Debrecen 1200 utcájából 850-ben kicserélték a világítótesteket a januárban megkezdett fejlesztéssel, így a város 413 kilowattóra teljesítményt takarít meg. Ezen összeg közel négyszázmillió forint értékű részvényvásárlást finanszíroz meg. A beruházás során húszezer korszerű, energiatakarékos lámpatesttel gazdagodott a cívisváros.
Azért éppen a közvilágítás került „reflektorfénybe” és nem más terület, mert Debrecen költségvetésében az egyik legnagyobb tételt ennek üzemeltetési díja képezi – mondta el Kósa Lajos polgármester. A borsos számlák hamar szemet szúrtak, az viszont beletelt egy kis időbe, mire megtalálták ennek okát és rájöttek a megoldásra. Mint kiderült, a magas közvilágítási számlák annak voltak köszönhetők, hogy a rossz hatékonyságú lámpák a szolgáltatást végző Titász tulajdonában voltak, amely tulajdonosi és szolgáltató szerepköréből inkább az utóbbiban látott üzletet – teljes joggal, hiszen a kisebb hatékonyságú világítótest áramfelvétele nagyobb, következésképpen magasabb árbevételt hoz a szolgáltatónak. Pályázatot hirdettek a korszerűtlen, energiapocsékoló lámpatestek kiváltására és a közvilágítási rendszer üzemeltetésére.
A közgyűlés tetszését leginkább az Elmib Rt. és Közvil Rt. közös ajánlata nyerte meg, mert egyszerre több elvárásnak is megfelelt. A két, egymással szoros tulajdonosi kapcsolatban lévő cég vállalta, hogy 4,2 évre megelőlegezi a lámpatestek cseréjének 392 millió forintos költségét, ugyanakkor kötelezettséget vállalt arra, hogy az önkormányzatnak részvényeket értékesít a szolgáltatást végző Közvil Rt.-ben. A fizetési konstrukció lényege, hogy a beruházási összeg fedezetét az elért energiamegtakarítás költsége jelenti. Ezt a futamidő alatt is megfizeti az önkormányzat, ám ennek mértékéig részvényekhez is jut a szolgáltatóban. A pénzmegtakarítás mellett a konstrukció azért is vonzó, mert így az önkormányzat egy több száz település közvilágítását működtető részvénytársaság tulajdonosává válik. E tekintélyes megrendelői háttérrel a januárban nyíló energiapiacnak olyan szereplője lehet, hogy jó pozícióból képviselheti a tulajdonos önkormányzatok érdekeit.
Hogyan lett az energiából fegyver a nagyhatalmak kezében?