Pártuniós tervek a kisgazdáknál

Létkérdés, hogy a kisgazda érzelmű tömegek megtalálják a helyüket a magyarországi jobboldalon – fejtette ki lapunknak Horváth Béla. Az FKGP parlamenti frakciójának egykori szóvivője úgy véli: az FKGP és a kisgazda eszmeiség jövője csak a jobboldali pártunióban képzelhető el.

2002. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mennyiben teremt új helyzetet ön szerint a Legfelsőbb Bíróság kiszivárgott döntése, amelynek értelmében már nem Torgyán József a Független Kisgazdapárt elnöke?
– A legújabb kori kisgazdapárt története az áprilisi választásokon befejeződött, ám a kisgazda eszmeiség történelmi küldetésére, hagyományaira talán nagyobb szükség van, mint valaha. A 0,76 százalékos eredmény a párt sok évtizedes történetében példátlan mélypont volt, így tulajdonképpen a Legfelsőbb Bíróság döntése, amelynek értelmében a volt elnököt megfosztotta tisztségétől, már csak a végjátéknak is a végét, a politikai és erkölcsi megsemmisítést jelenti az eddigi vezetés számára.
– Élet lehelhető-e az FKGP-be, nem játszotta-e el végképp hitelét potenciális szavazóbázisa előtt? Egyáltalán: szükség van-e erre a politikai formációra, vagy már túlhaladottá vált a jobboldalon?
– Valóban létkérdés, hogy vajon a kisgazda-szimpatizánsok, kisgazda érzelmű polgárok hol találhatják meg a helyüket a jobboldalon. Sajnos el kell ismerni – még ha nem is célszerű hátrafelé tekingetni, sem pedig öncélúan bírálni –, hogy a polgári oldal, illetve a Fidesz elhibázott stratégiát választott a kisgazda- szimpatizánsok megnyerésére. Be kell látni, hogy a Kisgazda Polgári Egyesület és annak vezéregyéniségei minden jó szándékuk ellenére nem tudták hozni azt a szavazatmennyiséget, amellyel a jobboldal kormányon maradhatott volna.
– Nem lenne hiba pusztán az ő nyakukba varrni a választási vereséget?
– Természetesen én sem erre gondoltam, csakhogy az okokhoz ez a körülmény is hozzátartozik. Nem véletlen, hogy Orbán Viktor miniszterelnöknek kellett fölráznia a két forduló közt országjáró körútjával a vidék társadalmát, köztük a jelentős számú kisgazda réteget. Meg is lett az eredménye, hiszen a vidéki egyéni választókörzetekben fölényes győzelmet aratott a jobboldal. Hangsúlyozom: mindezt nem azért mondom, hogy a régi sérelmeket, konfliktusokat és félreértéseket ismét napirendre vegyem. Ellenkezőleg: úgy vélem, hogy a jobboldal számára az uniósodási folyamat lehet a jövő útja, az egyetlen kitörési pont. Ilyen szempontból tehát bárki is lesz a jövőben a Független Kisgazdapárt elnöke, valójában nem szabad elkülönülő politikát folytatnia. Nem egy saját történelmi útját hangsúlyozó kis pártra van szükség, hanem olyanra, amely képes betagozódni az új típusú jobbközép unióba.
– Nem lenne ez önfeladás a kisgazdák részéről?
– Egyáltalán nem, hiszen a kisgazda eszmeiséget és hagyományt, az Isten, haza, család hármas jelszót, a keresztény nemzetpolitikát még jobban, hatékonyabban tudnánk képviselni. Mindezen értékek a jelenlegi, a Fidesz által vezetett öszszefogásban már jelen vannak – a vidék értékrendjének teljes betagozódása azonban csak a kisgazda- társadalom és szimpatizánsi kör egészének az unióhoz való csatlakozásával érhető el. Így az EU-csatlakozás után már egy nagyobb politikai tömörülésen belül, ám politikai önállóságunkat mégsem föladva tudnánk valódi szószólói lenni a vidék Magyarországának. Ne feledjük: az európai uniós csatlakozásban döntő szerepe lesz a vidéki gazdatársadalomnak, így nagy veszélyt hordozna, ha politikai képviselet nélkül maradnának.
