Döntés a saria árnyékában

Epinger András
2002. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tehet mást Amina Lawal, így vár. A harmincéves nigériai nő, miután az iszlám törvénykezés, a saria értelmében egy észak-nigériai tartományi bíróság halálra kövezésre ítélte és fellebbezési kérelmét is elutasította, védőjével az ország legfelső bíróságához fordult jogorvoslatért, és várja annak sorsdöntő ítéletét.
Lawalt az iszlám bíróság házasságon kívüli szexuális viszonya miatt ítélte halálra, és annak végrehajtását a kapcsolatból született gyermeke szoptatási idejének lejártára tűzte ki. A döntés hatalmas nemzetközi tiltakozóhullámot indított útjára, az Amnesty International több más nemzetközi emberi jogi szervezettel karöltve kampányt indított a fiatal nő életének megmentéséért. Az esetnek nagy visszhangja lett Európában is, Mary Honeyball, az Európai Parlament egyik angol képviselője például személyesen kérte fel az angol szépségkirálynőt, csatlakozzon ahhoz a tizenegy (köztük kenyai, dán, norvég és svájci) társához, akik bejelentették, amennyiben Amina Lawal nem kap kegyelmet, bojkottálják a novemberben Nigériában tartandó Miss World szépségkirálynő-választást. Az angol szépség bejelentette: úgy érzi, ha nem megy el a választásra, azzal cserbenhagyja Lawalt, ezért svéd társához hasonlóan ő is utazik, és a helyszínen felszólalva próbálnak tenni az igazságtalanság ellen.
A fiatal anyát bizakodással töltheti el, hogy tudja: nem is olyan régen egy sorstársát, a házasságtöréssel vádolt Safiya Husainit már megmentette a nemzetközi összefogás a nyilvános kivégzéstől. Igaz, abban az esetben a helyi ítélőszék elfogadta az asszony fellebbezését, de mivel a nigériai szövetségi bíróságok eleve alkotmányellenesnek tarják a csak a 12 iszlám tartományban bevezetett sariát, eséllyel várhat kegyelmet. Maga Olusegun Obasanjo elnök is támogatásáról és együttérzéséről biztosította az elítéltet.
Mióta a sariát két éve bevezették, az ország északi részén folyamatosan nő a feszültség, mert bár a törvény csak a muzulmánokra vonatkozik, a keresztény lakosság is fenyegetve érzi magát miatta. A szövetségi kormányzat pedig, bár elítéli és törvényellenesnek tartja azt, az áldozatok növekvő száma ellenére sem mert tenni ellene.
Egyes elemzők szerint az iszlám joggyakorlat bevezetése mögött nem vallási, inkább politikai okok állnak. Dawud Noybee professzor, a brit muzulmán tanács tagja szerint a saria nemcsak egy egyszerű törvény, ami szó szerint alkalmazandó, hanem irányt mutat, hogyan éljünk józan módon és biztonságban. De egy dolog a jog betűje, egy másik pedig, hogy azt egyes emberek mire, hogyan használják fel. Wole Soyinka Nobel-díjas nigériai író szerint a törvény alkotmányellenes, bevezetése pedig csak egy politikai trükk a feszültség kirobbantására, amellyel a kormányt próbálják lehetetlen helyzetbe hozni a jövő év elején tartandó választások előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.