Takarékosságért részvényt Debrecenben

Energiaköltségeit csökkenteni, a szolgáltatószektorban lévő tulajdoni hányadát pedig növelni kívánja Debrecen városa. A két cél egyidejű megvalósításához a közvilágítás rekonstrukciója kínálkozott megfelelőnek: itt ugyanis megoldhatónak bizonyult, hogy húsz százalékkal csökkenjen az energiaszámla, a megtakarítás pedig vagyonban – a Közvil Rt. részvényei jelentős hányadának birtoklásában – jelentkezzék.

2002. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Debrecen 1200 utcájából 850-ben kicserélték a világítótesteket a januárban megkezdett fejlesztéssel, így a város 413 kilowattóra teljesítményt takarít meg. Ezen összeg közel négyszázmillió forint értékű részvényvásárlást finanszíroz meg. A beruházás során húszezer korszerű, energiatakarékos lámpatesttel gazdagodott a cívisváros.
Azért éppen a közvilágítás került „reflektorfénybe” és nem más terület, mert Debrecen költségvetésében az egyik legnagyobb tételt ennek üzemeltetési díja képezi – mondta el Kósa Lajos polgármester. A borsos számlák hamar szemet szúrtak, az viszont beletelt egy kis időbe, mire megtalálták ennek okát és rájöttek a megoldásra. Mint kiderült, a magas közvilágítási számlák annak voltak köszönhetők, hogy a rossz hatékonyságú lámpák a szolgáltatást végző Titász tulajdonában voltak, amely tulajdonosi és szolgáltató szerepköréből inkább az utóbbiban látott üzletet – teljes joggal, hiszen a kisebb hatékonyságú világítótest áramfelvétele nagyobb, következésképpen magasabb árbevételt hoz a szolgáltatónak. Pályázatot hirdettek a korszerűtlen, energiapocsékoló lámpatestek kiváltására és a közvilágítási rendszer üzemeltetésére.
A közgyűlés tetszését leginkább az Elmib Rt. és Közvil Rt. közös ajánlata nyerte meg, mert egyszerre több elvárásnak is megfelelt. A két, egymással szoros tulajdonosi kapcsolatban lévő cég vállalta, hogy 4,2 évre megelőlegezi a lámpatestek cseréjének 392 millió forintos költségét, ugyanakkor kötelezettséget vállalt arra, hogy az önkormányzatnak részvényeket értékesít a szolgáltatást végző Közvil Rt.-ben. A fizetési konstrukció lényege, hogy a beruházási összeg fedezetét az elért energiamegtakarítás költsége jelenti. Ezt a futamidő alatt is megfizeti az önkormányzat, ám ennek mértékéig részvényekhez is jut a szolgáltatóban. A pénzmegtakarítás mellett a konstrukció azért is vonzó, mert így az önkormányzat egy több száz település közvilágítását működtető részvénytársaság tulajdonosává válik. E tekintélyes megrendelői háttérrel a januárban nyíló energiapiacnak olyan szereplője lehet, hogy jó pozícióból képviselheti a tulajdonos önkormányzatok érdekeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.