Erősödő nyomás Phenjanra

Hírösszefoglaló
2002. 10. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dél-Korea tegnap felszólította Észak-Koreát, hogy azonnal állítsa le atomfegyverprogramját, és kezdjen párbeszédet a kérdésben az Egyesült Államokkal. A követelés a Korea-közi találkozón hangzott el, amely a szöuli küldöttség szóvivője szerint „komor” hangulatban kezdődött vasárnap Phenjanban. Ez az első miniszteri szintű megbeszélés a két Korea között azóta, hogy Phenjan elismerte az Egyesült Államoknak: egy 1994-es megállapodás ellenére folytatta titkos nukleáris fegyverkezési programját. „Nyomatékosan kértük Észak-Koreát, hogy állhatatosan tartsa tiszteletben a nemzetközi szerződéseket, amelyeket aláírt. Ugyancsak kértük, hogy kezdjen párbeszédet az érdekelt országokkal és a nemzetközi közösséggel, és hozza meg a kívánatos, meggyőző intézkedéseket” – mondta a szöuli szóvivő az 55 perces megbeszélés után. Az észak-koreai fél figyelmesen meghallgatta a dél-koreai küldötteket, de egyelőre semmilyen választ nem fogalmazott meg – tette hozzá.
Az AP amerikai hírügynökség úgy értesült, hogy vasárnap már nem tartanak hivatalos megbeszélést, ehelyett kötetlen találkozón
folytatják a félsziget ingatag egyensúlyának felborításával fenyegető atomkérdés megvitatását.
Az Egyesült Államok nyomást fog gyakorolni Észak-Koreára, hogy szüntesse be nukleáris fegyverprogramját, amelynek létét elismerte – jelentette ki szombaton Szöulban egy amerikai illetékes. James Kelly, a kelet-ázsiai és csendes-óceáni ügyekért felelős amerikai külügyminiszter-helyettes szöuli nyilatkozatában közölte: az Egyesült Államok és szövetségesei a nukleáris fegyverek azonnali és látható leszerelésére igyekeznek rábírni Észak-Koreát. Mint hozzátette: ehhez nem szabnak határidőt.

Sajnálkozik a császárné. Micsiko japán császárné „meglepetésének és szomorúságának” adott hangot a csaknem negyedszázada elrabolt és Észak-Koreába hurcolt tucatnyi japán sorsa felett, egyúttal sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy korábban nem fordítottak nagyobb figyelmet a tragédiának. Az észak-koreai kémek képzésére, a japán nyelv és a szigetországi szokások oktatására elrabolt japánok sorsára a két ország között október 17-én rendezett történelmi csúcstalálkozón derült fény. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.