Szavazás 16 évesen? Visszafelé sülhet el a Munkáspárt terve

A brit baloldali munkáspárti kormány bejelentette, hogy a következő brit általános választásokra csökkenteni fogja a választójogi korhatárt, lehetővé téve a 16 és 17 évesek számára a szavazást. A Munkáspárt szerint ez a demokrácia modernizálását célzó átfogó választási reform. És bár a fiatalok legnagyobb része a Munkáspártot támogatja a közvélemény-kutatások szerint, mégis visszafelé sülhet el terv.

Forrás: V4NA2025. 07. 21. 5:07
Fotó: ANDY BUCHANAN Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány szerint a lépés célja a közbizalom helyreállítása, többen azonban azzal vádolják a kabinetet, hogy a választási feltételeket saját javára próbálja befolyásolni. A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint ugyanis a Munkáspárt csupán a szavazatok harmadát szerezné meg – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség. 

Fordítva sülhet el a Munkáspárt és Starmer terve
Fordítva sülhet el a Munkáspárt és Starmer terve
(Fotó: AFP)

A választási korhatár csökkentése egy szélesebb körű választási törvényjavaslat része. Angela Rayner miniszterelnök-helyettes szerint a terv lebontja a részvétel akadályait és teljesíti a Munkáspárt választási programjában szereplő ígéretét, hogy kiterjeszti a szavazati jogot azokra a fiatalokra, akik már dolgoznak, adót fizetnek és katonai szolgálatot teljesítenek. Rushanara Ali demokráciaminiszter generációs előrelépésnek nevezte a tervet.

A Votes at 16 kampánycsoport, amelyet ifjúsági szervezetek és parlamenti képviselők is támogatnak azt mondják, hogy a korai életkortól kezdődő szavazás ösztönzi az egész életen át tartó polgári részvételt, ami kezeli az Egyesült Királyságban a csökkenő választási részvételt, amely a 2019-es általános választásokon 59,7 százalékra esett vissza. Azzal is érvelnek, hogy a fiatalok, akiket olyan kérdések fogalalkoztatnak, mint az éghajlatváltozás, az oktatás finanszírozása és a brexit utáni lehetőségek, megérdemlik, hogy beleszólhassanak jövőjük alakításába.

Kevin Hollinrake, a közösségi ügyek árnyékminisztere a Daily Mailnek ugyanakkor azt mondta, hogy a lépés alááshatja a demokráciát. Mint mondta: 

Még a 16 és 17 évesek sem tartják magukat késznek a szavazásra. Mivel csak 18 százalékuk mondta, hogy biztosan részt venne a választásokon, egyértelmű, hogy ez inkább politikai kérdés, mint elvi.

Ezt megerősíti a Merlin Strategy közvélemény-kutatása, amely szerint még a tizenévesek sem feltétlenül értenek egyet a korhatár csökkentésével. Az ötszáz megkérdezett 16 és 17 éves közül 49 százalék nem tartja helyesnek, hogy szavazati jogot kapjanak, míg 51 százalék támogatja a kezdeményezést.

Arra a kérdésre, hogy kire szavaznának, 33 százalék a Munkáspártot támogatta, de a Reform UK 20 százalékkal a második helyen végzett. Nigel Farage, a Reform UK vezetője nem támogatja a javaslatot. Úgy fogalmazott:

Nem támogatom, de nagyon biztatónak tartom, hogy ennyi fiatal fordul hozzánk. Ez egy kísérlet a politikai rendszer manipulálására, de mi kellemetlen meglepetést szándékozunk okozni nekik.

A legtöbb közvélemény-kutatás ugyanakkor azt mutatja, hogy ha szavazhatnának, akkor a fiatalok a Munkáspártra adnák le voksukat. A Focaldata friss felmérése szerint a 16–17 évesek 35 százaléka a Munkáspártot támogatja.

Mégis fordítva sülhet el a Munkáspárt terve?

A lépés mégis visszaüthet a munkáspárti kormányra. A fiatalok mindössze 43 százaléka támogatja a két hagyományos brit pártot, a Munkáspártot és a Konzervatív Pártot, és az adatok szerint szimpatizálnak a bal- és jobboldali ügyekkel.

Mivel a szélsőbaloldali képviselők, Zara Sultana és a volt munkáspárti vezető, Jeremy Corbyn egy lehetséges munkáspárti szakadár párt létrehozásáról tárgyal, és a Reform UK vitathatatlan sikert aratott a legutóbbi általános választásokon a fiatalokat célzó közösségi média használatával, Keir Starmer pártja mindkét oldalról szorításba kerülhet.

Hasonlóan fordítva sült el a brit baloldal terve a bevándorlókkal kapcsolatban. Bár a baloldali Munkáspárt számos alkalommal próbált hízelegni a főleg muszlim bevándorlóknak, könnyítéseket ígért a regsiztráció terén, és egyéb ígéretekkel próbálták magukhoz csábítani őket, az idei helyhatósági választásokon több helyen éppen függetlenként induló muszlim jelöltek ütötték ki a munkáspárti bástyákból a jelölteket.

A helyi választásokon ugyanis tovább folytatódott az a tavalyi parlamenti választásokon kezdődött trend, amely szerint a Gáza-barát, sokszor egyetlen ügyet képviselő független jelöltek elszívják a hagyományosan baloldalra szavazó bevándorlókat a Munkáspárttól. Az idei voksolás különösen fájdalmas volt a Munkáspárt számára, hiszen nemcsak a Nigel Farage vezette Reform UK, hanem a Zöldek és a Liberális Demokraták is teret nyertek, miközben a független muszlim jelöltek is gyengítették a baloldal pozícióit.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.