Szobor a bozótban

Sorkifaludon vasárnaptól minden maradt a régiben: a Vas megyei településen ugyanis egyetlen jelölt sem indult a helyhatósági választáson.

Dévényi István
2002. 10. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Választás volt, mert a megyei önkormányzat jelöltjeire szavaztunk – próbálkozik a falu becsületének megmentésével Nemes Lajos – egyelőre még – polgármester, aki hiába szabadulna a megtisztelő címtől, az érdeklődés hiányában elmaradt szavazás miatt még fél évig hivatalban marad. Hat hónap múlva pedig történelmet írhat a falu, ha ugyanis Sorkifalud közélete megőrzi jelen állapotát, akkor az időközi helyhatósági választás is kudarcba fullad. Magyarázza is a körjegyző, hogy Magyarországon ilyen még nem volt, és mert a vonatkozó jogszabályok sem egyértelműek, számára is homályos Sorkifalud jövője.
– De nincs komoly baj – teszi rögvest hozzá Horváth Zoltán, és jogi eszmefuttatásba kezd. Nincs mit tenni, elfogadjuk a szakértői véleményt, miszerint semmi vész.
– Tényleg minden rendben van – mondja Nemes Lajos is, hozzátéve, hogy mindeddig teljes egyetértésben dolgozott a képviselő-testületet alkotó hét plusz egy fő, ráadásul 1998-ban öten szálltak küzdelembe a polgármesteri székért.
Ettől aztán végképp rejtélyessé válik a helyzet. Csöndben szürcsöljük a forró kávét, azon merengve, hogy vajon milyen események történhettek az elmúlt négy esztendőben, amelyek Sorkifalud aktív és inaktív politikusait egyöntetű semmittevésre késztették. Így legalább jut idő a polgármesteri falat díszítő csoportkép részletesebb elemzésére: Sorkifalud nemrég megszerezte a legerősebb falu elismerést, ezen dicsőséges napon készült a mackóba öltözött boldog falusiakat megörökítő fénykép.
Egységben az erő. De most akkor van egység, vagy nincs? Tanácstalanságunkat látva a falu első embere végre elárulja visszavonulásának okát.
– Elfáradtam. A kezdetektől én vagyok itt a polgármester, sőt már a rendszerváltást megelőző évben is megbízott tanácselnökként munkálkodtam. Ideje átadni a helyemet.
A megvalósításhoz már csak az utód hiányzik. S hogy miért nincs? Nemes Lajos szerint ennek egyszerű okai vannak.
– Eddig mindig megszerveztük a szavazást. Vagyis együtt indultunk. Most azonban, hogy én nem indultam, a szervezés is elmaradt. Pedig az ajánlószelvényeket öszszegyűjtöttem, hogy ha úgy alakul, akkor beadom őket, és jelöltetem magam önkormányzati képviselőnek, mert azt nem szerettem volna, ha a falunak miattam keletkezik kára. De hiába ültem itt az utolsó jelölési napon délután négy óráig, nem jött senki. Lehetett erre számítani, mert több képviselőtársam kijelentette, hogy csak akkor indul a választáson, ha én leszek a polgármester. Most csináljuk tovább fél évig. Aztán nem tudom, mi lesz. Ilyesmire nincs felkészülve a közigazgatás.
Kilépünk az irodából, és rövid falunéző sétára indulunk. Gépkocsival. Sorkifaludnak ugyanis nemcsak a közigazgatási helyzete, hanem a településszerkezete is egyedülálló: 1938-ban Dömötöri, Sorkifalud, Szentléránt és Taródháza egyesítésével hozták létre a hétszáz lakosú települést, amelynek két vége között közel négy kilométernyi a távolság.
Taródháza az egyik vég. Errefelé leginkább csak véletlenül vetődik az ember, mert itt – a termelőszövetkezet egykori szolgálati házában – mindössze egyetlen család él. Pedig a látnivalók többsége Taródházán található.
Itt van mindjárt a barokk Nádasdy-kastély, amelyet 1989-ben majdnem lebontottak, mert egy adminisztrációs tévedés miatt lefelejtették a műemléki listáról. Nagy kár lett volna érte. Az ötvenes években iskola működött a falak között, aztán a szebb napokat látott helyiségeket 1989-ig, a bontási árverés meghirdetéséig raktárként hasznosították.
