Jászladányban, az újonnan megválasztott, öttagú roma kisebbségi önkormányzatnak négy nem roma tagja lett, köztük a polgármester felesége – állítja több helyi cigány. A helyszínre látogató Teleki László, a Miniszterelnöki Hivatal cigányügyekért felelős politikai államtitkára kijelentette: nem tartja etikusnak, hogy nem cigányok is indultak a választáson. Elmondása szerint az új kisebbségi önkormányzat két nem roma tagjával folytatott beszélgetésen arra a kérdésére, hogy miért vállalták a jelöltséget, azt a választ kapta: úgy érzik, így majd sokkal jobban tudnak segíteni a cigányok gondjainak enyhítésében. Az államtitkár ugyanakkor Dankó István polgármesterrel is találkozott, akivel megbeszélték: a héten újabb tárgyalásokat tartanak az alapítványi iskola aktuális ügyeiről.
Bírósághoz fordul a helyi cigány kisebbségi önkormányzat volt elnöke, Kállai László, miután a megyei választási bizottság kedden elutasította kifogását. A volt roma vezető indult a települési és a kisebbségi választáson is, ám egyik testületbe sem került be.
– Előfordulhat, hogy a 2006-os kisebbségi önkormányzati választásokon csupán az adott kisebbség tagjai adhatják le voksukat, a többségi társadalom tagjait pedig kizárják a szavazásból – tudtuk meg Kaltenbach Jenőtől, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosától, aki kifejtette: szerinte ez a terv nem jogszabályellenes. Hozzátette: a javaslat csak egyike a rengeteg elképzelésnek. Egyelőre magán a választójogi törvényen szükségesek a mielőbbi módosítások, amelyek csak jövőre kerülhetnek a kormány elé, s ezután foglalkozhatnak a részletek kidolgozásával. A jogszabály változtatása a Belügyminisztérium és az Igazságügyi Minisztérium hatáskörébe tartozik, ám a munkában előreláthatólag részt vesz majd az ombudsman, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal, illetve maguk az érintettek vezetői is.
Bárándy Péter igazságügy-miniszter a jászladányi ügy kapcsán azt hangsúlyozta: elkerülhetetlenné vált a választójogi törvény módosítása.
*
Számos, az alkotmányos jogokkal kapcsolatos visszásságot tárt fel a paksi romák ügyében folytatott ombudsmani vizsgálat – közölte keddi sajtótájékoztatóján Kaltenbach Jenő. A vizsgálat megállapítja: közvetett diszkriminációnak kell értékelni Paks város jegyzőjének és építésügyi hatóságának, önkormányzatának és polgármesterének eljárását, és ugyanez valósult meg Németkéren is a roma családok beköltözésének megakadályozásával. Az ombudsman javasolja többek között a Bedő-tanyai ingatlant életveszélyesnek nyilvánító és kényszerbontását elrendelő határozatok visszavonását. Felkéri a belügyminisztert, hogy az igazságügyi tárcával együttműködve állapítsa meg, milyen intézkedések szükségesek az ilyen esetek megelőzésére. Azzal a kéréssel fordult a kancelláriaminiszterhez, hogy tegyen javaslatot a kormánynak a roma lakosság lakhatási körülményeinek javítását, a telepszerű lakóhelyek újratermelődésének megakadályozását szolgáló akcióprogramra.
Aranylabdások eshetnek a rákbetegségét többször is legyőző kapus áldozatául
