Gál J. Zoltán, a Medgyessy-kormány szóvivője a HVG legutóbbi számában úgy nyilatkozott, hogy édesapja, Gál Zoltán jelenlegi szocialista képviselő, aki akkor belügyi államtitkár volt, hathatósan közreműködött az 1989-es prágai Vencel téri tüntetés két magyar letartóztatottjának hazahozatalában. Gál J. a HVG-nek elmondta: „Mint mondják: amikor Deutsch Tamást 1989-ben Prágában lefogták, én otthon magamból kikelve magyaráztam: na tessék, ezt csinálják a fiatal demokratákkal. Apám csak mosolygott, lebonyolított néhány telefont, aztán egyszer csak hazajöttek a fiatalok.”
Emlékezetes: 1989. augusztus 21-én a szovjet csapatok bevonulásának huszonegyedik évfordulóján sok ezren tüntettek a csehszlovák fővárosban. A hatalmas rendőri készültség ellenére megtartott ellenzéki demonstráció nemzetközivé vált a nagyszámú külföldi résztvevőnek köszönhetően. A magyar ellenzéki fiatalok „Mi nem tankkal, virággal jöttünk” feliratú transzparenst tartottak a magasba, amivel mintegy bocsánatot kértek a cseh és szlovák néptől, amiért annak idején a Varsói Szerződés keretében magyar csapatok is részt vettek az ország megszállásában. Mint ismeretes, a tüntetést szétverték a gumibotos, pajzsos rohamrendőrök és jó néhány magyar fiatalt is őrizetbe vettek. A másnapi hírek már arról szóltak, hogy a csehek, lengyelek, olaszok mellett kilenc magyart is előzetes letartóztatásba helyeztek „a közrend súlyos megszegése” miatt. Augusztus 22-én hét magyar állampolgárt – köztük operatőröket, fotóriportereket – pénzbírsággal sújtottak, szabadon bocsátottak, ám Deutsch Tamást, a Fidesz tagját és Kerényi Györgyöt, a Magyar Munkásszolidaritás Szabad Szakszervezet tagját továbbra is fogva tartották. Szintén emlékeztetünk rá: közben a budapesti csehszlovák nagykövetség előtt – egészen Deutschék hazaérkezéséig – ülősztrájkkal tiltakoztak a Fidesz aktivistái. Augusztus 24-ére kiderül: több mint félszáz letartóztatott külföldi tüntető közül már csak Deutsch és Kerényi nem nyerte vissza szabadságát. Augusztus 26-án szombaton aztán a megbízott bíró közli: letartóztatásba veszik s a keddi bírósági tárgyaláson akár hat hónapi elzárással, illetve húszezer korona pénzbüntetéssel is sújthatják őket. A prágai magyar nagykövetség ekkor jegyzékben kéri a hatóságoktól, hogy Taba Lajos prágai konzul is bekapcsolódhasson a két magyar ellenzéki védelmébe a bírósági tárgyaláson. Megfigyelők ugyanakkor úgy látják: igen nagy nyomás nehezedik a bíróságra, hogy a két magyart szigorúan vonják felelősségre s komoly büntetés kiszabását tartja szükségesnek a kommunista párt lapja, a Rudé Právo is.
Figyelemre méltó: miközben a lengyel nagykövetség már augusztus 22-én diplomáciai jegyzékben kért tájékoztatást saját állampolgárairól, addig Horn Gyula akkori külügyminiszter csak hétfőn, augusztus 28-án látta elérkezettnek az időt, hogy kormányszinten is lépjen. Horn ekkor jelenti be a magyar fél tiltakozását a prágai tüntetések során őrizetbe vett két magyar állampolgárral szemben alkalmazott eljárás miatt. Értetlenségét fejezi ki, amiért Deutschékat még mindig fogva tartják – a prágai magyar konzul által felajánlott garanciák ellenére –, miközben a többi őrizetbe vett tüntetőt kivétel nélkül szabadlábra helyezték. A külügyminiszter ugyanakkor megerősíti azt a magyar álláspontot, amely szerint az államok közti viszony meghatározó elve a be nem avatkozás egymás belügyeibe.
A nyilvános tárgyaláson megszületett ítélet végül is valamivel enyhébbnek bizonyult az előzetes várakozásoknál. A Magyar Nemzet akkori tudósítása szerint 5000-5000 korona pénzbüntetésre és az országból történő azonnali kiutasításra ítélték Deutsch Tamást és Kerényi Györgyöt. Evvel befejeződött a budapesti csehszlovák nagykövetség előtti 8 napig tartó éhség- és ülősztrájk is.
Deutsch Tamás lapunk kérdésére – érzékelték-e, hogy a magyar belügyi hatóságok is lépéseket tettek kiszabadításuk érdekében – elmondta: utólagos történelmi „érdemgyártó” gesztusról van szó. Szerinte a kormányszóvivői nyilatkozat beleillik abba a legendagyártó vonulatba, amelynek keretében az MSZP-s politikusok igyekeznek állampárti tevékenységüket átfényezni. Mint mondta, a tények önmagukért beszélnek: valójában a magyar kormány a füle botját sem mozdította a lefogott magyarok ügyében. A Fidesz alelnöke ugyanakkor az ügy pozitív szereplőjeként emlékezett meg Taba Lajosról. Deutsch leszögezte: az akkori konzul tulajdonképpen saját szakállára tett meg mindent a kiszabadításukért és vélhetően személyes kapcsolatainak latba vetése is közrejátszott a vártnál enyhébb ítélet meghozatalában. Taba ugyanis egyetemi társa volt a prágai főügyésznek – mondta Deutsch, aki azt is hozzáfűzte: akkor személyesen mondott köszönetet a konzulnak, amiért szinte „magánakcióként” emberileg mindent megtett az érdekükben. A fideszes politikus hangsúlyozta: ma is azt mondja, nem érdem, csupán tény, hogy akkor lecsukták Prágában. Nem sérelmezte soha, így most sem, hogy az akkori MSZMP-s kormányzat nem lépett fel hathatósan a magyar ellenzékiek mellett, de utólag már végképp méltánytalannak tartja, hogy fogvatartásukból érdemeket kovácsoljanak mai szocialista politikusok.
Gál Zoltán akkori belügyi államtitkár lapunk kérdésére nem kívánt foglalkozni az üggyel. Az előző ciklus országgyűlési elnöke úgy fogalmazott: ha pontosan emlékezne a 13 évvel ezelőtti események részleteire, már megírta volna az emlékiratait, ám ma már nem tudja felidézni, kinek telefonált, és milyen eredménnyel. Hozzáfűzte: fiatalabb lévén, fia bizonyára jobban emlékszik.

Elhagyott testrészt találtak Pécsett