nem avatkozott bele a vállalati működésbe vagy az árképzésbe – hangoztatta Jao. Hozzátette: az unió határozata ellentétes több WTO-szabállyal, és súlyosan sérti a kínai vállalatok érdekeit.

Kínának és az EU-nak fel kell lépnie a kereskedelmi protekcionizmus ellen, meg kell akadályoznia a kereskedelmi intézkedések helytelen használatát, továbbá megfelelő módon, tárgyalások útján kell rendeznie „súrlódásait” – vélte a szóvivő. Kína alaposan tanulmányozni kívánja az új szabályozást és fenntartja magának a jogot arra, hogy jogi úton védje meg vállalatainak érdekeit – húzta alá Jao. Az uniós lépés szerint a következő öt évben érvényesíthető szubvencióellenes vám 4-12 százalék között mozog, míg a dömpingellenes vám mértéke 8-35,1 százalék között mozoghat. Az Európai Bizottság döntése szerint az intézkedés hatálya meghosszabbítható, amennyiben az import az európai papíripart veszélyezteti.

Az EU 2010 februárjában kezdte meg a minőségi nyomtatáshoz használatos kínai papír dömpingellenes vizsgálatát, majd két hónappal később követte ezt a szubvencióellenes vizsgálat. Az elmúlt 15 hónap során az unió bizonyítottnak találta, hogy a kínai kormány e papíripari ágazatnak kedvezményes hiteleket nyújt, földterületet biztosít a piaci ár alatt, illetve adókedvezményekkel segíti a vállalatokat. Mindez – állítják az unióban – negatív hatással van az európai iparági vetélytársakra.

Szakértők szerint viszont az érvelés gyenge lábakon áll; a kínai részesedés az európai piacon 4 százalék alatt van, és nem jelent veszélyt az európai versenytársakra. A China Daily című napilapban megszólaló Hosuk Lee-Makiyama, egy brüsszeli székhelyű gazdasági kutatóintézet igazgatóhelyettese szerint az sem méltányos, hogy a kínai kereskedelmi bankoktól felvett hiteleket állami támogatásként értékelték az európai vizsgálók csak azért, mert a bankok állami tulajdonban vannak. Lee-Makiyama szerint előállhat a helyzet, amelyben Kína „könnyedén” talál hasonlóan gyenge alapot szubvencióellenes intézkedések meghozatalára. Az adok-kapokban hosszabb távon az unió – kínai piacon versenyző – vállalatai húzhatják a rövidebbet – véli a szakember.

Vasárnap megkezdte hivatalos kínai látogatását Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, aki a kínai médiában megjelentetett írásában kijelenti: útjával az EU és Kína közötti gazdasági, politikai kapcsolatok szorosabbra fűzése, a stratégiai kapcsolatok új szintre emelése a célja.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.