Az Igazságügyi Minisztérium és a Belügyminisztérium közös javaslata szerint jövő évtől a férfiak is felvehetik feleségük vezetéknevét, a gyerekek pedig nemcsak édesapjuk, hanem édesanyjuk családnevét is kaphatják. A tervezet értelmében a házastársak közös – azaz a saját és a párjuk vezetéknevéből álló – öszszekapcsolt családi nevet is viselhetnek, hozzáfűzve ahhoz utónevüket. Annak sem lesz akadálya, hogy csak az egyik házastárs viselje a közös vezetéknevet.
Az Alkotmánybíróság több állampolgári panasz nyomán kezdett vizsgálódni, és jogellenesnek találta azt az 1952-es törvényt, amely megszabja, hogy csak a feleségek vehetik fel férjük vezetéknevét. Az Alkotmánybíróság határozata viszont kimondja: ez ellentétes azzal az 1982-es törvényerejű rendelettel, amely szerint fel kell számolni minden, a nőkkel szembeni megkülönböztetést.
– A nemzetközi gyakorlatban, Ausztriában, Romániában, Jugoszláviában gyakori, hogy a férj felveszi felesége nevét vagy a házaspár közös házassági nevet használ – tájékoztatta lapunkat Piros Zsuzsa, a Belügyminisztérium központi hivatala anyakönyvi osztályának munkatársa. Hozzátette: erre általában olyankor kerül sor, ha a feleség vezetékneve ritkább vagy szebb, mint férjéé. Mint mondta, a törvénymódosítás után több apró változtatásra is szükség lesz. Az alkotmánybírósági határozat előírja, hogy december 15-ig módosítani kell a családjogi törvényt, ennek következtében az anyakönyvi törvény megváltoztatása is szükségessé válik. Így például házasságkötés előtt a férjnek is nyilatkoznia kell, hogy milyen nevet visel majd.
Szülei megállapodása szerint a gyerek bármelyikük családnevét kaphatja, de a testvérek mindegyikének ugyanazt a családnevet kell adni – írja az Origo internetes lap. Közös házassági nevet viselő szülők gyermeke csak ezt a házassági nevet viselheti.
A Patrióta kiderítette, mit gondolnak a magyar nők Magyar Péterről - videó