Köln. A berlini parlamentben a szociáldemokrata/Zöldek koalíció és Gerhard Schröder túljutott az első akadályon, ennek ellenére a kabinet tagjainak elégedettsége nem zavartalan. A kancellár beiktatásáról döntő titkos szavazáson Schröder a szükséges háromszázkét voksnál hárommal többet kapott ugyan, de a koalíciós pártok egyik honatyája megtagadta tőle a támogatását, és e „tiltakozó hűtlenség” kellemetlen szépséghibát jelentett, előre vetve a jövő – sokkal kritikusabb – témáinak elfogadtatásában rejlő rizikót a minimális többségű kormány számára. Franz Müntefering SPD-főtitkár máris megkezdte a nyomozást az elhajló személy felkutatására.
A parlamenti ülés végén a tizenhárom tagú kabinet – minden idők legkisebb létszámú kormánya – tagjai felesküdtek az alkotmányra. Gerhard Schröder – éppen úgy mint négy esztendővel ezelőtt – most is lemondott az eskü vallási kitételéről. Holott a mennyei támogatásra sokkal nagyobb szüksége lesz, mint elődei bármelyikének. Az ünnepi aktussal párhuzamosan ugyanis a gazdaságtudományi kutatással foglalkozó hat legbefolyásosabb hazai intézet képviselője nyilvánosságra hozta szokásos őszi jelentését, amely kiábrándító jövőt jósol a németeknek. Az analízisben a szakértők így fogalmaztak: „Az adók és szociális terhek növelését eredményező koalíciós szerződés éppen az ellenkezőjét képezi annak, amit a növekedési politika megkövetel”. A munkanélküliséggel kapcsolatosan az intézetek azt a meggyőződést jutatták kifejezésre, hogy 2003-ban további ötvenezer személlyel növekszik, és ezzel ismét négymillió fölé emelkedik majd a tétlenségre kényszerítettek száma. A hazai gazdaság idei 0,4 százalékos, minimális növekedése jövőre sem javul jelentősen, és legfeljebb 1,4 százalékot tesz csak ki. A vezető német bankok meglátása szerint még e szerény jóslat sem fog beteljesülni.
A szövetségi alkotmánybíróság tovább nehezítheti a kormány helyzetét. Az ország legfelső jogi plénuma előtt megkezdődött a bevándorlási törvény elfogadásakor a Bundesratban botrányt eredményező ügy tárgyalása. A szövetségi tanács SPD-elnöke – Wowereit berlini főpolgármester – a beterjesztett törvénytervezet elfogadásának minősítette Stolpe brandenburgi miniszterelnök igenlő válaszát, holott a koalíciós partner CDU nevében a belügyminiszter Schönbohm ez ellen tiltakozott.
Többé nem tűri a migráció nyomását Athén
