Trump a rekordok elnöke

Donald Trump második elnökségének első száz napja jelentős változásokat hozott az amerikai belpolitikában és a külpolitikában egyaránt. Eredményesen visszaszorította az illegális migrációt az Egyesült Államok határán és Trump, a béke nagyköveteként tárgyalóasztalhoz ültette az oroszokat az ukrajnai helyzet rendezéséhez. A Gázai övezetben átmeneti tűzszünetet ért el, látványosan kiosztotta Zelenszkijt, és vámintézkedéseitől, valamint Grönland megvételére tett ajánlatától is hangos volt a sajtó.

2025. 04. 30. 21:50
Donald Trump az Egyesült Államok elnöke Fotó: AFP Fotó: JIM WATSON
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trumpot 2024 novemberében másodszor választották meg az Egyesült Államok elnökének. 2025. január 20-i beiktatási beszédében a józan ész forradalmát sürgette, amely visszaállítja az amerikaiak hitét és bizalmát a kormányzásban, valamint kijelentette azt is, hogy Amerika aranykora most kezdődik. 

U.S. President Donald Trump appears during a rally at Warren, suburb of Detroit, Michigan, United States of America on April 29, 2025. U.S. President Trump gave a speech to mark 100 days since his second term in office, touting the success of his economic policies.     ( The Yomiuri Shimbun ) (Photo by Takayuki Fuchigami / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP)
Donald Trump második elnökségének első 100 napját ünnepelte Michiganben (Fotó: AFP)

Az elnök lépései egyértelműen jelezték: Trump eltökélt szándéka, hogy azonnal érvényesítse az Amerika az első programját. 

Trump: Még csak most kezdünk

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke Michiganben tartotta meg elnöksége első száz napjának értékelő beszédét.

Még csak most kezdtük, még nem láttatok semmit

– mondta Trump kedden a detroiti külvárosban összegyűlt tömegnek. 

Trump az első száz napjáról szóló interjúban kiemelte kormányának bevándorláspolitikáját, és igyekezett megnyugtatni a gazdaság miatt aggódó amerikaiakat. Elismerte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök esetleg „megpróbálja kijátszani” az ukrajnai béketárgyalásokon, és többször is bírálta elődjét, Joe Bident. Az Ovális Irodában az ABC News műsorvezetőjével, Terry Morannal folytatott beszélgetés során Trump pozitívan nyilatkozott kormányának néhány tagjáról is, köztük Pete Hegseth védelmi miniszterről és Elon Muskról, aki a kormányzati hatékonysági minisztériumot vezeti.

Donald Trump, a rekordok elnöke

 Trump elnök történelmet írt első száznapos hivatali ideje alatt, megdöntve Franklin Delano Roosevelt korábbi elnök rekordját az ugyanebben az időszakban kiadott végrehajtási rendeletek számát illetően. Donald Trump elnök több mint 135 végrehajtási rendeletet írt alá első 100 napja alatt. Ez több, mint az első hivatali időszakának első 100 napjában aláírt 33, és több, mint a Roosevelt által ugyanebben az időszakban aláírt 99 rendelet. 

Szakértők szerint a Trump-kormány azért tudott ilyen gyorsan, ilyen sok végrehajtási rendeletet alkotni, mert négy év állt rendelkezésére a felkészülésre és az adminisztratív prioritások megtervezésére.

 A Trump-kormány már régóta gondolkodott azon, hogy mely kérdéseket szeretné célba venni a végrehajtási rendeletekben, és hogy ezek közül sok az első ciklusában felmerült akadályok lebontására irányul. Ide tartoznak azok a végrehajtási rendeletek is, amelyek enyhítik a szövetségi alkalmazottak elbocsátásának korlátozásait. Donald Trump rendeletei már az első hetekben jelentős változásokat hoztak. 

Az elnök első nyolc végrehajtói intézkedése között volt többek között Joe Biden 78 rendeletének visszavonása, az Egyesült Államok kilépése a párizsi klímaegyezményből, a kormányzati cenzúra megakadályozása, a szólásszabadság védelme, a kormányzati dolgozók teljes munkaidős irodai visszatérése és szövetségi alkalmazási stop.

Elkötelezetten a béke mellett

Az elnök, 100 napját értékelő beszédében elsősorban az amerikai belpolitikára fókuszált, de ez alatt az idő alatt aktív volt a külpolitikában is. Trump már megválasztása után is jelentős lépéseket tett az orosz–ukrán háború megoldásáért és a békéért a térségben, hivatalba lépése után pedig fokozta békeközvetítő tevékenységét. Az amerikai tárgyalódelegáció több alkalommal egyeztetett az orosz és az ukrán féllel és béketárgyalások kezdődtek a felek között. 

Emlékezetes pillanat volt, amikor Donald Trump és Volodimir Zelenszkij találkozott a Fehér Ház Ovális Irodájában.

 A botrányosra sikerült megbeszélésen egy világ nézte végig élőben, ahogy Trump kiosztja az ukrán elnököt. 

Ezt követően Ferenc pápa temetésén találkoztak először újra, találkozójuk lényegesen csendesebben zajlott.

