Kötetbe foglalták a budai hegyek történetét

Hegytörténet címmel látott napvilágot a napokban egy újszerű, XII. kerületi kiadvány. A kötet múlt hét pénteki bemutatóján elhangzott: a mai helyismeretet segítő információk mellett az is nyomon követhető, hogy az elmúlt korokban kik, milyen becsben őrizték meg az idők során felhalmozott kulturális kincseket, s az egykori városépítők miként aknázták ki e gyönyörű budai városrész adottságait.

Osgyán Edina
2001. 10. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egészen a XIII. századtól napjainkig mutatja be a hegyvidéken élők építészeti, temetkezési szokásait, a lakosság szőlő- és borkultúráját, a városrész külső megjelenésének kialakulását, valamint a XIX. század utolsó harmadában tapasztalt gyors fejődést a XII. kerületi önkormányzat és a Tarsoly Kiadó gondozásában megjelent kötet.
Az itt élő Jókai Mór 1885-ben Pestet és Budát összehasonlítva a következőket írja szűkebb hazájáról: „A két testvérvárosra nézve alig van nagyobb áldomása a földnek, mint ezek a hegyek… ha látnák a pestiek reggelenként onnan a hegyekről, micsoda sűrű, barna, füsttel és porral kevert levegő-iszapban fürdik az egész város, nem mernének lélekzetet venni az utcán.” Jókait egyébként a forradalom idején Laborfalvi Róza ismertette meg a hely-lyel, akinek nyaralója volt a Sváb-hegyen. Az író csak 1858-ban vette meg a házat a kerttel, s haláláig ragaszkodott sváb-hegyi kis birodalmához.
A budai hegyek lakott részeinek története természetesen jóval korábban kezdődött. Egy tanulmány szerint az 1765-ös térképeken jelölt valameny-nyi zugligeti épület helyén ma is van ház, tehát a települési folytonosság 250 éve nem szakadt meg. Sőt az egyik legkorábbi ház, az úgynevezett Zillich major szinte változatlanul ma is épségben áll. Ez a budai barokk népi építészet legrégebbi emléke 230 év alatt csak egyszer cserélt gazdát, s 1901 óta egy család birtokában van. A kerületben található Hild József építette klasszicista villák jelentős része még ma is jó állapotban van, az Ybl Miklós tervezte „svájci villát” azonban lebontották.
Kevesen tudják, hogy a mai XI. kerülethez tartozó Gellért Szálló alatt egy temető húzódik. Mária Terézia 1775-ben megtiltotta a lakott helyen álló templomok körüli temetkezést. Így az addigi, tabáni templom körüli temető pótlására a Sáros fürdő helyét jelölték ki, ami már a következő évben megtelt. A Gellért tér elmúlt száz évének rendezései során régész egyszer sem vett részt a munkákban, így azt sem lehet tudni, hogy megbolygat-ták-e a területet. A polgári temetők helyét a XII. kerületben egyébként gyakran cserélték, a Sáros fürdő után a mai Alkotás utca, a Csőrsz utca, az Avar utca és a Hegyalja út által határolt területet parcellázták fel, majd a mai Szent János Kórház mellett húzódott a Vízivárosi temető. (Itt nyugodott Clark Ádám, Pilvax Károly és Verseghy Ferenc is.)
A Hegytörténet bemutatóján Kollega Tarsoly István, a Tarsoly Kiadó igazgatója elmondta: a kötet elkészítése jó néhány napot késett az eredeti határidőhöz képest, mert „avatott szerzői” annyira belefeledkeztek az egyes részletekbe. Hozzátette: ritkaság, hogy ilyen élvezettel készítsenek ma egy helytörténeti kiadványt.
Mitnyan György, a XII. kerület polgármestere elmondta, hogy a hegyvidéket bemutató korábbi fotó-összeállítás indította el azt a folyamatot, amelynek eredményeként már több helytörténeti olvasókönyv is megjelent. Folyamatosan gondozzák és újítják fel a könyvben bemutatott emlékeket. A János-hegyi kilátó rekonstrukciója hamarosan elkezdődik, míg a „Szép svájci nő” villát is szeretnék megmenteni, s hamarosan hozzálátnak a Barabás-villa felújításához is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.