Ami a létszámot illeti: 27 fős magyar csapat indult el Tbiliszibe, a kedden kezdődő vívó-világbajnokságra. Bár a 2028-as, Los Angelesben rendezendő nyári olimpia még messze van, mégsem érdemes egy kézlegyintéssel elintézni a mostani vívó-vb-t. Az olimpiára szóló csapatkvalifikációs versenyek még nem kezdődtek el, de nagyon nem mindegy, hogy a mieink hol állnak majd a világranglistán akkor, amikor megindul a harc az olimpiai kijutásért.

Fotó: AFP/Andreas Solaro
Jöhetnek a vívó-világbajnokság újabb magyar aranyai
– Jól sikerült felkészülés után utazunk Tbiliszibe. Sok év után sikerült elérnem, amit vezetőként mindig szerettem volna megvalósítani, hogy együtt készüljenek a fegyvernemek – mondta az MTI-nek Boczkó Gábor szövetségi kapitány. – Most négy szakág, a férfi- és a női kard és párbajtőr képviselői két hétig együtt voltak a NEKA-n, ahol fontos volt a csapatépítés.
A balatonboglári táborozás során az edzés után gyakran ott maradtak a versenyzők, és fegyvernemtől függetlenül együtt tollaslabdáztak, lábteniszeztek. Év közben ritkán találkoznak egymással a különböző fegyvernemek képviselői, pedig egy család vagyunk.
A kapitány kitért rá, hogy a tbiliszi vb-program nem túl versenyzőbarát, egy-egy szakágnak öt nap alatt négy versenye lesz, az egyéni és a csapatküzdelmek között egy nap pihenővel. A kapitány kiemelte: a férfikardcsapat újra erős, s ezúttal – ahogy újításként már az Eb-n is volt – a vb-újonc Rabb Krisztián lesz a befejező ember. Boczkó Gábor úgy véli, a taktikai húzásokkal azt is jelzik, hogy meg tudnak újulni.
A Nemzetközi Vívószövetség ezúttal pénzdíjjal is jutalmazza a világbajnokokat, érmeseket. A teljes jutalomkeret több mint egymillió amerikai dollár lesz. Hogyha egy magyar vívó a maximális teljesítménnyel, azaz két aranyéremmel térne haza, azzal 52 500 dollárt keresne, ami adózás előtt nagyjából 18 millió forintot tesz ki. Ez nincs az ötöde annak, ami a párizsi olimpiai aranyéremért járt volna a magyar államtól ugyanezért (110 millió forint). Az egyéni aranyéremért 40 ezer, a csapatverseny első helyéért 50 ezer dollár a pénzdíj. A tavalyi olimpia miatt a mostanit megelőző vb 2023-ban volt, Milánóban, melyen a magyarok három arannyal és egy bronzzal a házigazda olaszok mögött a második helyen végeztek. Győzött a párbajtőröző Koch Máté, valamint a Szilágyi Áron, Szatmári András, Gémesi Csanád, Decsi Tamás összeállítású férfi- és a Márton Anna, Pusztai Liza, Battai Sugár, Szűcs Luca alkotta női kardcsapat, illetve harmadik lett egyéniben Szilágyi. Azt megelőzően 1991-ben, Budapesten nyertek a magyarok három aranyérmet világbajnokságon.
A magyar indulók Tbilisziben:
kard: Iliász Nikolász (Debreceni SI), Rabb Krisztián (Vasas), Szilágyi Áron (Vasas), Szatmári András (MTK – csak egyéni), Gémesi Csanád (MATE-GEAC – csak csapat) – Battai Sugár (DEAC), Katona Renáta (Vasas), Pusztai Liza (BVSC), Szűcs Luca (BVSC)
párbajtőr: Andrásfi Tibor (BVSC), Koch Máté (Vasas), Siklósi Gergely (Honvéd), Nagy Dávid (Vasas – csak egyéni), Keszthelyi Zsombor (Honvéd – csak csapat) – Dékány Kinga (MTK), Gnám Tamara (Tatabánya), Muhari Eszter (Tatabánya), Nagy Blanka (Debreceni SI)
tőr: Dósa Dániel (Törekvés), Mihályi Andor (Ludovika), Szemes Gergő (FTC), Tóth Gergely (FTC) – Kondricz Kata (Honvéd), Pásztor Flóra (Törekvés), Wolf Eszter (Honvéd), Nekifor Erika (Törekvés – csak egyéni), Lupkovics Dóra (Honvéd – csak csapat).