Donald Trump több alkalommal megerősítette azt a tervét is, miszerint amerikai szerepvállalással fogják újjáépíteni az Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti háborúban jórészt lerombolt palesztin területet. 

Meggyőződése szerint az Egyesült Államoknak felhatalmazása lesz a jelenlétre a Gázai övezetben, és nem kell megvásárolnia a területet.

 Az Egyesült Államok elnöke a Gázai övezet háborújában is közvetítő szerepet vállalt, segített egy tűzszüneti megállapodás létrejöttében és a túszcserékben is. 

Véget ért a genderlobbi és a sokszínűségi őrület

Mostantól kezdve ez lesz az Egyesült Államok kormányának hivatalos irányelve: csak két nem létezik, férfi és nő

– jelentette ki az Egyesült Államok elnöke beiktatási beszédében, majd nem sokkal később rendeletben is rögzítette, hogy két biológiai nem létezik: a nő és a férfi. Az elnök azonnali intézkedéseket rendelt el a sokszínűségi (DEI) programok megszüntetésére is. A szövetségi szerveknek az összes sokszínűségi programot szinte azonnal fel kellett függesztenie. Az amerikai hadseregben is véget ért a sokszínűség, Trump egyik rendelete ugyanis előírta a transznemű személyek szolgálatának felülvizsgálatát a seregben, hivatkozva a mentális és fizikai felkészültségi követelményekre. 

Donald Trump elnök rendeletet írt alá a 19 év alatti, gyermeknek minősülő fiatalok nemváltó beavatkozásainak korlátozásáról is.

Ezekkel az első rendeletekkel Trump jelentős részben teljesítette is azt a választási ígéretét, miszerint az elnöki hivatal hatáskörében megállítja és visszafordítja a Biden-kormányzat által négy év alatt megvalósított gender- és transzőrületet. 

Az elnök egyik első döntése volt, hogy a szövetségi kormány kilencven napig szünetelteti a külföldi fejlesztési segélyek és támogatások kifizetését. Ez a lépés azokat a nemzetközi szervezeteket és NGO-kat érintette, amelyek eddig jelentős amerikai támogatásokat kaptak.

A döntés hatására Magyarországon is érezhetőek voltak a változások, hiszen az egykori demokrata amerikai vezetés magyarországi kitartottjainak támogatása megszűnt.

Az illegális migránsok kitoloncolása

Trump hivatalba lépésének első napján vészhelyzetet hirdetett az Egyesült Államok déli határa mentén. Emellett elrendelte a menedékjog lehetőségének megszüntetését, továbbá a migránsok azonnali kiutasítását. Intézkedése után szinte azonnal megjelentek az amerikai hadsereg erői a déli határon és a migránsok hazaszállítása is megkezdődött.  

Trump rendelkezéseinek értelmében ezentúl minden illegálisan az Egyesült Államok területére lépőt azonnal őrizetbe vettek és kitoloncoltak. Az intézkedések hatása gyorsan megmutatkozott az illegális migráció adataiban, drasztikus esésnek indultak a számok. A Fox News adatai szerint eredmények már három hét elteltével érzékelhetőek voltak. 

Hatvan százalékkal csökkent az amerikai déli határnál érkező migránsok száma, ez az arány pedig egyre nőtt. A 100. napra már csak átlagosan 7000 migráns érkezett az amerikai határokhoz, szemben a korábbi 140 ezerrel. 

Kegyelem és titkos akták, kilépés a WHO-ból

Trump kegyelmet adott ki a 2021. január 6-i, a Capitolium elleni támadás elkövetőinek. Az elnök közölte, hogy mintegy 1500 vádlottnak adott kegyelmet, akiket az amerikai Capitolium elleni január 6-i támadással vádoltak meg. Az igazságügyi minisztérium várhatóan megszünteti a január 6-i bűncselekményekkel kapcsolatos vizsgálatokat.

Ez elnök John F. Kennedy, Robert F. Kennedy és Martin Luther King Jr. meggyilkolásáról szóló több ezer titkos dokumentum kiadását is elrendelte és az aktákat már meg is nyitották. 

Az Egészségügyi Világszervezet átvert minket, mindenki átveri az Egyesült Államokat. Ez többé nem fog megtörténni

– mondta Trump, amikor aláírta azt a rendeletet, amely szerint az Egyesült Államok kilép az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Azzal vádolta a WHO-t, hogy rosszul kezelte a Covid–19 világjárványt és más nemzetközi egészségügyi válságokat. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az Egyesült Államok 12 hónapon belül kilép a WHO-ból, és leállítja a szervezet munkájához való pénzügyi hozzájárulását. Az Egyesült Államok az ENSZ egészségügyi ügynökségének legnagyobb pénzügyi támogatója.

Vámpolitika, amely nagy vihart kavart

Az amerikai elnök vámpolitikája az egész világon vihart kavart.

Trump a vámrendeletek kapcsán kijelentette: 

Meg kell védenünk az amerikaiakat, és elnökként kötelességem mindenki biztonságát garantálni.

Trump azt is jelezte, hogy az Európai Unióból érkező importra is magasabb vámokat vethetnek ki. Véleménye szerint ezek az intézkedések nagyon gazdaggá és erőssé teszik majd Amerikát.

Borítókép: Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke (Fotó: AFP )

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.