Műtermek sajátos világa

Budapest, a művészek városa – Művészek és műtermek címmel látható kiállítás október 20-tól december 4-ig az Ernst Múzeumban. A tárlat a korábbi építészettörténeti kiállítások sorába illeszkedve – részben az 1990-es bécsi kiállítást követve – kívánja megidézni a budapesti műtermek világát, bemutatva például a Gellért-hegyi műterembérházat, a Százados úti művésztelepet vagy a hazai, elsősorban a fővárosi oktatás műtermeit.

Gazsó Rita
2002. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ernst Múzeum a budapesti mozik és kávéházak világát bemutató tárlatai után a képzőművészeti alkotások születésének színtereit, a műtermek világát kívánja bemutatni a látogatóknak. Az új kiállítás különleges helyet foglal el a múzeum modern magyarországi – és fővárosi – köztereit feldolgozó sorozatában. Az anyag ugyanis a budapesti műteremépítészet emlékeit és a műtermek privát, valamint közszerepét és annak változásait egyaránt a néző elé kívánja tárni.
„A műteremházak, művésztelepek tanúsága szerint a századfordulón hittek a kultúra, a művészetek ember-, társadalom- és civilizációformáló képességében, pontosabban az embert, a civilizációt, a társadalmat az ember kultúra- és művészetalkotó képességéből eredeztették, s ezek nélkül, az iparosítás korában, elsatnyulni, felbomlani látták azokat” – mondta a tárlat bevezetőjében Keserű Katalin művészettörténész.
A kiállítás bemutatja a műterem-építészet történetét, de elsősorban a múlt századfordulón épült budapesti műtermekre fókuszál, így a legrégibb épületektől egészen napjainkig nyomon követhetjük a változásokat. A nagy műterem-bérházak, villák zöme a múlt századfordulón keletkezett, jórészt bécsi és müncheni előzmények nyomán, a korszak legkitűnőbb építészeinek tervei alapján. Ezek közül több tervrajzot, makettet és épületfotót is viszontláthatunk most az Ernst Múzeumban. Enteriőrszerűen, korabeli bútorokkal, műtárgyakkal berendezve néhány nagy alkotó – Stróbl Alajos, Benczúr Gyula, Rippl-Rónai, Medgyessy, Kondor Béla – műtermének hangulatát is megidézték a rendezők.
A hagyományok szerint a mostani kiállításhoz is készült katalógus, amelyet a tárlat rendezője, Hadik András és Radványi Orsolya szerkesztett. A kiadvány tanulmányai, amelyeket a téma jeles képviselői jegyeznek, a budapesti műtermek és műteremházak mellett a történelmi Magyarország területén fellelhető épületekkel és a vidéki művésztelepekkel is foglalkoznak. Ebben is szerepelnek a történelmi előzménynek tekinthető XIX. századi műtermek. A legrészletesebb azonban a századfordulós épületekről és a két világháború közötti és utáni műterem-építészetről szóló anyag a katalógusban.
A rendezők remélik, hogy mind a kiállítás, mind a katalógus új gondolatokat generál majd a művészettörténészekben, és egyúttal talán kedvet ad majd további kutatásokhoz, másrészt a „civil” nagyközönséget is bevezeti egy számára eddig jobbára ismeretlen világba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.