Indonéziában halálbüntetés fenyegeti a hét végén letartóztatott Abu Bakar Basir muzulmán vallási vezetőt, akit a Megawati Sukarnoputri államfő meggyilkolására szőtt összeesküvéssel gyanúsítanak egyéb bűncselekmények mellett. A megrendült egészségi állapota miatt egy közép-jávai kórházban fogva tartott Basirt külföldi titkosszolgálatok az al-Kaida terrorhálózathoz kapcsolódó Dzsemáa Iszlámija muzulmán csoport egyik vezetőjének tartják, és e szervezetet összefüggésbe hozzák a 187 halálos áldozatot követelő bali merénylettel.
A vádpontokról Basir ügyvédje, Ahmad Mihdan adott tájékoztatást, aki szerint a levél nem tesz említést a bali robbantásokról. Mihdan hozzátette: a rendőrségi értesítőben megfogalmazott vádpontok az arab Omar al-Faruk kijelentésein alapulnak, akit júniusban Indonéziában fogtak el és átadtak az Egyesült Államoknak, miután az al-Kaida tagjának vallotta magát. Basirt bármelyik rábizonyított vádpont miatt halálra ítélhetik – közölte az ügyvéd.
Ausztrál nyomozók véleménye szerint öngyilkos merénylő működhetett közre a megsemmisítő erejű bali robbantásokban.
Közben az Egyesült Államok bangladesi nagykövete vitába szállt a Time magazin legfrissebb számában megjelent állítással, miszerint az ország a szélsőséges iszlám csoportok új búvóhelyévé vált volna az elmúlt egy év alatt. Mary Ann Peters nagykövet kijelentette: az Egyesült Államok dakkai nagykövetségének nincs tudomása arról, hogy bármiféle alapja volna a hírmagazinban megjelent történetnek egy bizonyos hajóról, amely még a múlt évben egy jelentősebb létszámú al-Kaida-csoportot tett volna partra Bangladesben. „A dakkai kormány igen alaposan odafigyel a terrorizmussal kapcsolatos kérdésekre, és a Time által közölteket semmi sem támasztja alá” – tette hozzá. Az amerikai hírmagazin október 21-i számában azt írta, hogy tavaly december 21-én az al-Kaida terrorszervezet számos tagja szállt partra Bangladesben.
Aranylabdások eshetnek a rákbetegségét többször is legyőző kapus áldozatául
