Pongrátz: nincs jogom alkudozni

Az 1956-os forradalom alkalmából több civil szövetség és egyesület tartott koszorúzással egybekötött megemlékezést. A Magyar Nemzetpolitikai Társaság közleményében bocsánatkérésre szólította fel az MSZP elnökségét az ember- és nemzetellenes vétkekért. Hangsúlyozták: ha ezt évszázadokra visszamenőleg meg tudta tenni a Vatikán, megteheti a Magyar Szocialista Párt is.

Hírösszefoglaló
2002. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy Deák Ferencet keresünk, aki elvezet oda, hogy történelmi megbékélés legyen Magyarországon – hangsúlyozta Bocskay T. József, az Igazolt Magyar Szabadságharcos Világszövetség elnöke tegnap, az 1956-os forradalom és szabadságharc 46. évfordulója alkalmából rendezett Corvin közi megemlékezésen. A világszövetség és külföldi társszervezetei, a Pesti Srác Alapítvány és a Szabadságharcos Kegyeleti Alapítvány által rendezett ünnepségen Bocskay elmondta: igaz, hogy Nagy Imre kommunista volt, de meghozta a legnagyobb áldozatot akkor, amikor nem kért kegyelmet, s ezzel „minden bűnéért megfizetett, és megkapta a magyar nép elismerését”. Duray Miklós, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának alelnöke arról szólt: a magyar nép történelmének fényes fejezetei közül 1956 volt az, amelyet a nemzet nem együtt vívhatott, hiszen akkor már hat részre volt szakítva. – Rajtunk áll, hogy miként tudjuk a forradalmat ismét győzelemre vinni – közölte.
– Néha kétségeim vannak, lehetséges-e, de ha visszaemlékeznek, hogy április 12-én több mint másfél millió szempár volt a Kossuth téren, akkor megerősödhetnek abban a hitben, hogy ismét győzelemre lehet vinni ’56-ot – fogalmazott Duray.
Szakály Sándor történész közölte: vannak vitáink, de egy dologban biztosak lehetünk, hogy 1989-ben az egyik követelés valóra vált: a Magyar Népköztársaságból Magyar Köztársaság lett, majd amikor a megszálló csapatok utolsó katonái is elhagyták az országot, függetlenné, szabaddá vált Magyarország.
Nem kapták meg büntetésüket az 1956-os forradalom leverésének felelősei és ma is fennállnak az ellentétek 1956 megítélésében – mondta Fónay Jenő tegnap, a XXII. kerületi önkormányzat október 23-i megemlékezésén. Az egykori ’56-os halálraítélt, a Magyar Politikai Foglyok Szövetségének elnöke kijelentette: úgy érzi, hogy a jelenlegi kabinet nem fordít kellő figyelmet az ’56-os forradalom még élő képviselőire.
A Magyar Nemzetpolitikai Társaság felszólította az MSZP elnökségét, hogy kérjen nyilvánosan bocsánatot mindazokért az ember- és nemzetellenes vétkekért, amelyeket elődei 1919-ben, az ötvenes évek terrorja, az 1956-os magyar szabadságharc vérbe fojtása és a megtorlás során elkövettek – áll a társaság közleményében. Hozzátették: ha ezt évszázadokra visszamenőleg meg tudta tenni a Vatikán, megteheti a Magyar Szocialista Párt is. Ez nem ideológiai kérdés, hanem erkölcsi kötelesség; nem gyengeség, hanem megújulás és megtisztulás volna.
A Történelmi Igazságtétel Bizottság Bács-Kiskun megyei szervezete és a Dél-alföldi Nemzetőrség Kecskeméten ünnepelte tegnap az 1956-os forradalom és szabadságharc 46. évfordulóját. Novák Ferenc nemzetőr dandártábornok arról szólt, hogy „ma egyesek visszasírják a Kádár-korszak aranykorát”. Úgy vélte: még mindig kevesen tudnak arról, hogy Kádár Jánosnak döntően köze volt az 1956-os forradalmat követő megtorlásokhoz, az ötszáz halálos ítélethez, a több mint húszezer börtönbüntetés kiszabásához, tízezer ember internálásához.
A forradalom alkalmából tudományos emlékkonferenciát rendezett a XX. Század Intézet kedden. Salamon Konrád történész bevezető előadásában a magyar történelem legszabályosabb forradalmának nevezte 1956-ot, utalva arra, hogy – 1848-cal és 1918-cal szemben – az 1956-os események teljes váratlansággal robbantak ki.
Ugyancsak tegnap tartottak koszorúzási ünnepséget a Magyar Rádió épületében, a rádió mártírja, Szirmai Ottó dramaturg emléktáblájánál. A forradalom hőseinek itt kellene lenniük a fiatalok között, hogy történelmi örökségüket megosszák velük, a Kárpát-medence ifjú magyarjaival – mondta a Rákóczi Szövetség nevében Pomogáts Béla irodalomtörténész, volt ’56-os internált Budapesten, a Bem-szobornál. – A történelmi örökség része a közös szabadság, amelyet 12 esztendeje szereztünk vissza, és része a nemzeti egyetértés, amely mára a pártviszályok martaléka lett – mondta.
Emléktáblát avattak Krassó György 1956-os forradalmár budapesti, Nádor utca 19. szám alatt található szülőházánál az Inconnu Csoport tagjai, amelynek képviseletében Molnár Tamás grafikusművész lapunknak elmondta: illegálisan helyezték el az emléktáblát, s felkészültek arra, hogy azt az ’56-ot és Krassó emlékét kisajátítani próbáló jelenlegi hatalom eltávolíttatja. Krassó György egykori lakóhelyén, az I. kerületi Fő utcában is koszorúztak. A fővárosi önkormányzat által szervezett baráti megemlékezésen az 1991-ben, 59 évesen elhunyt újságírót, a Magyar Október Párt alapító tagját, a magyar demokratikus ellenzék kiemelkedő személyiségét Demszky Gábor főpolgármester és Mécs Imre SZDSZ-es országgyűlési képviselő méltatta.
A Corvin Közi Bajtársi Közösség szerdai ünnepségén a Corvin közben Pongrátz Gergely, a Corvin köziek főparancsnoka közölte: 435 bajtársa halt meg ott, 24-et pedig felakasztottak. Hozzátette: „ezeknek az embereknek az emléke nekem szent, nekem nincs jogom alkudozni”. – Medgyessyék állandóan a megbékélésről beszélnek, de bocsánatot nem hajlandók kérni – közölte. Pongrátz beszámolt arról, hogy az elmúlt hét keddjén ő is elment a miniszterelnöknél tartott ’56-os megbeszélésre, azonban nem maradt sokáig, mert a kormányfő nem kívánt bocsánatot kérni „mindazokért a bűnökért, amelyeket 1945 óta elkövettek”.

Elhunyt Zsille Zoltán szociológus. Életének 60. évében elhunyt Zsille Zoltán, a demokratikus ellenzék egykori kiemelkedő egyénisége. A Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Kutatóintézete Zsille Zoltánt, a szociológiai tudományok kandidátusát, az intézet volt tudományos főmunkatársát, a Szabad Európa Rádió egykori munkatársát saját halottjának tekinti. Temetése október 30-án, szerdán 13.15 órakor lesz az Óbudai temetőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.