Nem tegnap kezdődtek azok az ügyek, amelyek borzolják a város lakóinak idegeit – fogad bennünket szombat délben Vida Ká-roly polgármester. – Nem volt itt nyugalom 1994 óta, amikor a szociálliberális kormányzat úgy döntött: az előző ciklusban megítélt csatornafejlesztési támogatásból jó negyedrész nem illeti meg a várost. Hiába volt a korábbi parlamenti döntés, hiába a regnáló kormány szakminisztériuma szaktisztviselőjének támogató állásfoglalása: a százhúszmillióból harmincnyolcat – azt a részt, amiből a lakossági leágazások kiépítését finanszíroztuk – vissza kellett fizetni. Amíg e döntésig eljutottunk, évek teltek el, s közben vádoltak engem mindennel: jogosulatlan pénzintézeti tevékenységgel, hűtlen kezeléssel, állami támogatás jogosulatlan igénybevételével. S nem csak engem: a hivatal dolgozóit, és más baktalórántháziakat: összesen hatvan embert ölelt fel a „világraszóló” bűnügy. A végére kiderült: bűnügy az nincsen, legfeljebb irigység és rosszindulat.
A polgármestert most is felkavaró ügy néhány hónapja lezárult, ám alig ültek el a korábbi viharok: idén februártól újabb „bűneset”, – a közhasznú munkások bére egy részének „elsikkasztása” – borzolja a baktai kedélyeket. – Nehéz eset ez is, mondja a polgármester. Tudni kell, hogy a közhasznúak tekintélyes része alacsonyan iskolázott roma ember, akik többnyire nem tudnak kijönni, a valljuk be, magasnak nem mondható minimálbérből. Rajtuk úgy segítünk, hogy munkáltatói kölcsönt vagy hóközi előleget folyósítunk részükre, a tartozást pedig a következő havi munkabérből levonjuk. Történik ez a GAMESZ-en keresztül, merthogy ez a közvetlen kifizető szerv. Ilyen esetben a bérjegyzék mellé befizetési pénztárbizonylatot is kapnak a dolgozók, amin rajta van, hogy a tartozás fejében abban a hónapban mennyit vontunk le tőlük. Ilyen esetben nyilvánvaló, hogy a borítékban kevesebb van, mint a teljes illetmény – szögezte le.
Magukat megnevezni nem kívánó baktalórántházi emberek a közmunkaügyről úgy nyilatkoztak: szerintük nemcsak a bérekkel rövidíti meg az önkormányzat az embereket, de visszaélések történnek a segélyek kifizetése környékén is.
A vádaskodásra a polgármester szerint egy sajátos pénzügyi konstrukcióban rejlik a válasz. – Hogy a fejlesztésekhez pénzt szerezzünk, a Fundamentával és nyolcszáz helyi családdal fogtunk össze. A megállapodás szerint a magánszemélyek lakás-előtakarékosságot vállaltak, a tőkebefizetéseket, kamatot, illetve kedvezményes hitelt pedig átengedték az önkormányzatnak. A konstrukcióval több mint kétszázmillió forint többletforrás képződött, amiből képesek vagyunk a fejlesztések saját erejét finanszírozni. Ennek fejében a szociális rendelet előírásainak megfelelően a befizetett pénzek mértékéig megítéljük a konstrukcióban részt vevőknek a szociális segélyt – mondta a polgármester.
A polgármesteri hivatalban múlt csütörtökön jelentek meg a rendőrök, és kérték a fundamentás egyenlegértesítőket, illetve azokat az iratokat, amik a közhasznú munkabérek folyósítására vonatkoztak – tudtuk meg Nagy Lajos jegyzőtől. A kért iratokat átadtuk, ezeket úgy vitték el, hogy közben a dolgozók végezték a dolgukat. Így meglehetősen megdöbbentük, amikor a Kelet Magyarország szombati számában azt olvastuk, hogy a rendőrség pénteken lezárta az épületet, a dolgozók pedig csak rendőri kísérettel hagyhatták el az irodájukat. Iványi Tiborné, a szociális iroda munkatársa a csütörtöki házkutatás előzményeire így emlékezik: – Éppen az egyik idős hölgytől indultam hazafelé szerda este, amikor odalépett hozzám egy civil ruhás nyomozó – kérésemre igazolta magát –, és megkérdezte ki vagyok. Bemutatkoztam, és erre azt mondta: Pompás, éppen magát keressük. Megkérdezte honnan jövök, mit csináltam. Mondtam, hogy fundamentás értesítőket vittem ki a lakosoknak, menjünk viszsza ahhoz a nénihez, akitől jövök, és kérdezzék meg tőle, hogy miért voltam ott. Abban a hitben, hogy oda megyünk, beültem a kocsiba. Amikor az általam megadott címre értünk, mondtam, hogy itt lakik a néni, erre azt mondták, elhiszik, hogy ott voltam, nem kell megállni. Közölték: bevisznek a rendőrségre, mert tanúként akarnak meghallgatni a GAMESZ vezetője, Hüvösvölgyiné ügyében. Kiürítették a táskámat, faggattak a nálam lévő segélyes papírokról, fundamentás egyenlegértesítőkről három órán át. Azt is alig engedték meg, hogy férjemet, aki két kisgyermekünkkel várt otthon, értesítsem. A bánásmód a kihallgatás végére enyhült, de mégis úgy érzem, nem bánhatnak így egy állampolgárral, ezért panaszt kívánok tenni. Olyan volt az egész, mintha figyeltek volna. Nem akarok vádaskodni, de amikor a nénihez bementem, a szocialista párt egyik funkcionáriusa ment el mellettem – tette hozzá.
A vizsgálat folyik – a szabolcsi rendőr-főkapitányság mára ígér tájékoztatást a nyomozás eredményéről –, a politikai szál viszont, ha van is, nehezen kibogozható. Nem így a másik baktai ügyben, aminek gyanúsítottjai szintén a regnáló önkormányzat képviselői és aminek tárgya is egyértelműen politikai természetű. A választási csalásként beharangozott esetet egy helyi újság írta meg a nyár közepén, hivatkozva egy magnókazettára. A felvételen állítólag a baktalórántházai alpolgármester, Benkő Tibor hallható, amint kétezer forintot kínál egy roma házaspárnak azért, hogy szavazatukat a jobboldali jelöltre, Papcsák Ferencre adják le. Az információt Szabados József, a város egykori tanácselnöke, a képviselőválasztáson alulmaradt szocialista Gazda László kampányfőnöke szolgáltatta. De nemcsak az információt, hanem a magnókazettát is, ami saját bevallása szerint kifejezetten az ő kérésére készült egy „füles” alapján: a magukat MSZP-snek valló választók felkeresték Szabados Józsefet, segítenének lebuktatni a csaló Benkőt, aki pénzt ígér a szavazataikért, de ők nem adják.
Bánki Erik a jövő évi költségvetésről: A kormány céljai világosak - videó