Segíthetnek a lakás-takarékpénztárakban lévő százmilliárdok

A Magyarországon működő lakás-takarékpénztárakban felhalmozódott 400-500 milliárd forint tőke jelentősen segítheti a gazdaságélénkítést a Generali Alapkezelő álláspontja szerint, az év elejétől hatályos jogszabályi változások eredményeként.

MNO
2011. 05. 09. 9:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alapkezelő közleménye idézi Vizkelety Péter makrogazdasági elemzőt, aki elmondta, hogy az év elején hatályba lépett jogszabályváltozások a forinthitel vagy devizahitel kérdést egyszerűen döntik el, legalábbis a lakáscélú hitelezés területén. Az azonnali hitelezés lehetőségeinek szélesre nyitásával, a támogatott megtakarítási időszak meghosszabbításával és a szerződések összevontan való felhasználhatóságának egyszerűsítésével a lakáskasszák forintalapú konstrukciói igazán versenyképes megoldások lehetnek. Hozzátette, a devizaalapú jelzálog-hitelezés tavaly augusztusi felfüggesztését követően a piaci környezet is letisztultabbá vált, így nincsen értelme a további tiltásnak.

A fő irányvonalnak azonban mindenképpen a forintalapú hitelezésnek kell lennie, hiszen látható, hogy a már meglévő devizaalapú állomány menedzselése mekkora problémákat okoz. A hitelfelvevőket továbbra is sújtja az erős svájci frank, s a kamatemelési várakozások beteljesülése is okozhat még tehernövekedést, miközben a bankok számára a mögöttes állományok refinanszírozása jelent komoly kihívást – tette hozzá. A szakértő szerint a lakáscélú jelzálog-hitelezésben forintalapon a lakás-takarékpénztárak konstrukciói tekinthetők igazán versenyképes megoldásnak, hiszen a kasszák által kínált megoldások jól ötvözik az állam által is preferált, így támogatott öngondoskodást, önerőképzést és a kiszámítható, a teljes futamidő alatti fix, alacsony kamatozású forintalapú hitelezést.

Az euróalapú jelzálog-hitelezés tervezett újraindításával összefüggésben a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője nem számít a hitelpiac jelentős élénkülésére, mivel a lehetséges ügyfélkör már eleve jelentős mértékben eladósodott. Ráadásul a gazdasági környezet sem a legjobb, a növekvő energiaárak és a magas munkanélküliség miatt.

Vizkelety véleménye szerint a forint további jelentős árfolyam-erősödésének a valószínűsége viszonylag alacsony, miközben az eurózóna kamatszintje inkább emelkedni fog. Vizkelety elmondta, a piaci kamatozású, kereskedelmi banki forintalapú kölcsönök teljeshiteldíj-mutatója (thm) jelenleg jellemzően 9 és 10,50 százalék között alakul. Emellett egy szűkebb célközönség számára elérhetők még támogatott konstrukciók is kedvezőbb, jellemzően 7 és 8 százalék közötti hiteldíjjal. Kifejtette, a lakáskasszák által kínált hitelek hiteldíja, a megtakarítási időszak leteltével – amelyre 8 százalék körüli thm mellett áthidaló kölcsön vehető igénybe –, az úgynevezett hitelszakaszba jutva 5 százalék körüli szintre csökken, amivel már a szerződéskötéskor biztosan számolhatnak az ügyfelek.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.