Nem elképzelhető a Dunaferr Rt. problémájának csődeljárással való megoldása – szögezte le Mészáros Tamás, az ÁPV Rt. elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. Elmondta: a vagyonkezelő igazgatósága úgy döntött, hogy az acélmű mai közgyűlésén javasolja az igazgatósági és a felügyelőbizottsági tagok visszahívását, valamint az új jelöltek megválasztását. A cég elnök-vezérigazgatói posztjára Hónig Pétert javasolja az ÁPV Rt. Tóth László jelenlegi vezérigazgató megbízása június 30-án közös megegyezéssel megszűnik. A Dunaferr mai közgyűlését felfüggesztik, mert szükséges az alapító okirat módosítása. A mai napon vezérigazgatóvá, a két hét múlva folytatódó közgyűlésen pedig elnökké választják Hónigot.
Kamarás Miklós, az ÁPV Rt. vezérigazgatója elmondta: tizenegy főre bővítik a vasmű felügyelőbizottságának létszámát. A új menedzsmentnek azonnal el kell kezdenie a cég válságkezelését, át kell strukturálnia a túl nagy és átláthatatlan leánycéges rendszert, majd el kell kezdenie a privatizáció későbbi előkészítését. Hangsúlyozva, hogy kizárólag szakmai befektetőt keresnek. A középtávú stratégiának októberre kell elkészülnie.
Döntött az ÁPV Rt. arról is, hogy Katona Kálmán közös megegyezéssel távozik az MVM Rt. vezérigazgatói posztjáról, amit a július 2-án folytatódó rendkívüli közgyűlésen terjesztenek be. Úgy határoztak, hogy ne tárgyalják az MVM, valamint a GKM közötti, a Mavir Rt. részvényeinek átruházásáról szóló szerződés tervezetét, mert a testület jogi problémák miatt kezdeményezi a kérdés újragondolását. Az ÁPV Rt. tájékoztatót hallgatott meg a Fégarmy Kft. tartozásainak jelenlegi helyzetéről, és úgy döntött: kezdeményezik a társaság jogutód nélküli megszüntetését, azaz végelszámolását. A vagyonkezelő Kemencei István ügyvezető igazgató munkaviszonyát rendkívüli felmondással, azonnali hatállyal megszüntette.
Mészáros Tamás helyzetelemzésében szólt arról: a többségi állami tulajdonú társaságok évközi adatait vizsgálva több esetben kiemelkedő mértékű veszteségfinanszírozási tőkejuttatási igény benyújtása veszélyezteti az ÁPV Rt. cashpozícióját. Az MVM 2,3 milliárd forintos eredményterve 50 milliárdos támogatást, pénzeszközátadást feltételez; a Dunaferr csoportszintű vesztesége 2002. április végére elérte a 7,7 milliárd forintot, jelentősen meghaladva az egész évre kalkulált 3,9 milliárd forintos hiányt; a Malév vesztesége április végén 3,8 milliárd az év végére tervezett 2,3 milliárddal szemben, hozzátette: jó esélyt lát arra, hogy az év végét deficit nélkül zárja a társaság; az Antenna Hungária befektetési opciójához tőkeemelésre lenne szükség, az anyacég nyereségessége mellett a társaságcsoport az első negyedévben 1,4 milliárd forintos veszteséget volt kénytelen elszámolni.
Végezetül a sajtótájékoztatón elhangzott: az ÁPV Rt. stratégiája hat hét múlva a kormány elé kerülhet, üzleti terve pedig néhány hét múlva készül el.
***
A Dunaferr Rt. igazgatóságának új tagjai: Hónig Péter, Nagy József, Antali Károly, Szabó Zsolt, Reményik Kálmán, Petschnig Mária Zita, Karikás György, Angyal Ádám és Kaposi Annamária.
Az MVM Rt. igazgatóságának új tagjai: Lengyel Gyula, Pál László, Kocsis István, Kovács Tamás, Baráth Csaba, Jendrolovicsné Hegedűs Éva, Tavaszi Zsolt, Wiegand Győző és Voszka Éva.

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel