Jövő héten juttatja el álláspontját az Európai Bizottság a lengyel EU-tárgyalókhoz arra vonatkozóan, hogy a jegybanktörvény módosításához benyújtott javaslatok összhangban állnak-e az uniós joggal – írta a Rzeczpospolita című lengyel lap. A bizottságot aggasztja az a lehetőség, hogy a javaslatok elfogadásával korlátoznák a Lengyel Nemzeti Bank függetlenségét. Ha a testület a módosításokat az EU-joggal ellentétesnek ítéli meg, és azok ennek ellenére életbe lépnének, kérni fogja érvénytelenítésüket. Ha a lengyel fél nem hajlana erre, a bizottság azzal az indítvánnyal fordulna az EU miniszteri tanácsához, hogy nyissa meg ismét a gazdasági és valutaunióról szóló tárgyalási fejezetet, ami késleltetné Varsó EU-csatlakozását – írta a konzervatív napilap brüsszeli tudósítója.
A lengyel jegybanktörvény módosítására eddig négy javaslatot nyújtottak be a szejmben. A kormány javaslata, a jegybanktörvény előírásainak az EU jogrendjéhez illesztését tartalmazza, de a másik kezdeményezés ennél jóval tovább megy: indítványozza a pénzügy-politikai tanács hatfős létszámának kibővítését a kormánybefolyás növelése végett, továbbá azt, hogy az infláció elleni küzdelem mellett tegyék a bank feladatává a gazdasági növekedés gyorsítását és a munkanélküliség elleni harcot is.
A lengyel lap értesülései szerint a kormányjavaslat ellen – néhány részlettől eltekintve – az Európai Bizottságnak nincs alapvető kifogása, viszont rendkívül negatívan ítéli meg, sőt, példátlannak tekinti a két kisebbik kormánypárt javaslatát. Kétségesnek tartja azt a törekvést, hogy olyan feladatokat rójanak a jegybankra, amelyek a kormányt illetik. A pénzügy-politikai tanács létszámának növelése kapcsán a bizottság él a gyanúperrel, hogy az új összetételű testületben többségbe kerülnének a lengyel valuta – kormány által óhajtott – értékcsökkentésének hívei.
Magyar válogatott játékos tehet keresztbe a Győrnek a Konferencialigában
