Phenjani sakk

2002. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megvan a következő célpont? – tették fel a kérdést katonai körökben azt követően, hogy az Egyesült Államok bejelentette: bizonyítékokkal rendelkezik arról, hogy a phenjani vezetés egy korábbi megállapodást megszegve folytatja erőfeszítéseit, hogy a leghatásosabb tömegpusztító fegyver birtokába jusson. Valóban, az ügy súlyossága miatt nem elképzelhetetlen, hogy a békeszerződéssel nem megpecsételt koreai „hidegháború” idővel „forróvá” válhat.
Amennyiben igaznak bizonyulnak a hírek, és az állítólag pakisztáni támogatással létrehozott robbanóeszközöket hordozható, bevethető formába sikerül fejleszteni s illeszteni azokat a már korábban demonstrált észak-koreai nagy hatótávolságú hordozórakétákhoz, akkor nagy valószínűséggel sor kerülhet egy amerikai–dél-koreai megelőző csapásra. Ám mielőtt előreszaladnánk az időben, érdemes megvizsgálni, hogy a phenjani vezetés, nevesül Kim Dzsong Il nem politikai sakkhúzásnak szánta-e a „közvetett” nyilvánosságra hozatalt, melyet az a vád követett, hogy Washington nem teljesítette a nukleáris reaktorok szállítására vonatkozó ígéretét. Időzítése érthető, hiszen az Egyesült Államok most éppen Irakra összpontosít, s meglehetősen váratlanul érték az új információk. Elképzelhető, hogy nyomorúságos belső viszonyai indították erre a lépésre, hogy újabb, jelentős anyagi segítséget csikarjon ki programja „leállításáért” cserébe.
Noha ez a húzás rövid távon – főleg Washington más irányú elfoglaltsága miatt – hozhat némi eredményt, Colin Powell amerikai külügyminiszter minapi nyilatkozata, melyben az említett 1994-es megállapodást semmisnek mondja, nem biztat sok jóval. Azt az érzést kelti, hogy az Egyesült Államok inkább vállalja a konfliktus kockázatát, mint azt, hogy diktátorok zsarolják. Noha ez a politika – mely szinte megegyezik az Irakkal kapcsolatossal – látszólag erős morális alapokon áll, nem veszi figyelembe a várható súlyos veszteségeket. A legoptimistább értékelések szerint ugyanis egy hagyományos fegyvereket alkalmazó konfliktus is több százezer – főként civil – halálával fenyeget a Koreai-félszigeten. A demilitarizált övezet északi oldalán egymillió katona áll ugrásra készen, akik a kis földrajzi távolságok miatt még a rendkívül jól felszerelt amerikai erőknek is meglepetéseket okozhatnak. És akkor még nem is vettük számba a feszültséget szító nukleáris fegyvereket, illetve a szintén alkalmazásra váró vegyi harcanyagokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.