Központi és pártrendezvényeken, társadalmi szervezetek által rendezett ünnepségeken emlékeznek meg az 1956-os forradalom és szabadságharcról országszerte. A minisztériumi megemlékezések az évfordulót megelőző napokon lezajlottak. Lamperth Mónika, a belügyi tárca vezetője tegnap ünnepélyes keretek közt elismeréseket, Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium politikai államtitkára Maléter Pál-emlékérmeket adott át. Lomnici Zoltán a Legfelsőbb Bíróság elnöke hétfőn megemlékezett a forradalom törvénytelen eljárásainak áldozatairól, és fejet hajtott azon bírák előtt, akik nem voltak hajlandók részt venni a terrorítélkezésben.
Az ’56-os Szövetség is hétfőn tartotta emlékülését, amelyen felszólalt Boross Péter volt miniszterelnök, a Szabadságharcosokért Alapítvány kuratóriumának elnöke. A politikus hangsúlyozta: ’56 szellemiségének nem egy párt vagy kormány felfogásrendjét kell támogatnia, hanem éppen utóbbiaknak kell ’56 eszmeiségét követni, és nem szemben állni vele.
A központi rendezvények ma kezdődnek: a műszaki egyetemnél Kovács Kálmán informatikai miniszter mond beszédet fél négykor, majd fáklyás menet indul a Bem térre. A műegyetem aulájában gyülekezik az a több mint ezer határon túli magyar egyetemista is, akik a napokban érkeztek Budapestre, hogy részt vegyenek az ünnepségeken. A Hősök terén este hattól szabadtéri kiállítás nyílik, este nyolckor a Műegyetem rakparton Charlie, valamint Roy és Ádám ad koncertet. Az operaházi díszelőadáson Szili Katalin házelnök mond beszédet. A XX. Század Intézet konferenciáján az értelmiség szerepéről, a katonai eseményekről, a kádári megtorlásokról hallgathatnak előadásokat az érdeklődők.
Az előzetes bejelentések szerint idén a kormánytagok protokollmentesen tisztelegnek az hősök emléke előtt.
Az Országgyűlés ünnepi ülést tart, ezt követően első alkalommal adják át a Nagy Imre-érdemrendet a Parlamentben. A Fidesz nem vesz részt a tanácskozáson, mivel a házbizottságban a többség elutasította azt a felvetésüket, hogy az ünnepi tanácskozáson a parlament elnöke felszólaljon, hogy a pártok képviselői ne kapjanak szót, és hogy az ellenzéki pártok megjelölhessék azt az 1956-os személyiséget, „aki az ünnepet méltón tudja tolmácsolni a Parlament épületében”.
Az ’56-os ünnepi ülésen megjelenik Mádl Ferenc köztársasági elnök is, ám az előzetes bejelentések szerint az államfő nem mond beszédet.
A Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában, a Székelykapunál a jobboldali szerveződések tartanak délután fél négykor megemlékezést.
A MIÉP tizenegykor a Kerepesi úti temető a Forradalom Golgotája emlékműnél ünnepel, majd háromkor naggyűlést tart a Hősök terén.
A Millenáris Parkban, a Liszt Ferenc téren egész napos programok várják az érdeklődőket. A Corvin moziban egy héten át minden este hattól ’56-os témájú, vagy akkor készült filmeket láthatnak az érdeklődők.
***
Ünnepi menet ’56 emlékére. A Szövetség a Nemzetért Polgári Kör és az ’56-os szervezetek október 23-i ünnepi menete délután ötkor indul a Kodály köröndtől – itt Makovecz Imre tart megemlékezést – az Erzsébet térre, ahol Orbán Viktor mond beszédet. A menet érinti a Terror Házát, az Oktogont, a Nagymező utcát, valamint az Operát. Az Oktogonnál csatlakoznak a Corvin közi veteránok. A szervezők kérik, hogy a résztvevők a Hősök tere irányából közelítsék meg a helyszínt, s csak nemzeti színű zászlót, s egy-egy szál gyertyát hozzanak magukkal. A menet útját különleges fény- és hanghatások kísérik; a szervezők egy-egy stációval jelképezik a magyar történelemnek e szakaszát. (MN)
Többé nem tűri a migráció nyomását Athén
