Nem lehet a svájci frankot az euróhoz kötni?

Nem jöhet számításba a frank árfolyamának euróhoz való rögzítése – mondta Johann Schneider-Ammann, Svájc gazdasági minisztere az ország közszolgálati rádiójának vasárnapi műsorában. A miniszter kételyeinek adott hangot azzal kapcsolatosan is, hogy negatív kamatszintek bevezetése eredménnyel járna az alpesi valuta erősödése elleni küzdelemben.

MNO
2011. 08. 07. 12:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A frank az elmúlt időben jelentősen erősödött a legfontosabb nemzetközi valutákkal szemben a bankközi devizapiacon, miután a befektetők a világgazdasági bizonytalanságok közepette a menedékvalutának tekintett svájci fizetőeszközbe igyekeztek menekíteni vagyonukat. Július eleje óta az euró frank árfolyama 1,2338-ról 1,0933-ra esett, ami az alpesi valuta 12,85 százalékos felértékelődésének felel meg. Az amerikai dollár 0,8484 frankról 0,7656 frankra esett, 10,82 százalékkal. A frank forint árfolyama 16,71 százalékkal, a július eleji 213,59 forintról 249,28 forintra emelkedett.

A frank erősödésének megakadályozása érdekében a Svájci Nemzeti Bank (SNB) szerdán kamatcsökkentés mellett döntött. Irányadó, a három havi bankközi kamatlábra vonatkozó kamatcélját a korábbi 0,00-0,75 százalékról 0,00-0,25 százalékra mérsékelte. A döntést a frank erősödésének a svájci gazdaság teljesítményére gyakorolt negatív hatásaival magyarázta a szervezet.

Azóta több szakember is a frank árfolyamának euróhoz – nem feltétlenül paritásos szinten – való rögzítése, illetve negatív kamatszintek bevezetése mellett szólalt fel. Utóbbira az 1970-es években már volt példa. A legtöbb közgazdász azonban mindkét beavatkozási formát alkalmatlannak ítéli.

Vasárnap svájci közgazdászok napilapoknak nyilatkozva amellett érveltek, hogy a sikeres devizapiaci intervenció érdekében az SNB-nek konkrét árfolyamcélt kellene megállapítania. „Kivételes esetekben, a svájci üzleti szféra és a munkahelyek megvédése érdekében nem szabad kizárni az árfolyamcél lehetőségét” – mondta Gerold Bührer, az Economiesuisse lobbi csoport vezetője a Sonntags Zeitungnak. Georg Rich, az SNB egykori vezető közgazdásza hasonlóan szólt az NZZ am Sonntagnak. „Egy átmeneti árfolyamcél az egyetlen lehetőség” – fogalmazott a szakember.

Az UBS vagyonkezelési üzletágának devizakereskedelmi vezetője, Thomas Flury pedig abbéli aggodalmának adott hangot, hogy a frank hamarosan paritásos szintre kerülhet az euróval szemben. Az árfolyamrögzítés lehetőségével kapcsolatosan elmondta: „az SNB nem kerülheti el a rögzített árfolyamot, ha nem akar deflációt látni”. Azonban, ha az SNB rögzíti az árfolyamot, többszörösét kell befektetniük annak, amit az elmúlt években felhasználtak – figyelmeztetett a szakértő. „A napi euró-frank kereskedés forgalma túl nagy ahhoz, hogy a szervezet sokáig a trend ellen játsszon” – tette hozzá. Az elmúlt években súlyos kritika érte az SNB-t, amiért többször sikertelenül hajtott végre devizapiaci intervenciót. Az akciók nyomán súlyos veszteség érte az alpesi ország központi bankját.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.