Kovács Dávid: Fel akarjuk rázni a társadalmat

Jobboldali politikai körökben is megütközést keltett az a kritika, amellyel a Jobboldali Ifjúsági Közösségből (Jobbik) kinőtt Jobbik Magyarországért Mozgalom illette veresége miatt a jobboldali pártokat. Kovács Dávid, a mozgalom elnöke szerint morális válságban van a jobboldal. Mint mondta, a megújulásért akár politikai erőként is készek síkra szállni, ám konkrét kérdéseinkre kitérő válaszokat adott.

Szakács Árpád
2002. 10. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éles kritikát fogalmazott meg a Jobbik Magyarországért Mozgalom a hazai jobboldali politizálással szemben. Miért éppen most tették ezt?
– A 2002-es önkormányzati választások bebizonyították, amire korábban is felhívtuk a figyelmet: a jobboldal válságban van. Az országgyűlési választás kudarcát most jóval nagyobb vereség követte. Nyilvánvalóvá vált, hogy már áprilisban szükség lett volna a megfelelő konzekvenciák levonására, ami azonban nem történt meg.
– Mire gondol?
– Számos okot lehetne említeni, amelyek e fájdalmas vereséghez vezettek, de mindegyik közül a legelső a hitelesség problémája. Különösen nagy veszélyt jelent az erkölcsi válság. Ha a jobboldalon vannak olyan emberek, akik hitelessége megkérdőjelezhető, az százszor nagyobb pusztítást végez, mint egy hasonló a baloldalon. Ha egy jobboldali politikusról kiderül ügynökmúltja, az demoralizál, ha Medgyessy Péterről, vagy egy baloldali politikusról, az szinte természetes. A jobboldali társadalom értéket választ, és ha csalódik, akkor ugyan nem fog átmenni a baloldal szavazótáborába, de elfordul a jobboldaltól és passzív szavazó lesz. Ez érezhetővé is vált az önkormányzati választásokon. Tanulni kell a hibákból. Tisztulási folyamat szükséges, ugyanis a rossz káderpolitika eredményeként az utóbbi időben számos hiteltelen személy került meghatározó politikai pozíciókba, akik hatalmas károkat okoztak a jobboldalnak. Azok az emberek, akik akár egy egész életpályán keresztül bizonyították elkötelezettségüket, és a jobboldal természetes szellemi bázisát képezték, periférián vannak. Ez veszteség, amin változtatni kell. A jobboldal elvesztette szavazói bizalmát. A magas választási részvétel mellett jobboldali szavazók széles rétege voksolt otthonmaradással, mert nem talált hiteles és tettrekész nemzeti pártot, amelyről úgy érezte volna, őt képviseli.
– Ezzel ellentmondani látszik annak, hogy az idei önkormányzati választásokon például a Fidesz sokkal több szavazatot kapott, mint négy évvel ezelőtt.
– Nincs szükség az eredmény fényezésére, a vereség győzelemre festésére, amelyre most néhányan kísérletet tesznek. Az egyetlen megoldás csak a józan és őszinte önvizsgálat lehet. Meg kell hozni a nehéz döntéseket, mind a személyi kérdésekben, mind a politikai stratégiát illetően. Újjá kell építeni a magyar jobboldalt, mert azok, akik eddig képviselték, hagyták összeomlani.
– Amikor a „jobboldali hiteltelen politikusokról” beszélnek, akkor kikre gondolnak?
– Vannak olyan Fidesz-vezetők, akik jobb lenne, ha háttérbe vonulnának. Egyelőre nem kívánom megnevezni őket, bízván abban, hogy a Fidesz tavaszi tisztújító kongresszusán ők háttérbe kerülnek.
– Neveket miért nem mond?
– Azért, mert felesleges a nevek kimondása, mivel a célunk nem a megosztás, hanem a megújulás. Az lenne a szerencsés, ha mindenki maga döntené el, hogy tiszta lelkiismerettel részt tud-e venni a jobboldal megújulásában.
– Hitelesebb lenne, ha megneveznék a „hitelüket vesztetteket”!
– Ha valaki valamennyire is figyeli a magyar politikai közéletet, akkor rájön, hogy kikre gondoltunk, akárcsak arra, hogy kik a hiteles emberek.