– Tíz esztendeje folyik a felújítás. Restaurátorokból álló befektetői csoport végzi a munkálatokat, és ha majd végeznek, talán vendégházként akarják hasznosítani a kastélyt. Remélhetőleg ezzel föllendítik az idegenforgalmunkat – mutatja a polgármester nem titkolt büszkeséggel a helyrehozott boltíveket s a megcsonkított terasz újrakovácsolt díszkorlátját.
– A tsz gépudvarával viszont lesz egy kis gond, mert hát nemcsak hogy nem szép látvány, de csökkenti is az épület értékét – mutat immár minden büszkeség nélkül a gondozatlan, elgazosodott park túlsó oldalára, ahol bádogépületek, rozsdásodó munkagépek és szerteszét szórt traktorgumik hevernek.
A főkaputól nem messze áll a szintén XVII. századi és szintén barokk Mária-szobor. A műalkotás a nagy pestisjárvány áldozatainak emlékére készült, és arról nevezetes, hogy csak néhány éve fedezték föl és állították helyre, korábban ugyanis teljesen benőtte a bozót. A rejtőzködő Mária-szoborral azonban még nem ér véget a látnivalók sora, mert a falu legismertebb szülöttének, Inkey Bélának, a magyar agrogeológia megalapozójának s a mexikói vulkánok jeles szakértőjének is Taródházán található a végső nyughelye.
Az egyik végből a másik végbe, azaz Taródházáról Sorkifaludra földút vezet, mely a szentléránti vasútállomást is érinti. Ami újabb nevezetesség – tudjuk meg Nemes Lajostól –, mert a falu hétszázas lélekszáma ellenére két üzemelő vasúti megállóhellyel is rendelkezik.
– A Magyar Államvasutak is belátta, hogy a mi távolságainkat nem lehet csak úgy gyalogyszerrel leküzdeni. A támogatások odaítélésekor azonban kevesebb az illetékesek együttérzése, pedig könyű megérteni, hogy ilyen temérdek utat segítség nélkül lehetetlen közművesíteni – avat be a faluvezetés rejtelmeibe túravezetőnk, megemlítve, hogy amilyen keskenyek az utak, egyébként sem tudnának két-három csövet lefektetni. Ebből mindjárt kapunk is némi ízelítőt, mert a szemből érkező mezőgazdasági munkagép elől önvédelmi okok miatt a mezőre menekülünk.
Aztán elsuhanunk néhány fél- és szerkezetkész ház, illetve számos takaros porta mellett, majd az általános iskola vadonatúj tömbje előtt is, hogy némi kanyargás után visszatérjünk a polgármesteri hivatal elé. És ha már itt vagyunk, újra föltesszük a kérdést, hogy tulajdonképpen mi a baj Sorkifaluddal…?
– Nemcsak az iskolánk, hanem az óvodánk is kiváló. Orvosi központja vagyunk a térségnek, de a védőnői rendelő és a körjegyzőségi is nálunk működik. Egy fillér adósságunk nincs. Regisztrált munkanélkülink sincs. Rendőrünk viszont van, akinek ugyan nem sok dolga akad helyben, mégis megnyugtató a jelenléte. Az utóbbi időben megindultak a magánépítkezések, mert nemhogy elköltöznének innen az emberek, hanem még vissza is térnek. Rendes népek élnek errefelé, mert ha egy kicsit dolgozni kell a faluért, hát nem csak azok jönnek, akiknek szólunk – sorolja Nemes Lajos. – Amikor kiderült, hogy nem indulunk a választáson, akkor a helybéliek azt mondták, viccelünk. Azt viszont nem tudják, hogy milyen szerény lehetőségekkel kellett az elmúlt tizenkét évben gazdálkodnunk. Mert hiába pályáztunk, megelőztek bennünket a nagyobb települések, az állami támogatás pedig a szinten maradáshoz sem elég. A képviselőtársaimnak is abból lett elegük, hogy a semmiből kell építkezni.
Búcsúzóul a körjegyző elárulja, hogy amíg mi a falut jártuk, végiggondolta a dolgokat, és szerinte a polgármesternek meg kell mérettetnie magát az időközi választáson.
– Másként nem is lehet, ugye, Lajos? – fordul határozottan jelöltjéhez, ám a fölvetésre csak egy szomorkás mosoly a válasz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.