Törvénymódosítás Jászladány miatt?

A választójogi törvény módosításának köszönhetően előfordulhat, hogy a 2006-os kisebbségi önkormányzati választásokon csupán az adott kisebbség tagjai adhatják le voksukat, a többségi társadalom tagjait pedig kizárják a szavazásból – mondta Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman. Több jászladányi cigány szerint az újonnan megalakuló kisebbségi önkormányzat többsége nem romákból áll.

Tar Zsuzsanna
2002. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jászladányban, az újonnan megválasztott, öttagú roma kisebbségi önkormányzatnak négy nem roma tagja lett, köztük a polgármester felesége – állítja több helyi cigány. A helyszínre látogató Teleki László, a Miniszterelnöki Hivatal cigányügyekért felelős politikai államtitkára kijelentette: nem tartja etikusnak, hogy nem cigányok is indultak a választáson. Elmondása szerint az új kisebbségi önkormányzat két nem roma tagjával folytatott beszélgetésen arra a kérdésére, hogy miért vállalták a jelöltséget, azt a választ kapta: úgy érzik, így majd sokkal jobban tudnak segíteni a cigányok gondjainak enyhítésében. Az államtitkár ugyanakkor Dankó István polgármesterrel is találkozott, akivel megbeszélték: a héten újabb tárgyalásokat tartanak az alapítványi iskola aktuális ügyeiről.
Bírósághoz fordul a helyi cigány kisebbségi önkormányzat volt elnöke, Kállai László, miután a megyei választási bizottság kedden elutasította kifogását. A volt roma vezető indult a települési és a kisebbségi választáson is, ám egyik testületbe sem került be.
– Előfordulhat, hogy a 2006-os kisebbségi önkormányzati választásokon csupán az adott kisebbség tagjai adhatják le voksukat, a többségi társadalom tagjait pedig kizárják a szavazásból – tudtuk meg Kaltenbach Jenőtől, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosától, aki kifejtette: szerinte ez a terv nem jogszabályellenes. Hozzátette: a javaslat csak egyike a rengeteg elképzelésnek. Egyelőre magán a választójogi törvényen szükségesek a mielőbbi módosítások, amelyek csak jövőre kerülhetnek a kormány elé, s ezután foglalkozhatnak a részletek kidolgozásával. A jogszabály változtatása a Belügyminisztérium és az Igazságügyi Minisztérium hatáskörébe tartozik, ám a munkában előreláthatólag részt vesz majd az ombudsman, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal, illetve maguk az érintettek vezetői is.
Bárándy Péter igazságügy-miniszter a jászladányi ügy kapcsán azt hangsúlyozta: elkerülhetetlenné vált a választójogi törvény módosítása.
*
Számos, az alkotmányos jogokkal kapcsolatos visszásságot tárt fel a paksi romák ügyében folytatott ombudsmani vizsgálat – közölte keddi sajtótájékoztatóján Kaltenbach Jenő. A vizsgálat megállapítja: közvetett diszkriminációnak kell értékelni Paks város jegyzőjének és építésügyi hatóságának, önkormányzatának és polgármesterének eljárását, és ugyanez valósult meg Németkéren is a roma családok beköltözésének megakadályozásával. Az ombudsman javasolja többek között a Bedő-tanyai ingatlant életveszélyesnek nyilvánító és kényszerbontását elrendelő határozatok visszavonását. Felkéri a belügyminisztert, hogy az igazságügyi tárcával együttműködve állapítsa meg, milyen intézkedések szükségesek az ilyen esetek megelőzésére. Azzal a kéréssel fordult a kancelláriaminiszterhez, hogy tegyen javaslatot a kormánynak a roma lakosság lakhatási körülményeinek javítását, a telepszerű lakóhelyek újratermelődésének megakadályozását szolgáló akcióprogramra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.