– A kisgazda érzelmű szavazók azonban meglehetősen „szétszavaztak” a tavaszi választások alkalmával, sokak szerint ez a „csapat” már nem is igen gyűjthető egy zászló alá. Vagy a bírósági döntés ebből a szempontból is egyfajta tiszta lapot jelenthet?
– Azt hiszem, a jövő kulcsa az, hogy a valós értékei alapján beszéljünk a kisgazdapártról. Emlékeztetek rá: 1998-ban az FKGP döntő szerepet játszott abban, hogy polgári kormány alakulhatott Magyarországon. A párt volt elnökétől függetlenül a helyi önkormányzati testületekben, a megyei közgyűlésekben és az országgyűlési képviselőcsoportban a döntő többség mindvégig a jobboldali politikát támogatva tevékenykedett. Igaz, volt a kormányzatban egy-két személy, akiknek a ténykedése beárnyékolta a párt egészének a megítélését. Az országgyűlési frakció viszont mindvégig biztosította a parlamenti többséget, a határozatképességet, a törvényjavaslatok, indítványok elfogadását. Mindezek tények, s azt támasztják alá, hogy nem csupán sárdobálást érdemel a kisgazdapárt. A kérdésben említett „tiszta lapot” tehát, úgy gondolom, megérdemli a józanul gondolkodó, becsületesen politizáló kisgazda többség. A kisgazda-társadalom ismét egy táborba gyűjtése pedig nem önérdek, hanem az egész nemzet, a jobboldal elemi érdeke.
– Nem lehetetlen vállalkozás már ez a mai Magyarországon?
– Biztos vagyok abban, hogy nem. Azt vallom, hogy a tavaszi választásokon nem csupán egy-két mandátum hiányzott a polgári kormányzás továbbviteléhez. Önkritikusan el kell ismerni, hogy több mint hatvan százalékot kellett volna elérnie a jobboldalnak. Hogy ez mégsem így történt, abban a kisgazdák belső megosztottsága is közrejátszott. Vagyis rendkívüli mértékben hiányzott az 1998-as választások 14 százalékos kisgazda- eredménye, valamint a második fordulóba jutott sok egyéni jelölt.
– A hat-hét kisgazda-csoportosulás is közrejátszott abban, hogy a szavazóbázis szétforgácsolódott. Kétségtelen az is, hogy a szimpatizánsok körében volt sértődöttség, visszahúzódás, csendes beletörődés, mint ahogy sokan csak keserűen legyintettek, ha az FKGP szóba került. Viszont éppen azért lehetünk optimisták, mert ha ez a szétforgácsoltság megszűnik, ismét komoly tartalékává válhatnak a jobboldalnak a kisgazda érzelmű tömegek.
– Ezek a tömegek azonban politikailag közömbössé is válhattak az utóbbi időben.
– Személyesen tapasztaltam meg ennek az ellenkezőjét, amikor Orbán Viktor körútjának egyes állomásain érzékeltem az emberek reakcióját. A kisgazda érzelmű polgárok azonban nemcsak egy-egy politikai vezető gondolatvilágához, hanem egy egész gondolatrendszerhez s annak szervezeti kereteihez szeretnének csatlakozni; ehhez nyújtana segítséget egy polgári unión belüli megújult kisgazdapárt.
– Kérdéses, mennyiben újulhat meg egy olyan párt, amelynek vezetői rengeteg egymás elleni adok-kapokban vettek részt, s számtalan tüskét hordoznak magukban.
– Az egész jobboldal jövőjét kell néznünk, nem lehet tekintettel lenni a különböző szintű kisgazda vezetők személyes sérelmeire. A közös fellépést eddig nagyban hátráltatta, hogy sok mindenki őrizgetett a másikkal szemben régi sérelmeket. Ez persze annak is köszönhető, hogy különböző szereplők és csoportok különböző ideig tartottak ki a korábbi pártelnök mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.