Kétkulcsos adózás: a középosztályt sújtaná a Tisza terve, az orvosokat, mérnököket, vállalkozókat

A napokban kiszivárogtak Magyar Péterék pénzügyi munkacsoportjának tervei, köztük a kétkulcsos adózás bevezetésével. A Tisza Párt tehát a személyi jövedelemadózás átalakítását tervezi, méghozzá a kétkulcsos adózás bevezetésével. Vagyis aki többet keres, adózzon sokkal többet. Csakhogy akiket a baloldali pártok „gazdagnak” neveznek, az a mai magyar dolgozó középosztály jelentős része – orvosok, mérnökök, informatikusok, vállalkozók. A kétkulcsos adó őket sújtaná, és újra ösztönözné az adó alóli kibújást, a zsebbe fizetést.

2025. 07. 27. 5:45
Forrás: Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Konkrét javaslattal még hivatalosan nem mert előállni Magyar Péter és a háttérben dolgozó gazdasági szakemberek, de az irányvonal világos: a pártban a jelenlegi, a munkavállalóknak kedvező egykulcsos rendszer helyett ismét a progresszív, kétkulcsos adózási modellt fontolgatják. Erre már korábban utalt Orbán Viktor is, amikor május végén, a BKIK konferenciáján visszaidézte: „2010 előtt mindig a középosztály húzta a rövidebbet. Megpróbálták bevezetni az ingatlanadót, a vagyonadót, és sokkal nagyobb szja volt érvényben.” 

kétkulcsos adózás
A gazdaság fehérítését kockáztatja a progresszív, kétkulcsos adózás, mert megnő az adóelkerülés
Fotó: Shutterstock

A miniszterelnök úgy fogalmazott: a gazdaság alapja a munka, nem a segély. Világossá tette álláspontját, miszerint csak a munka becsülete viheti előre a gazdaságot. Hozzátette az is: a kormány nézete, hogy aki dolgozik, azt támogatni kell, sosem sarcolni, a versenyképesség kulcsa az adócsökkentés. Ezek a Fidesz-kormányok gazdaságpolitikájának alappillérei, azzal az egyértelmű céllal, hogy több pénz maradjon a családoknál, a fekete- és szürkegazdaság kifehéredjen, és az állam beszedhesse az elvárt adókat.

 

Egykulcsos adó: kifehérítette a gazdaságot

A jelenlegi egykulcsos, 15 százalékos szja-rendszert 2011-ben vezette be a második Orbán-kormány. A cél világos volt: a munkaerőpiac fehérítése, a jövedelemelrejtés visszaszorítása, valamint a magasabb jövedelműek legális jövedelembevallásának ösztönzése. A kulcsüzenet az volt, hogy a munkavégzéshez kapcsolódó terhek legyenek kiszámíthatóak és igazságosak. Ez nemcsak egyszerűsítette az adórendszert, hanem ösztönözte a tisztességes munkavállalást, a jövedelmek legális bevallását, és erősítette a középosztályt. A progresszív adózás kora lezárult – ahol az állam megbüntette azokat, akik többet dolgoztak vagy többet kerestek. Ennek következtében:

  •  megnőttek a költségvetési bevételek, 
  • az adóelkerülés mértéke csökkent, 
  • a gazdaság pedig fokozatosan kifehéredett. 

Mindez nem csupán az alacsonyabb szja-nak köszönhető, hanem annak az egész eszközrendszernek, amit a Fidesz-kormány épített fel a gazdaság tisztulása érdekében. Az egykulcsos rendszer egyik legnagyobb előnye, hogy minden jövedelmi szinten azonos adókulcsot alkalmaz, így a magasabb keresetűeknek nem kell eltitkolni a bevételeiket. A kétkulcsos adózásra a tipikus reakció az, hogy az adófizetők igyekeznek jövedelmüket a magasabb kulcs alá szorítani, azaz nem vallják be, és keresik a „kreatív” adóoptimalizálási megoldásokat. Ezzel szemben az egykulcsos modell éppen az átlátható és legális jövedelemszerzést jutalmazza. Az adórendszer egyszerűsége ráadásul csökkenti az adminisztrációs költségeket is, mind az állami oldal (adóhatóság), mind az adózók szempontjából. 
 

Mik voltak a gazdaságfehérítés rendszerszintű eszközei?

A Fidesz-kormányok nemcsak az adókulcs egyszerűsítését tartották elsődlegesnek a gazdaságfehérítés folyamatában, hanem egy széles eszközrendszert vezettek be, amely technológiai és jogi eszközökkel is csökkentette az adóelkerülést és a pénzmosást. Ezek voltak: 

  • online pénztárgépek (2014): valós idejű adatszolgáltatás a NAV-nak,
  • ekáer (2015): közúti áruszállítás bejelentési kötelezettsége, az áruforgalom transzparenciájáért,
  • a pénzmosás elleni törvény (2017),
  • online számlarendszer (2018-tól): minden számla valós idejű beküldése az adóhatóságnak,
  • készpénzhasználat korlátozása: a feketegazdaság egyik fő terepének visszaszorítása,
  • EPénztárgép és eNyugta bevezetése (2025) egyelőre nem kötelező jelleggel. 
    Az intézkedések együttes hatása kimutatható, az Európai Bizottság becslése szerint Magyarországon jelentősen csökkent az áf-adórés (azaz a be nem szedett és be nem vallott áfa aránya), ami a feketegazdaság mérséklődésének egyik legfontosabb jelzője.
     

A kétkulcsos adózás kockázatai

A Tisza Párt által felvetett kétkulcsos modell visszahozná azt a többszintű adózási környezetet, amely a rendszerváltás utáni időszakban is jelen volt, és amely magasabb jövedelemelrejtési arányokat eredményezett. Nemzetközi példák is azt mutatják, hogy a progresszív adózási rendszerek a gazdaság egyes szegmenseiben növelhetik a feketemunkát, különösen ott, ahol  nem elég hatékony az adó beszedése. Emellett a vállalkozók a jövedelmüket – ami lehet munka és befektetések utáni tőkejövedelem – alacsonyabban adózó formákba terelik, azaz elkerülik az adózást.
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.