Párbeszéd útján kell megoldani az atomfegyverek kérdését – áll abban a közös közleményben, amelyet Észak- és Dél-Korea képviselőinek Phenjanban tartott miniszteri szintű találkozójáról adtak ki tegnap.
A dokumentum nem utal arra, hogy Észak-Korea leállítaná atomfegyverprogramját. „Dél- és Észak-Korea közös erőfeszítéseket tesz a jövőben a béke és a stabilitás szavatolásáért a Koreai-félszigeten, s tevékenyen együttműködik a nukleáris kérdés és minden más kérdés párbeszéd útján való megoldása érdekében” – olvasható a közleményben, amely ötnapi nehéz, viharos tárgyalás után született meg. A megbeszélések eredetileg kedden értek volna véget, de kitolták azokat szerdára, hogy meg tudják oldani a szöveg megfogalmazásával kapcsolatos nézeteltérések. A dél-koreai fél kívánsága ellenére Phenjan nem volt hajlandó kötelezettséget vállalni a kommünikében arra, hogy lemondjon urániumdúsító programjáról. Az AFP megjegyzése szerint az elfogadott kompromisszumos szöveg bizonyára nem fog tetszeni Washingtonnak, amely az észak-koreai atomfegyverprogram azonnali leállítását követelte.
A dél-koreai tárgyalók mindamellett a találkozó pozitív vetületeit hangsúlyozzák: ez az első Korea-közi kapcsolatfelvétel, amióta az Egyesült Államok a múlt héten felfedte Phenjan beismerését, miszerint megsértette az 1994-ben kötött megállapodást atomfegyverprogramjának befagyasztásáról és nukleáris kapacitásainak ellenőrzéséről.
*
Észak-koreai ügynökök által elrabolt, s jelenleg látogatáson otthon tartózkodó japánok családtagjai arra kérték a tokiói kormányt, hogy hozzátartozóikat mindaddig ne engedjék vissza Észak-Koreába, amíg az ottani hatóságok nem teszik lehetővé gyermekeik Japánba látogatását. Észak-koreai ügynökök a hetvenes és nyolcvanas években raboltak el tizenhárom Japánt, és Észak-Koreába csempészték őket.
Lesz-e magyar aranyeső a grúziai vívó-világbajnokságon?