– Őszintén szólva egyfajta „bátor nyúl effektusnak” tűnik, hogy pénteken kiállnak egy kőkemény közleménnyel és most pedig semmilyen konkrét kérdésre nem válaszolnak.
– Szomorú volna, ha nekünk, huszonéveseknek kellene megmondani az eltelt tizenkét év tapasztalata alapján, hogy kik azok, akik hiteltelenné tették a jobboldalt. A társadalom ismeri ezeket az embereket, nem kell külön megnevezni őket.
– És kik lennének azok a politikusok, akikre önök szerint számítani lehet a jobboldalon?
– Azok, akik bizonyították elkötelezettségüket a jobboldali értékek képviseletében. Itt szintén nem hiszem, hogy nevet kell mondjak, mert a magyar társadalom ezeket az embereket is meg tudja nevezni.
– Amikor a politikai szerepvállalás mellett döntöttek, miért választották a mozgalom megnevezést?
– A mozgalmat nem úgy értjük, hogy egy nagy tömegszervezetet akarunk alapítani és azt várjuk, minél többen csatlakozzanak, hanem olyan értelemben, hogy fel akarjuk rázni a magyar társadalmat. Ugyanakkor párbeszédet kezdtünk különböző civil szervezetekkel, polgári körökkel és reméljük, hogy kialakul egy olyan bizalmi kapcsolat, amely akár szorosabb együttműködést is lehetővé tesz. Ennek egyik legékesebb bizonyítéka, hogy az Orbán Viktor által alapított Szövetség a Nemzetért polgári körben is képviselve vagyunk Vona Gábor által, aki egyben mozgalmunk alelnöke is.
– Ha már politizálásba kezdtek, hogyan tervezik a jövőt?
– Akár önálló politikai formáció létrejöttére is sor kerülhet, ha úgy látjuk, hogy a jobboldali értékek nincsenek képviselve a jobboldali pártok részéről.
– Mikorra tervezik a párttá alakulást?
– Erre pontosan még nem tudok válaszolni. Ha úgy látjuk, hogy nem változik a helyzet, akkor talán a közeljövőben.
– Nem tartanak attól, hogy így tovább oszthatják a jobboldalt?
– Nem. A mi célunk nem a megosztás, hanem a megújulás. És ez az ország jobbik felének is egyértelmű igénye. Egyébként mi, fiatalok a Jobbikban, ahol mindegyik párt szimpatizánsai jelen voltak, a jobboldali egységet tanultuk. Számunkra nem illúzió, hogy fideszes, MIÉP-es és MDF-es együtt dolgozik közös célokért. Ez nálunk teljesen természetes.
– Milyen a kapcsolatuk a Fideszszel?
– Mivel nemrég alakultunk, és a pártok a választási eredménnyel vannak elfoglalva, nem nyílt még lehetőség felső szintű egyeztetésre. Részünkről erre nyitottak vagyunk, hiszen közös cél a jobboldal megerősödése és győzelemre juttatása. Másrészről meg kell jegyezni, hogy az előző négy évvel kapcsolatos kritikáink – az elért eredmények elismerése mellett – egyben a Fidesszel szemben megfogalmazott kritikák voltak. Ez a konstruktív, egyenes hang fog bennünket jellemezni a jövőben is. Nagyon remélem, a Fideszben meglesz a kellő nagyság annak a felismeréséhez, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalomban ne riválist, ne ellenséget, hanem szövetségest lássanak.
*
Az MSZP médiahengere megállíthatatlanul tör előre. Mondvacsinált, jelen esetben az október 23-i ünnep szentségét és hőseit meggyalázó okokra hivatkozva elérte a rádió legnépszerűbb műsorát is – áll a Jobbik Magyarországért Mozgalom közleményében, mely szerint a Vasárnapi Újság a Magyar Rádió egyik legnagyobb értéke. A Honfoglalás 2000 Egyesület megdöbbenéssel értesült a hírről, miszerint a Vasárnapi Újság október 20-i műsorában elhangzottakat az Országos Választási Bizottság a kampánycsend megsértésének minősítette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.