Csehország alig vett tudomást a képviselőházi választásokról. A legnézettebb cseh kereskedelmi csatorna, a Nova Tv szombat délután kettőkor, a szavazóurnák zárásának, illetve az első becslések közzétételének pillanatában egy hetvenes évekbeli Stallone-filmet sugárzott, a közszolgálati televízió pedig alig öt perccel kettő előtt kezdte meg alig félórás rendkívüli választási műsorát. Az ország egészére jellemző politikai apátiával magyarázzák egyébként a szakértők a Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSCM) 18,8 százalékos eredményét. Minden valószínűség szerint ismét a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) alakíthat kormányt. Vladimír Spidla pártelnök a 14 százalékos eredményével negyedikként befutó jobbközép Koalíció nevű tömörüléssel kezd tárgyalásokat a közös kormányzásról. Megfigyelők ugyanakkor nem zárják ki a CSSD és a – Vacláv Klaus nevével fémjelzett – Polgári Demokratikus Párt (ODS) nagykoalícióját sem. A jobbközép ODS egyébként a megméretés nagy vesztese, a maga 24 százalékával. Klaus elismerte választási vereségét, s kijelentette, hogy az eredményből kész a maga számára is levonni a következményeket.
A szociáldemokraták központi székházában visszafogott örömmel vettek tudomást a győzelmet jelentő harmincszázalékos eredményről. A technokrata politikus benyomását keltő Vladimír Spidla készségesen válaszolt a jelen lévő újságírók kérdéseire. A visegrádi együttműködés jövőjét firtató kérdésünkre a cseh kormányfőjelölt elmondta: tovább kell fejleszteni a négy közép-európai ország kapcsolatát, s ennek kitűnő keretet ad a visegrádiak rendszeres egyeztetése. Lapunk második kérdése a Benes-dekrétumokkal kapcsolatos megoldásra vonatkozott. Spidla erre csak annyit mondott: a Benes-dekrétumok ügyében lehetetlenség megoldást találni. Ez már a múlt részét képezi, tovább kell lépnünk – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek a cseh miniszterelnöki poszt várományosa. Lékó István, az Euró című prágai hetilap főszerkesztője óva intett attól, hogy bármilyen politikai párhuzamot vonjunk a Cseh Szociáldemokrata Párt és az MSZP között. A CSSD vezető politikusainak semmilyen fontos beosztásuk nem volt az 1989 előtti kommunista pártban, Vladimír Spidla pedig még tagkönyvvel sem rendelkezett, ellentétben olyan régi kommunista káderekkel, mint Medgyessy Péter – hangsúlyozta a magyar származású újságíró.
A prágai utca a választási eredmények közzétételét követően sem reagált a politikai történésekre. A híres Lőportoronyhoz közel eső CSSD-székház környéke egész szombat délután csendes volt, s a nyugalmat csak az angol turistacsoportok ujjongása törte meg, miután Anglia labdarúgó-válogatottja háromgólos zakót mért Dániára a világbajnokság nyolcaddöntőjében.
Magyar válogatott játékos tehet keresztbe a Győrnek a Konferencialigában
